Reklama

Kościół

Franciszek na grobie swojego „anioła stróża”

Vatican News

W Dzień Zaduszny, o godz. 16.00 Franciszek odprawił Mszę św. w kościele Najświętszej Marii Panny Bolesnej znajdującym się przy niemieckim cmentarzu Campo Santo Teutonico na Watykanie. Następnie zatrzymał się na modlitwie przy grobach.

Pochowani są tutaj ludzie pochodzący z krajów niemieckojęzycznych - o tym, kto może być pochowany w Watykanie decyduje Arcybractwo zarządzające cmentarzem. Są to głownie sami członkowie Arcybractwa lub wybitne postacie związane z Kościołem i Watykanem.

Ale od 2015 r. wśród kardynałów, artystów, naukowców, arystokratów na cmentarzu niemieckim spoczywa bezdomy Flamadczyk Willy Herteleer – był to gest Arcybractwa w stosunku do tego pobożnego kloszarda, który zmarł na ulicy, niedaleko Watykanu (Willy nigdy nie chciał się przenieść do hospicjum, chociaż proponowano mu to). Ale wśród niemieckobrzmiących nazwisk na grobach znajduje się jedno, Tomas Ricardo Arizaga, świadczące, że zmarły pochodził z obszaru języka hiszpańskiego, natomiast daty (2 Februar 2002 – 20 Juli 2013) wskazują, że chodzi o młodego chłopaka.

Reklama

Po Mszy św. za dusze zmarłych Franciszek, któremu towarzyszył rektor Kolegium Niemieckiego ks. prał. Hans-Peter Fischer, zatrzymał się przy tym właśnie grobie, chociaż płyta nagrobna nie była dobrze widoczna ze względu na rusztowanie ustawione przy ścianie Kolegium.

Podziel się cytatem

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Tomas zmarł w wieku 11 lat w Buenos Aires na ostrą białaczkę a historię dziecka opowiedziała agencji Aleteia jego matka, Macarena Bella, i biskup pomocniczy argentyńskiej stolicy Joaquín Mariano Sucunza. Kiedy Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires, sekretarką ówczesnego wikariusza generalnego diecezji, czyli Suncunzy, była jej siostra, czyli ciotka chłopca. Stąd znajomość matki i jej syna z kard. Bergoglio. Kiedy Acybiskup Buenos Aires został wybrany na Papieża podczas konklawe w 2013 r., mały Tomas przebywał w szpitalu - walczył z chorobą, poddawany zabiegom chemioterapii.

Gdy w telewizji zobaczył ubranego w białą sutannę Papieża Franciszka wykrzyknął: „Ja go znam, to mój przyjaciel”. Zmarł kilka miesięcy później.

Podziel się cytatem

Reklama

Umierając chłopiec wyraził pragnienie, aby być jak najbliżej Franciszka. Matka poinformowała o tym Papieża, ponieważ chciała spełnić ostatnią wolę zmarłego syna. Jak wspomina bp Sucunza „procedury były bardzo uciążliwe, ze względu na konieczność otrzymania pozwolenia na wywóz zwłok za granicę. To wszystko było bardzo skomplikowane, ale to, co wydawało się niemożliwe, stało możliwe dzięki wrażliwości Ojca Świętego”.

Na początku 2015 r. prochy dziecka przywieziono do Watykanu i złożono w jednym z grobowców, które znajdują się na chodniku cmentarnym a na marmurowej płycie wygrawerowano datę urodzenia i śmierci Tomasa. Jak wyjawiła matka dziecka „Papież Franciszek zawsze trzyma w kieszeni zdjęcie Tomasa, zawsze nosi je przy sobie. Powiedział nam, że Tomas jest jego małym aniołem i teraz zawsze będzie blisko niego”.

W tym roku, w Dzień Zaduszny Ojciec Święty pragnął odwiedził grób swojego małego anioła stróża, który jest pochowany tuż obok jego siedziby, Domu św. Marty.

Podziel się cytatem

2020-11-03 18:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież pomodli się przy grobach swoich poprzedników

wikipedia.org

Więcej ...

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Więcej ...

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

Adobe.Stock

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania