Reklama

Bp Milewski: w czasie pandemii potrzeba otuchy Dobrej Nowiny

2020-10-18 11:46

episkopat.pl

- Dzisiaj, gdy jesteśmy przygnębieni ograniczeniami związanymi z pandemią, lękiem o zdrowie swoje i bliskich, potrzeba radości i otuchy Dobrej Nowiny – powiedział bp Mirosław Milewski w Trąbinie w diecezji płockiej. Dokonał też poświęcenia nowego dzwonu. Przy kościele parafialnym znajduje się okazała dzwonnica, zbudowana w XIX wieku.

„Dźwięk dzwonów towarzyszy najważniejszym wydarzeniom ludzkiego życia i przypomina o obecności Boga w naszej rzeczywistości” – stwierdził bp Milewski.

Dodał, że dźwięk dzwonów zapisał się niezwykle pięknie na kartach historii Polski. Wierni z narażeniem własnego życia bronili dzwonów. Ich odgłosy wyrażały radość ludzi. Dzwony wciąż ogłaszają ludziom wolność - kultu i wyznania, a także suwerenność i niepodległość.

Reklama

„Dźwięk dzwonu nie tylko przypomina o Mszy św., ale również woła: w górę serca! Jest Bóg na niebie! Dzisiaj, gdy jesteśmy przygnębieni ograniczeniami, związanymi z pandemią, lękiem o zdrowie swoje i bliskich, potrzeba radości i otuchy Dobrej Nowiny, którą obwieszcza dźwięk dzwonu, zapraszający do kościoła na modlitwę” – wskazał biskup.

Płocki biskup pomocniczy zwrócił się też do kandydatów do bierzmowania. Podkreślił, że w niespokojnych czasach ich serca „muszą być mocne jak dzwon”, który pod wpływem uderzeń, wydaje mocny, pełen ducha, czysty dźwięk. „Doświadczani trudnościami, na które nie mamy wpływu, choćby tymi związanymi z pandemią, pomimo wszystko, dawajcie swoim życiem mocne, pełne ducha świadectwo wiary i trwajcie w nadziei” – powiedział młodzieży bp Milewski.

Nowy dzwon parafialny został ufundowany przez parafian, wykonała go pracownia „Braci Kruszewskich”. Jest zautomatyzowany, sterowany pilotem.

Reklama

***

Parafię pod wezwaniem Wszystkich Świętych erygował w Trąbinie prawdopodobnie bp Klemens około 1340 r. Z tego samego roku pochodzi też pierwsza wzmianka o kościele. Na terenie parafii istniały w XV-XVII w. dwa kościoły: w Trąbinie i odległych 4 km Gulbinach. Zostały one zniszczone podczas potopu szwedzkiego w 1656 r.

Około 1720 r. drewniany kościół w Trąbinie ufundował bp Bartłomiej Załuski. Spłonął on w 1781 r. W tym samym roku z fundacji kasztelana z Kowala, P. Sumińskiego, zbudowano kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Wizyta z 1817 r. informowała, że był on drewniany, kryty dachówką, miał ceglaną posadzkę i wyposażony był w pięć ołtarzy: główny – Wniebowzięcia Matki Bożej oraz boczne: św. Jana Nepomucena, św. Mikołaja, św. Antoniego i Opatrzności Bożej.

W latach 1878-1881, staraniem ks. Antoniego Kołakowskiego, zbudowano neogotycki murowany kościół pod wezwaniem św. Antoniego. Wolnostojąca, ceglana, okazała dzwonnica powstała w 1891 r. Kościół konsekrował w 1902 r. bp Jerzy Szembek. W 1998 r. odnowiono zabytkowe obrazy św. Antoniego z 1781 r. i Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1814 r. Obecnie na terenie parafii, znajdującej się w dekanacie Dobrzyń nad Drwęcą, mieszka 1.600 osób.

Wybrane dla Ciebie

Bus na wagę złota – pomóż wolontariuszom dotrzeć na misyjne placówki

2020-10-19 14:54

Archiwum WMS

Bus Wolontariatu Misyjnego Salvator, który używany jest do transportu wolontariuszy na placówki europejskie, po 9 latach nie nadaje się do bezpiecznych podróży. Członkowie WMS proszą o wsparcie akcji „Bus na wagę złota”. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na zakup nowego pojazdu.

Więcej ...

Projekcja filmu o Matce Angelice

2020-10-19 21:24

Fot. Grzegorz Kryszczuk

W ramach kolejnego dnia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów w siedzibie Civitas Christiana odbyła się prelekcja i pokaz filmu „Matka Angelika - kobieta z charakterem i sieć pełna cudów”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w...

Kościół

Dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w...

Alan Ames: unieście głowy i zaufajcie Bogu

Duchowość

Alan Ames: unieście głowy i zaufajcie Bogu

Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami powołującymi się...

Kościół

Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami powołującymi się...

Lekarze o Komunii św. na rękę

Kościół

Lekarze o Komunii św. na rękę

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w...

Polska

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w...

Zarządzenie abp Wacława Depo  w związku z nowymi...

Niedziela Częstochowska

Zarządzenie abp Wacława Depo w związku z nowymi...

Po śmierci zakażonego koronawirusem proboszcza z...

Niedziela Łódzka

Po śmierci zakażonego koronawirusem proboszcza z...

Pokuta, pokuta, POKUTA! - Rozmowa z ks. Dominikiem...

Niedziela Wrocławska

Pokuta, pokuta, POKUTA! - Rozmowa z ks. Dominikiem...

Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka

Kościół

Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka