Reklama

Kościół

Abp Pezzi o koronawirusie: czuję się bezbronny, w rękach czegoś niewiadomego

2020-10-18 20:06

faustyna.lodz.pl

Boję się nie tyle śmierci, ile poczucia bezbronności, pozostawania w rękach jakiejś tajemnicy, czegoś nieznanego – powiedział katolicki metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paweł (Paolo) Pezzi. W rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR podzielił się on swymi przemyśleniami na temat zarażenia się koronawirusem, o czym sam oznajmił swym diecezjanom 14 października w przesłaniu wideo, a także o samotności i samoizolacji, w jakiej się obecnie znajduje.

Hierarcha przyznał, że nie wie, w jakich okolicznościach zapadł na tę chorobę, gdyż ostatnio uczestniczył w kilku wydarzeniach publicznych, jak pobłogosławienie małżeństwa, spotkanie duszpasterskie i sakra nowego biskupa pomocniczego dla archidiecezji. Zapewnił jednak, że wszystko odbywało się z zachowaniem przepisanych zasad i wymogów i do dzisiaj nie stwierdzono zarażenia u innych osób, które także brały udział w tych wystąpieniach. - Skłonny jestem więc przypuścić i podzielają to przekonanie również lekarze, którzy w tych dniach byli prawdziwymi aniołami stróżami, że nastąpiło to bezobjawowo – stwierdził arcybiskup.

Wyznał, że pierwszym jego uczuciem był strach, gdy zdał sobie sprawę z pierwszych objawów, które jednoznacznie wskazywały na koronawirusa, a więc utrata powonienia i smaku, choć przez dwa dni nie miał gorączki. Ale w gruncie rzeczy był to lęk nie tyle przed śmiercią, ile raczej poczucie bezbronności, znajdowania się w rękach jakiejś tajemnicy, czegoś niezrozumiałego – tłumaczył rozmówca agencji.

Reklama

Wskazał, że towarzyszyły mu w tych dniach słowa św. Pawła z jego Listu do Filipian: „Dla mnie żyć to Chrystus a umrzeć to zysk”. To, co mnie spotkało, mogło stać się prawdziwym udziałem w działaniach Chrystusa dla zbawienia świata i „to mnie uspokajało, pozwalało pokonać to uczucie zawrotu głowy i zawieszenia w próżni” – dodał abp Pezzi.

Zaznaczył następnie, że ta wymuszona samoizolacja wywołuje w nim poczucie osamotnienia, zarazem jednak pozwoliła mu odczuć na własnej skórze to, o czym często sam wspominał ostatnio w swych dokumentach, listach pasterskich czy kazaniach. Jednocześnie zapewnił, że nigdy nie czuł się naprawdę sam w tych dniach, i to nie tyle ze względu na dostępne środki przekazu, ile przede wszystkim dzięki bliskości Boga i wielu osób, które go otaczają, dzięki ich modlitwom i ofiarom. - Wszystko to pozwala mi przeżywać te dni jako piękną okazję do nawrócenia w moim życiu i w mej posłudze – podkreślił chory.

Zapewnił, że każdego poranka przede wszystkim modli się za chorych i „za tych, którzy spotkają Boga w chwili śmierci z powodu tego wirusa”. Dodał, że ma głęboką świadomość siły i wartości ofiarowania naszego życia Chrystusowi. - Gdy mamy wewnętrzną moc uznania, że sam Chrystus jest treścią tego, co się dzieje, wówczas naprawdę przeżywamy doświadczenie wyzwolenia – zauważył arcybiskup z Moskwy.

Reklama

Na pytanie, jak mogą walczyć z bólem choroby, osamotnienia i śmierci osoby niewierzące, przyznał, że choroba rzeczywiście wystawia wszystkich na ciężką próbę. Wyraził przekonanie, że jako człowiek wierzący nie ma w sobie więcej siły czy jakichś innych cech, których nie mogą mieć inni. - Możliwość powierzenia się Bogu, wołania do Niego, nawet jeśli nie zna się Go z imienia i oblicza, jest dostępna wszystkim. I Bóg na to odpowiada; jest to tajemnica, ale Bóg ma odpowiedzi dla wszystkich – podkreślił abp Pezzi.

Na zakończenie stwierdził, że niektóre zmiany, wywołane chorobą, już się dokonały. - Czuję się dzisiaj nawrócony do Boga, bardziej spragniony Go i bardziej pragnę szerzyć dobro – oświadczył hierarcha i dodał: „Tego sobie życzę, [gdy wyjdę z tej choroby] i to doświadczenie już trwa”.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fogiel: Jarosław Kaczyński po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem udaje się na autokwarantannę

2020-10-19 14:12

Fot. wybierzpis.pl

Wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem udaje się na autokwarantannę; prezes czuje się dobrze, będzie wykonywał swoje obowiązki zdalnie.

Więcej ...

Dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta w poszczególnych diecezjach

2020-10-16 13:25

Adobe Stock

W związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w sytuacji pandemii, konieczne jest zastosowanie się do nich także w kwestii działalności duszpasterskiej Kościoła.

Więcej ...

Watykan: wizyta abp. Kondrusiewicza

2020-10-19 20:04

Grzegorz Gałązka

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz przebywa z wizytą w Watykanie, a jednym z tematów, o których rozmawia jest jego powrót na Białoruś - poinformował 19 października serwis białoruski Vatican News.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w...

Kościół

Dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w...

Alan Ames: unieście głowy i zaufajcie Bogu

Duchowość

Alan Ames: unieście głowy i zaufajcie Bogu

Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami powołującymi się...

Kościół

Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami powołującymi się...

Lekarze o Komunii św. na rękę

Kościół

Lekarze o Komunii św. na rękę

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w...

Polska

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w...

Zarządzenie abp Wacława Depo  w związku z nowymi...

Niedziela Częstochowska

Zarządzenie abp Wacława Depo w związku z nowymi...

Po śmierci zakażonego koronawirusem proboszcza z...

Niedziela Łódzka

Po śmierci zakażonego koronawirusem proboszcza z...

Pokuta, pokuta, POKUTA! - Rozmowa z ks. Dominikiem...

Niedziela Wrocławska

Pokuta, pokuta, POKUTA! - Rozmowa z ks. Dominikiem...

Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka

Kościół

Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka