Reklama

Przed Kongresem Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. dr. Jarosławem Święcickim, asystentem kościelnym ds. Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Legnickiej rozmawia Monika Łukaszów

Monika Łukaszów: - Czym jest Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych i kto bierze w nich udział?

Ks. dr Jarosław Święcicki: - Ruchy i Stowarzyszenia są odpowiedzią na inspiracje, które Duch Święty wzbudza w Kościele, zgodnie ze słowami Apostoła: „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan...”. Są więc one wyrazem bogactwa i różnorodności działania Pana Boga w Kościele. Kongres to spotkanie ruchów i stowarzyszeń w jednym miejscu, tym razem w Krzeszowie. Pozwala wyrazić jedność, która istnieje mimo różnorodności charyzmatów. Jest to także w pewnym sensie święto, by dziękować Bogu za piękno Kościoła i utwierdzać się w powołaniu, którym zostaliśmy wszyscy obdarzeni. W ruchach i stowarzyszeniach katolickich uczestniczą osoby świeckie i duchowne.

- Proszę nam wyjaśnić hasło tegorocznego Kongresu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Myślą przewodnią są słowa z 1P 1, 25 „Słowo Pana trwa na wieki”. W szerszym kontekście inspiracją jest adhortacja apostolska Benedykta XVI „Verbum Domini” o słowie Bożym w życiu i misji Kościoła. Chcemy w ten sposób podkreślić znaczenie słowa Bożego, choć trzeba przyznać, że dla członków ruchów i stowarzyszeń Pismo Święte jest źródłem formacji i życia duchowego. Jednak w dzisiejszym wirtualnym świecie, słowo które słyszymy na co dzień, przestaje być twórcze, staje się często narzędziem manipulacji, a ludzie czują się zagubieni. Dlatego papież napisał, że „realistą jest ten, kto w słowie Bożym rozpoznaje fundament wszystkiego”. Stąd hasło „Słowo Pana trwa na wieki”.

- Jakie ruchy i stowarzyszenia spotkają się 11 czerwca w Krzeszowie?

- Na Kongres zaproszone są wszystkie ruchy i stowarzyszenia katolickie, które działają w diecezji legnickiej. Wymienię tu tylko niektóre ruchy i stowarzyszenia: Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym, Spotkania Małżeńskie, Ruch Misyjny, Bractwo Świętego Józefa, Eucharystyczny Ruch Młodych, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Caritas Diecezji Legnickiej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa. Katolickie organizacje są otwarte na współpracę z organizacjami pozarządowymi świeckich, dlatego zapraszamy także ich przedstawicieli. Zapraszamy także przedstawicieli władz świeckich i parlamentarzystów. Jest to ważne dla nas, aby współpraca z lokalnymi władzami świeckimi układała się dobrze dla dobra wspólnego środowisk, w których żyjemy.

Reklama

- Jakie są cele Kongresu?

- Kongres jest okazją do wyrażenia jedności eklezjalnej. Niektóre ruchy czy stowarzyszenia spotykają się razem, podejmując pewne dzieła oraz inicjatywy ewangelizacyjne. Natomiast tutaj wszyscy mają okazję, aby wyrazić w sposób zewnętrzny jedność oraz bliżej się poznać i zaprezentować swój charyzmat. Konferencje i dyskusje będą zachęcać do przemyślenia dotychczasowych działań w kontekście nauczania Kościoła. Na pewno celem jest także pomoc w odczytaniu nowych wezwań w ewangelizacji, tak aby nasze świadectwo było jeszcze bardziej adekwatne do czasów, w których żyjemy, tzn. aby Ewangelia była bardziej zrozumiała i przyjęta w codziennym życiu.

- Jak będzie wyglądał organizacyjnie dzień Kongresu?

