Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

Nie muszą robić kampanii

2020-10-18 16:49

Małgorzata Pabis

Po raz dziewiętnasty do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka strażaków. Uroczystość odbyła się w niedzielę – 18 października. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zbigniew Bielas, kustosz łagiewnickiego Sanktuarium.

Cytując w homilii fragmenty książki „Ostatni z żywych”, czyli opowieść strażaka, który przeżył pod gruzami World Trade Center w Nowym Jorku, ks. Bielas pokazywał, jak ciężka i odpowiedzialna jest to praca. Podkreślił: - I pewnie dlatego strażaków darzymy wielkim szacunkiem, dlatego wygrywają wszelkie rankingi związane z badaniami dotyczącymi zaufania społecznego. Nie muszą robić żadnych kampanii – oni po prostu są i towarzyszą nam w najtrudniejszych chwilach życia.

Kustosz łagiewnickiego sanktuarium przywołał także zdanie papieża Piusa XI, który powiedział: „Uważam strażaków poniekąd za apostołów dobroczynności i miłosierdzia”. - Myślę, że dlatego pielgrzymujecie co roku tutaj, do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby umacniać ludzkie siły i zanurzać w Bożym Miłosierdziu. W tym roku przypada jubileusz 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II – Papieża Miłosierdzia. 10 września 2003 roku, w czasie audiencji generalnej, papież Jan Paweł II przemawiając do rodaków, wyróżnił szczególnie przedstawicieli straży pożarnej z różnych stron Polski. Podkreślił, że straż pożarna to instytucja, która szczyci się w Polsce bogatą tradycją: „Jak sięgam pamięcią, zawsze utrzymywała żywy kontakt z parafią i Kościołem. Cieszę się, że ta więź trwa nadal. Wasza praca jest trudna i niebezpieczna. Wymaga hartu ducha i wielkiej odwagi….” Kustosz zaznaczył: -Pamiętajcie, że ratując człowieka i ludzkie mienie z narażeniem życia, macie swój udział w tej gotowości oddawania życia za braci, dzięki której Chrystus dokonał naszego odkupienia.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał także, że dzisiejsza niedziela to Światowy Dzień Misyjny i papież Franciszek w orędziu na ten dzień kieruje do nas takie słowa: „W tym roku, naznaczonym cierpieniami i wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię Covid 19, to misyjne pielgrzymowanie całego Kościoła trwa nadal w świetle słowa, które znajdujemy w opisie powołania proroka Izajasza: 'Oto ja, poślij mnie!'. Jest to nieustannie nowa odpowiedź na pytanie Pana: 'Kogo mam posłać?'. To powołanie pochodzi z serca Boga, z Jego miłosierdzia, które rzuca wyzwanie zarówno Kościołowi, jak i ludzkości w obecnym kryzysie światowym. 'Podobnie, jak uczniów z Ewangelii, ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem. Na tej łodzi... jesteśmy wszyscy. Tak jak ci uczniowie, którzy mówią jednym głosem i wołają w udręce: 'giniemy', tak i my zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy iść naprzód każdy na własną rękę, ale jedynie razem. Jesteśmy naprawdę zaskoczeni, zdezorientowani i przestraszeni. Cierpienie i śmierć sprawiają, że doświadczamy naszej ludzkiej kruchości; ale jednocześnie wszyscy dostrzegamy silne pragnienie życia i wyzwolenia od zła. W tym kontekście, powołanie do misji, zaproszenie do wyjścia ze swoich ograniczeń ze względu na miłość Boga i bliźniego jawi się jako szansa dzielenia się, służby, wstawiennictwa. Misja, którą Bóg powierza każdemu z nas, sprawia, że przechodzimy od bojaźliwego i zamkniętego 'ja' do 'ja' odnalezionego i odnowionego przez dar z siebie”.

Ks. Bielas zauważył: - I to zadanie dla każdego z nas: strażaków i tych, którzy może w dzieciństwie chcieli nimi być… Oto ja, poślij mnie… powołanie do misji, zaproszenie do wyjścia ze swoich ograniczeń ze względu na miłość Boga i bliźniego.

Na zakończenie kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia złożył życzenia strażakom: - Przede wszystkim życzę Wam Bożego błogosławieństwa i opieki św. Floriana. Tym, którzy są wierni Bogu i Kościołowi, niech Patron ten wyprasza łaski u Boga: skuteczny ratunek bliźniemu i bezpieczny powrót do rodziny. Niech im towarzyszy łaska Boża tak, by niosąc ratunek bliźniemu, sami nie ponieśli szkody na ciele i na duszy.

Reklama

Ksiądz Bielas zakończył homilię modlitwą strażaka: „Boże, który rozświetlasz niebo i uśmierzasz żywioły, rozpal w naszych sercach wieczny płomień ofiary. Uczyń gorętszą od płomienia krew, która płynie w naszych żyłach, szkarłatną jak śpiew zwycięstwa. Kiedy syrena rozbrzmiewa na ulicach naszych miast, usłysz bicie serc, które się poświęciły. Kiedy w zawodach z orłami ku Tobie się wznosimy, niech podtrzymuje nas Twoja dłoń przebita. Panie, jesteśmy nosicielami Twojego krzyża i niebezpieczeństwo jest naszym chlebem codziennym. W terrorze trzęsienia ziemi, furii wody, piekle pożarów nasze życie niech będzie płomieniem, naszą wiarą niech będzie Bóg. Przez wstawiennictwo Świętego Floriana niech się tak stanie. Amen”.

W tegorocznej pielgrzymce – z powodu pandemii - wzięło udział kilkadziesiąt osób; jedynie przedstawiciele strażaków.

Wybrane dla Ciebie

Apel Metropolity Przemyskiego przed uroczystością Wszystkich Świętych

2020-10-30 09:40

Rafał Czepiński

Więcej ...

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem

2020-10-31 07:55

poxabay.com

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza wersja – jak zapowiada szef resortu zdrowia Adam Niedzielski – ma być przygotowana w przyszłym tygodniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ojcze Adamie, nie bój się pokochać Kościół!

Felietony

Ojcze Adamie, nie bój się pokochać Kościół!

Premier: cmentarze w najbliższych dniach zamknięte

Premier: cmentarze w najbliższych dniach zamknięte

Kaja Godek: statuetkę dedykuję mojemu synkowi

Wiadomości

Kaja Godek: statuetkę dedykuję mojemu synkowi

Benedykt XVI dystansuje się od kontrowersyjnej wspólnoty

Benedykt XVI

Benedykt XVI dystansuje się od kontrowersyjnej wspólnoty

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach...

Franciszek wzywa Polaków, by szanowali ludzkie życie

Franciszek

Franciszek wzywa Polaków, by szanowali ludzkie życie

Szatan posługuje się kłamstwem

Wiara

Szatan posługuje się kłamstwem

Prezes TK: ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania...

Wiadomości

Prezes TK: ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania...

Nasza odpowiedzialność za życie - przesłanie abp Depo...

Kościół

Nasza odpowiedzialność za życie - przesłanie abp Depo...