Reklama

Niedziela Wrocławska

"Orzech" - film o wyjątkowym wrocławskim duszpasterzu

Pierwszą katechezę wygłosił ks. Stanisław
Orzechowski

Mateusz Cieniawski

Pierwszą katechezę wygłosił ks. Stanisław Orzechowski

Projekcja filmu Orzech w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego była pierwszym wydarzeniem kulturalnym, inaugurującym 35. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów – MAKSYMILIANY 2020.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według organizatorów na projekcję filmu zapisało się ponad 4 tys. osób, co spowodowało niewielkie opóźnienie w emisji. To świadczy o tym, że Orzech dalej przyciąga do siebie ludzi, nawet wtedy, kiedy jest po drugiej stronie ekranu.

Film pokazuje najważniejsze momenty życia ks. Orzechowskiego, zaczynając od jego dzieciństwa i dorastania w domu rodzinnym. Wypowiadają się jego bracia, którzy twierdzą, że „Staszek” był najprzystojniejszym z nich wszystkich. Rodzeństwo zgodnie twierdzi, że przyszły duszpasterz „Wawrzynów” chodzi na dwóch różnych nogach. Jednej silnej i zdecydowanej po ojcu, a drugiej wrażliwej i delikatnej po mamie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W obrazie widzimy historię wrocławskiej Solidarności i wpływ Orzecha na ludzi, którzy w tamtym okresie musieli zmagać się z komunistyczną rzeczywistością. Pokazany jest też „współczesny” kapłan, który zawsze ma dobrą, ojcowską radę dla każdego.

Reklama

Obawiano się przed emisją tego filmu, że będzie to swego rodzaju bezkrytyczny i cukierkowy obraz wrocławskiego kapłana. Po obejrzeniu okazało się, że wcale tak nie jest. Potwierdzają to liczne komentarze, które pojawiały się w serwisie YouTube podczas premierowej projekcji on-line.

Jak przyznają sami reżyserzy Magdalena Piejko i Damian Żurawski, nakręconego materiału jest dużo więcej niż pokazano w tym filmie. Przez 5 lat tworzenia ujęć można by stworzyć kolejną część filmu „Orzech”. Na pytania internautów czy takie są plany, twórcy nie powiedzieli wprost, że jest to niemożliwe.

Co było najtrudniejsze w nakręceniu tego obrazu? Damian Żurawski odpowiadając na zadane pytanie przez internautów tłumaczy, że sam moment decyzji ks. Orzechowskiego – zgodzi się czy nie? I warunek, który postawił reżyserom – mało księży, dużo ludzi.

Film ogląda się bardzo przyjemnie. Dla niektórych na pewno będzie to powrót do studenckich czasów na Bujwida. Dla pamiętających Orzecha jest to przypomnienie tego, o czym nauczał. Dla tych, którzy go nie poznali, będzie na pewno drogowskazem, w myśl słów autorów tego filmu - „jak walczyć o wolność i jak z tej wolności korzystać”.

Film „Orzech” będzie dostępny na stronie internetowej www.maksymiliany.pl przez cały czas trwania Festiwalu Niepokalanów, do piątku 23 października. Start emisji każdego dnia festiwalowego, równo o godzinie 20:00. Zapraszamy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-10-18 20:50

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: „Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?”

2024-04-15 17:24

Adobe Stock

„Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?” - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji zorganizowanej w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. - Nigdy sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale może być pomocna - mówiła teolog z UKSW dr hab. Monika Marta Przybysz. Wśród prelegentów byli także ks. dr hab. Marcin Kowalski z KUL i dominikanin o. Paweł Kozacki. Punktem wyjścia spotkania było wydanie Nowego Testamentu z infografikami, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha. - To wydanie Pisma Świętego ma ogromną szansę przemówić do współczesnego człowieka - przekonywał ks. Kowalski. Spotkanie odbyło się na kanwie rozpoczętego w niedzielę Tygodnia Biblijnego.

Więcej ...

Kosiniak-Kamysz: zapraszam młodych po szkole ponadpodstawowej na miesiąc szkolenia wojskowego

2024-04-15 14:49

PAP/Łukasz Gągulski

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w Krakowie, że razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy.

Więcej ...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-04-15 20:11

Karol Porwich/Niedziela

O procedurze wyboru nowego biskupa, przymiotach kandydatów do tego urzędu w Kościele, czym jest terno, sekret papieski, oraz ile trwa procedura wyboru – na te i podobne pytania odpowiada kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, członek dykasterii ds. biskupów w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezji Łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Wiadomości

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...