- Pierwsza część rozpocznie się w bazylice krzeszowskiej o godz. 10.00. Po otwarciu Kongresu i modlitwie rozpoczną się wykłady: pierwszy przedstawi bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski nt. „Słowo Boże i zaangażowanie w świecie”, następnie Krzysztof Jankowiak, członek Krajowej Rady Katolików Świeckich nt. „Biblia - wielki kod kulturowy, który trzeba odkryć” oraz ks. dr hab. Bogusław Drożdż nt. „Ewangelizacja kultury czy inkulturacja Ewangelii?” O godz. 12.00 Msza św. - której będzie przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W części popołudniowej o godz. 14.30 w miejscowej szkole odbędzie się dyskusja panelowa, którą poprowadzi ks. dr Krzysztof Wiśniewski. Następnie modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz koncert ewangelizacyjny znanego zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. O godz. 19.30 w bazylice rozpocznie się czuwanie modlitewne na uroczystość Zesłania Ducha Świętego - spotkanie poprowadzi Odnowa w Duchu Świętym. O północy Mszy św. będzie przewodniczył bp Marek Mendyk. Serdecznie zapraszam wszystkich członków ruchów i stowarzyszeń oraz chętnych.

O znaczeniu Kongresu dla życia diecezji z bp. Markiem Mendykiem rozmawia Monika Łukaszów

Monika Łukaszów: - Przed nami Trzeci Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych. Przypomnijmy poprzednie kongresy, jakie miały one znaczenie dla życia diecezji?

Bp Marek Mendyk: - Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział kiedyś, że jednym z darów Ducha Świętego na nasze czasy są ruchy religijne. To nic innego jak motyw nadziei dla Kościoła i społeczności ludzkiej. Ruchy są odpowiedzią podyktowaną przez samego Ducha Świętego na trudne wyzwania ewangelizacyjne w naszych czasach. Takie też znaczenie mają kongresy, które od początku podejmujemy w naszej diecezji. Jest to próba odczytania na nowo zadania i charyzmatu ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Towarzyszy temu - przynajmniej na jakiś czas - ożywienie religijne, nowe inicjatywy duszpasterskie, które są jakąś próbą włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji.

- Jakie plany i nadzieje wiąże Ksiądz Biskup z tym Kongresem?

- Tegoroczny kongres jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego, który w adhortacji apostolskiej „Verbum Domini” wprost zwraca się do nas, zachęca nas, byśmy odkrywali na nowo osobiste i wspólnotowe spotkanie z Chrystusem, Słowem Życia. Chodzi o to, abyśmy jako chrześcijanie odważnie włączyli się w misję głoszenia tego Słowa. Ta świadomość powinna być stale rozbudzana nie tylko w parafialnych wspólnotach, w rodzinach, ale także ruchach i stowarzyszeniach kościelnych. Taki jest też cel kongresu, aby wczytując się w adhortację możliwie najbardziej włączyć się w niesienie Słowa Życia do swoich środowisk i miejsc pracy. Ale najpierw musi się to dokonać w sercu człowieka, to musi być doświadczenie oparte na osobistym spotkaniu z Jezusem Chrystusem objawiającym się w swoim Słowie.

- Co chcemy osiągnąć i jakich owoców powinniśmy się spodziewać po zakończeniu III Kongresu?

- Trzeba pamiętać, że Kongres odbywa się podczas trwania obrad synodalnych. To właśnie synod diecezjalny inspiruje nas do tego, aby odważnie sięgać do skarbca nauczania Kościoła i z niego wydobywać coraz to nowe inicjatywy duszpasterskie dla naszej diecezji. Nie chodzi więc o zorganizowanie paru dodatkowych spotkań w parafii lub diecezji, ale o zweryfikowanie, czy zwyczajna działalność naszych wspólnot chrześcijańskich, w parafiach, w stowarzyszeniach i ruchach rzeczywiście ma na celu osobiste spotkanie z Chrystusem, objawiającym się nam w swoim słowie. Ponadto ruchy kościelne stanowią w Kościele wielką siłę w dziele ewangelizacji w naszych czasach. To one pobudzają do szukania nowych form głoszenia Ewangelii. Osoby świeckie zrzeszone w religijnych wspólnotach są jakoś szczególnie zaproszone i wezwane do tego, aby nieść Ewangelię i kulturę życia wszędzie tam, gdzie ksiądz lub siostra zakonna nigdy nie zostaną zaproszeni.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...