Reklama

Polityka

Bp J. Zakaria: sytuacja w Egipcie jest tragiczna

2013-08-21 22:45

VOA/wikipedia.org

Zarówno ludność chrześcijańska, jak i muzułmanie, cierpią w Egipcie. Nie mają już nic, kończą się zapasy żywności, a nie chcą wychodzić z domów w obawie o swoje bezpieczeństwo. Chciałbym jakoś do nich dotrzeć, by im pomóc, ale sam od dwudziestu dni nie mogę opuścić biskupstwa – powiedział w rozmowie z watykańską agencją Fides koptyjski katolicki biskup Luksoru Juhannes Ezzat Zakaria. Dodał, że sytuacja w tym kraju wciąż pozostaje bardzo napięta, wręcz tragiczna.

W miniony piątek 16 sierpnia członkowie Bractwa Muzułmańskiego zaatakowali siedzibę biskupstwa w Luksorze. Otoczyli budynek, skandując „Śmierć chrześcijanom”. Biskup zaznaczył, że „policja zdążyła wówczas zareagować, teraz zamkniętych w domu koptów chroni policja i wojsko”.
Według hierarchy, który jeszcze pod koniec czerwca ub.r. wyraził radość z wygrania przez Mursiego wyborów prezydenckich, główną przyczyną obecnych ataków na chrześcijan jest przekonanie Braci Muzułmanów, że to wyznawcy Chrystusa stoją za upadkiem prezydenta, obalonego przez wojsko na początku lipca br. "To prawda, że chrześcijanie brali udział w manifestacjach przeciw niemu, ale przeciw Mursiemu demonstrowało 30 mln Egipcjan, w większości wyznawców islamu" - podkreślił katolicki biskup koptyjski. Dodał, że napadając na chrześcijan Bractwo chce wtrącić kraj w chaos.
Biskup podał też najnowsze dane dotyczące strat chrześcijańskich: "Spalono ponad 80 kościołów i szereg szkół chrześcijańskich, a przypomnę, że w Egipcie - od Aleksandrii po Asuan - Kościół katolicki prowadzi przeszło 200 szkół, w których siedzą obok siebie uczniowie chrześcijańscy i muzułmańscy".
Na zakończenie swej wypowiedzi 64-letni hierarcha oświadczył, że w pełni popiera apel papieża Franciszka o modlitwę w intencji pokoju w Egipcie. "Tylko na drodze dialogu i wzajemnego szacunku będzie można wyjść z tej dramatycznej sytuacji" - stwierdził biskup.
Okolice jego rezydencji stale patrolują dwa pojazdy pancerne. Sytuacja w Luksorze jest bardzo trudna, ale nie aż tak zła jak w Kairze czy w Dolnym Egipcie, choć tam również dochodzi do zamieszek, np. w ostatnim czasie zginęło pięć osób. Spłonęło też kilka domów chrześcijan.
Służby nadal ostrzegają, by nie opuszczać swoich schronień. Ze względów bezpieczeństwa odwołano również uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które koptowie obchodzą 22 sierpnia.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Egipt: poprawia się sytuacja chrześcijan

2020-01-10 17:32

Vatican News / ANSA

Egipt: uroczystości chrześcijańskie

Postawa prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego dobrze rzutuje na relacje chrześcijańsko-muzułmańskie w Egipcie – uważa rzecznik prasowy tamtejszego Kościoła katolickiego ks. Rafic Greiche. Świadectwem tego są święta Bożego Narodzenia, które w tym kraju były obchodzone przede wszystkim 7 stycznia. Niemal wszyscy chrześcijanie należą bowiem do Kościołów wschodnich, stosujących kalendarz juliański.

Więcej ...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 19

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

Więcej ...

Książka dla ambitnych katolików

2020-01-20 17:51

Artur Stelmasiak/Niedziela

Książka „Jutro Niedziela” to wspólne dzieło ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego

W Sekretariacie KEP odbyła się prezentacja książki pt. „Jutro Niedziela”, która pomaga osobom świeckim i duchownym lepiej przygotować się do niedzielnej Eucharystii. - To książka dla ambitnych, którzy chcą bardziej świadomie przeżyć niedzielę - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...