Reklama

Wiadomości

Srebrny Medal Wojska Polskiego dla brytyjskiego oficera

PAP

Dziś w Białymstoku odbyła się ceremonia wręczenia Srebrnego Medalu Wojska Polskiego dla majora Luke'a Dodingtona, dowódcy brytyjskiego komponentu Batalionowej Grupy Bojowej NATO. To pierwszy polski medal przyznany dla brytyjskiego żołnierza służącego w Polsce w ramach sił NATO.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Medal został przyznany w uznaniu zasług za kreatywne wspieranie na arenie międzynarodowej pokojowej działalności Wojska Polskiego oraz rozwój potencjału obronnego RP. Major Luke Dodington kończy służbę w Polsce. Jego pododdział - "Legion Troop" z Pułku Lekkiej Piechoty "The Light Dragoons" - stacjonował w Bemowie Piskim od kwietnia br. Podczas tej zmiany nawiązała się intensywna współpraca pomiędzy żołnierzami 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Brytyjczykami. Wśród wspólnych przedsięwzięć znalazły się obszary z zakresu: bezzałogowych statków powietrznych, szkolenia saperskiego, łączności, rozpoznania. Na zaproszenie strony brytyjskiej podlascy Terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniu pk. "Masurian Lightning" oraz w zajęciach obejmujących zapoznawanie się z taktykę działań pododdziałów lekkiej piechoty.

W uroczystości wzięli udział dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, attaché obrony Wielkiej Brytanii w Polsce, dowódca jednostki rozpoczynającej zmianę w Polsce - Royal Yeomanry oraz starsi podoficerowie dowództw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Medal wręczył dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski. "Bardzo mi miło (...), w imieniu ministra obrony narodowej wręczyć medal majorowi Dodingtonowi. Luke, pracujemy już ze sobą kilka miesięcy. Zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, za co jesteśmy Ci bardzo wdzięczni. Zarówno ty, jak i twoi żołnierze, wykazaliście się profesjonalizmem. Myślę, że to zostanie wykorzystane w przyszłości w budowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako dowódca, cieszę się, że spotkałem takiego człowieka jak major Dodington w swojej karierze wojskowej" - powiedział płk Kocanowski.

"W imieniu Legion Troop, The Light Dragoons i Batalionowej Grupy Bojowej był to dla mnie ogromny zaszczyt pracować z WOT. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które będą trwać do końca życia. Całe nasze wspólne szkolnie było niesamowite. Mam nadzieję kiedyś wrócić do Polski, aby dalej tu służyć" - podsumował mjr Luke Dodington.

Reklama

Obecny na ceremonii attaché obrony Wielkiej Brytanii w Polsce płk Dominic Morgan podkreślił donośność tej uroczystości oraz przypomniał wydarzenia łączące Polskę i Wielką Brytanię: "Możecie być pewni, że dla brytyjskich sił współpraca z polskimi Siłami Zbrojnymi zawsze była honorem, przyjemnością i zaszczytem".

Warto podkreślić, że współpraca pomiędzy żołnierzami przeniosła się także na inne obszary m.in. sport (w tym wspólne mecze piłki nożnej i rugby). Brytyjscy żołnierze uczestniczyli też 1 lipca br. w obchodach rocznicy rozpoczęcia Akcji "Burza" w Białymstoku.

Wśród obecnych na uroczystości był także dowódca nowej zmiany sił brytyjskich, które rozpoczęły w Polsce służbę. Większość personelu tej jednostki stanowią żołnierze niezawodowi, którzy - podobnie jak żołnierze WOT - łączą służbę wojskową z pracą i życiem cywilnym.

kpt. Łukasz WILCZEWSKI

Oficer Prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-10-13 18:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy to już początek wojny?

I Wish I leciał / foter / CC BY-ND

Więcej ...

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...