Reklama

Niedziela Wrocławska

Duchowa Pielgrzymka Kobiet do sanktuarium w Trzebnicy

Duchowa Pielgrzymka Kobiet do grobu św. Jadwigi

Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej/YouTube

Duchowa Pielgrzymka Kobiet do grobu św. Jadwigi

W obchody Jadwiżańskie w Trzebnicy wpisana jest Duchowa Pielgrzymka Kobiet do grobu św. Jadwigi. Rozpoczęła się 17 października Godzinkami, po których miało miejsce nabożeństwo ku czci św. Jadwigi z wykorzystaniem obrazów z jej życia, znajdujących się w bazylice. Poprowadził je ks. Bogdan Giemza SDS, który przewodniczył też Eucharystii przy grobie św. Jadwigi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Gromadząc się wokół księżnej Śląska, nie sposób nie postawić sobie pytania: Jaka jest rola świętych w naszym życiu? Odpowiedź może być, że są naszymi patronami, orędownikami u Boga. Chciałbym jednak podkreślić jeszcze jedną ich rolę: święci mogą nas zawstydzać – mówił ks. Bogdan Giemza w homilii, przywołując przemówienie Jana Pawła II, wygłoszone podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Papież mówił wówczas: „Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć, lub odkryć na nowo, właściwą hierarchię wartości. Potrzebny jest nam wszystkim, starym i młodym… Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym”.

Następnie kaznodzieja przytoczył słowa papieża Klemensa IV z wprowadzenia do bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi: „Cieszy się wielce Kościół – kochająca matka wszystkich wiernych, mając wydobyć płynącą z głębi serca nową, radosną pieśń chwały, a to dlatego, że okazuje się, że w świecie chylącym się ku wieczorowi odnalazł niczym bezcenną perłę niewiastę dzielną”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tą odnalezioną perłą była i jest osoba św. Jadwigi Ślaskiej. Ale zwróćmy uwagę na metaforę użytą przez papieża Klemensa IV o świecie chylącym się ku wieczorowi. To trochę pesymistyczny obraz czasów, w których żyła św. Jadwiga i w których była wyniesiona na ołtarze. Chodzi tu z pewnością o kryzys moralny i obyczajowy, który przejawiał się również w wydarzeniach społecznych i historycznych. I nasuwa się pytanie: Jaki obraz świata ja noszę w swoim sercu? Jak oceniam całą otaczającą nas rzeczywistość, w której żyję, w rodzinie, ojczyźnie, Kościele. Wydaje się bowiem, że słowa Papieża Klemensa IV o świecie chylącym się ku wieczorowi są wciąż niezwykle aktualne.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę na 2 cechy św. Jadwigi, które odnajdujemy w czytanym tego dnia fragmencie Księgi Przysłów i bulli kanonizacyjnej. – Pośród tego wszystkiego, czyli pośród wieczoru, w jakim znalazł się świat, pośród ciemności tamtejszych czasów, św. Jadwiga jawi się jako bezcenna perła. W ten sposób zostało podkreślone duchowe piękno naszej patronki – jej piękne życie, cnotliwość i zawierzenie Bogu. Poemat o niewieście dzielnej z Księgi Przysłów stawia to pytanie: „Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły”.

Ks. Giemza zwrócił uwagę, że motyw perły obecny był na kartach Starego Testamentu, ale również w nauczaniu Jezusa. Przytoczył przypowieść o perle, którą kupiec nabył, sprzedając wszystko co miał. I przywołał drugą myśl z bulli kanonizacyjnej na kanwie Bożego słowa – motyw niewiasty dzielnej. – Ideał niewiasty dzielnej odwołuje się do św. Jadwigi, ale sięga tradycją do Starego Testamentu. W tym kluczu Jadwiga jawi się jako dobra żona, która starała się wypełnić powołanie małżeńskie i powołanie matki, wychowując siedmioro dzieci. Jawi się również jako ta, która świadczy pomoc ubogim. Papież tak to ujął w bulli kanonizacyjnej: „Otwiera dłoń ubogiemu, do nędzarza wyciąga swe ręce”. Papież Klemens IV zawraca też uwagę na fakt, że kiedy Jadwiga po śmierci męża zamieszkała w Trzebnicy w klasztorze sióstr cysterek, odmówiła złożenia ślubów zakonnych po to, aby miała skąd wyciągać dłoń ku biednemu i otwierać prawicę szczodrobliwości wobec potrzebującego. To określenie niewiasta dzielna, „fortis”, czyli mocny, wytrwały odważny zdecydowany, charakteryzuje również Jadwigę, która miała odwagę podejmować decyzje niepopularne, decyzje, które świadczyły o jej duchu męstwa. Ale określenie „fortis” charakteryzuje również Jadwigę, która doświadczała ciosów – chociażby w postaci różnych bolesnych wydarzeń rodzinnych, małżeńskich.

Kaznodzieja zakończył homilię, zwracając się do obecnych w bazylice i uczestniczących w wydarzeniu przez łącza internetowe. – Kiedy dziś gromadzimy się na duchowej pielgrzymce kobiet, prośmy przez wstawiennictwo św. Jadwigi w intencji nas wszystkich i upraszajmy potrzebne łaski. Skoro Kościół w św. Jadwidze odnalazł ową bezcenną perłę i niewiastę dzielną, prośmy, aby również i dzisiaj wspierał przez swoje nauczanie i modlitwę wszystkie niewiasty, tak, aby w tym świecie wciąż chylącym się ku wieczorowi, każda niewiasta odnalazła w sobie piękno Bożego powołania.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-10-17 14:58

Wybrane dla Ciebie

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

Więcej ...

Fascynacja Słowem Bożym

2024-04-25 17:41
Laureaci ze swoimi katechetami. Od lewej: ks. Grzegorz Różyło, Łucja Bogdańska, Izabela Olech-Bąk, Karina Prokop i Paweł Wawer

Paweł Wysoki

Laureaci ze swoimi katechetami. Od lewej: ks. Grzegorz Różyło, Łucja Bogdańska, Izabela Olech-Bąk, Karina Prokop i Paweł Wawer

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim