Reklama

Polska

Apel KIK do polityków o konkretne działania na rzecz wolnej Białorusi

PAP

O podjęcie konkretnych działań w obronie praw człowieka łamanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki i na rzecz wolnej Białorusi - zaapelowali do polskich polityków członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. "Za naszą wschodnią granicą naród białoruski z ogromną determinacją walczy o swoją godność, podmiotowość i wolność. W tej walce Białorusini nie powinni być pozostawieni sami sobie" - brzmi apel KIK.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel warszawskiego KIK skierowany jest do posłów i senatorów oraz do polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Członkowie KIK alarmują, że za naszą wschodnią granicą naród białoruski z ogromną determinacją walczy o swoją godność, podmiotowość i wolność.

"W tej walce Białorusini nie powinni być pozostawieni sami sobie. My, Polacy, doświadczani wieloma latami niewoli oraz totalitarnymi opresjami, rozumiemy dramat naszych białoruskich braci" - brzmi początek apelu członków KIK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dalej przypominają, że przodkowie dzisiejszych obywateli Białorusi "wspólnie z naszymi tworzyli Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a w czasach II Rzeczypospolitej byli naszymi współobywatelami i ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej za wolną Polskę". Białorusini doświadczali również wszelkich okropieństw ze strony Rosji sowieckiej w czasach stalinizmu.

Dlatego dziś, gdy ważą się losy Białorusi warszawski KIK prosi parlamentarzystów o "podjęcie – w imieniu Polski i Polaków – konkretnych działań w obronie łamanych przez reżim Łukaszenki praw człowieka, o konkretne działania na rzecz Wolnej Białorusi".

- Apelujemy, aby polscy politycy – nie bacząc na polityczne podziały – ustanowili rotacyjne dyżury w Mińsku, Grodnie i wszędzie tam, gdzie uznają to Państwo za konieczne. Aby polscy politycy informowali świat o wszystkich działaniach wrogich wobec demokratycznych przemian na Białorusi" - brzmi apel.

"Niech nasi białoruscy bracia doświadczą naszej realnej solidarności, niech mają świadomość, że nie są w swojej walce osamotnieni. Kto wie, czy w dłuższej perspektywie nie jest to także walka o naszą niepodległość" - napisano w odezwie do polskich polityków.

W apelu znalazła się także prośba o rozpowszechnienie inicjatywy wśród innych posłów oraz instytucji, w których działają parlamentarzyści.

Warszawski KIK przypomina, że jest organizacją skupiającą ludzi o bardzo różnych przekonaniach politycznych. "Często dyskutujemy i spieramy się, ale w sprawach takich, jak obrona wolności i bezpieczeństwa, potrafimy mówić jednym głosem i podejmować wspólne działania" - argumentują członkowie Klubu.

Reklama

KIK zwraca uwagę, że od kilkunastu lat wspiera białoruską opozycję w jej dążeniu do przywrócenia na Białorusi demokratycznych rządów prawa oraz jej suwerenności.

"Jesteśmy opiekunami jedynego niezależnego liceum na Białorusi, w którym młodzież może się uczyć w narodowym języku białoruskim. Kiedy w 2014 roku wybuchły walki na Ukrainie, aktywnie włączyliśmy się w przygotowanie pomocy humanitarnej dla naszych sąsiadów. Dziś nie możemy pozostać obojętni ani na to, co dzieje się teraz na Białorusi, ani na zagrożenia, które mogą te wydarzenia spowodować. Z informacji od naszych białoruskich przyjaciół wiemy, że dziś pomoc w postaci obecności Państwa tam, na miejscu, jest szczególnie potrzebna" - napisano w apelu.

Dokument podpisali: Jakub Kiersnowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, Piotr Ciacek, wiceprezes KIK oraz Marek Kielanowski, przewodniczący Sekcji Wschodnioeuropejskiej KIK.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-08-19 20:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo spotkał się na opłatku z członkami częstochowskiego KIK-u

Barbara Popiołek

„Bóg jest z nami. I to jest pierwszy fundament dla naszej radości, dla naszej nadziei na każdy dzień i na każdy czas” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 9 stycznia spotkał się z członkami częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...