Reklama

Kościół

Jasna Góra: zakończyła się narodowa modlitwa o pokój i jedność

Karol Porwich

Narodowa nowenna o pokój i jedność zakończyła się na Jasnej Górze. Przez dziewięć dni paulini i pielgrzymi łączący się duchowo prosili Koronką do Bożego Miłosierdzia o pojednanie, uleczenie ran i odkrycie wartości, które mogą nas na nowo zbliżyć. Jutro rozpoczną się specjalne internetowe rekolekcje dla wszystkich.

Rozważania nowennowe przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy Matki Bożej prowadzili przeor sanktuarium wraz z zarządem. W szóstym dniu modlitwy przeor, o. Samuel Pacholski przypominał, że „nie można zbudować trwałego pokoju i jedności poza Chrystusem, poza prawdą o Jego nieskończonej miłości wyrażonej w ofierze krzyża”. - I nie można w niej wytrwać, jeśli samemu nie bierze się swojego krzyża. Tymczasem pokusa ucieczki od krzyża towarzyszy nam każdego dnia. Ciągle jesteśmy wystawiani na próbę. Żyjąc zaś w świecie, który coraz śmielej i bez ogródek dokonuje apostazji, zaczynamy myśleć, że miłość Chrystusa to za mało, że potrzeba innej siły, może nawet przemocy, żeby zniszczyć zło - mówił przeor Jasnej Góry. Przypominał o słowach św. Papieża Polaka: „miłość Chrystusa ma charakter definitywny i najdoskonalszy, ona jedna wystarczy. Jest nieodwołalna i zawsze zwycięża, choćby się wydawało, że jest zbyt krucha wobec potęg tego świata”.

O. Pacholski prosił Maryję, Matkę Miłosierdzia, która z Jasnej Góry uczy nas prawdziwej pokory i czyni z nas sługi Chrystusa, by usunęła „z naszych serc lęk przed miłowaniem drugiego człowieka”. - Niech nigdy nie zwycięży w nas zło, próbujące opanować człowieka. Niech ujawni się prawdziwa dobroć i miłość oraz duch ofiary w miejsce złych emocji i pragnienia obrony za wszelką cenę własnych racji. Niech wstąpi w nas Duch Święty dający moc wiary i chrześcijańskiego świadectwa życia, dla ratowania dusz zagubionych i nas samych - modlił się paulin.

O 15.00 w „Godzinie serca”, o której mówił kard. Stefan Wyszyński trwało błaganie „o pojednanie, o ukojenie ran, o pokój w Narodzie, w rodzinach i w sercach, o powrót do wzajemnego szacunku, o ducha miłosierdzia, przebaczenia, afirmacji życia, o to, byśmy nie poddali się nienawiści, pogardzie i osądom, byśmy nieustannie powracali do Ducha Ewangelii, Ducha wybaczenia i wspólnoty”.

Reklama

Każdorazowo modlitwę poprzedzało błaganie „w wyjątkowo trudnym dla Polaków momencie, gdy głębokie podziały dotknęły naszych relacji społecznych, naszych rodzin i naszych sumień, przychodzimy do Ciebie, Jasnogórska Matko Miłosierdzia, po dar pojednania, uleczenia ran i przypomnienia wartości, które nas na nowo do siebie zbliżą: wzajemnej miłości, szacunku i troski. Na Jasnej Górze jest to możliwe, bo tu od wieków czcimy Twój wizerunek: oblicze Kobiety głęboko zranionej, a jednak niosącej chrześcijańską nadzieję”.

Paulini z Janem Pawłem II wołali: „szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu - każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście! Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości. Nigdy więcej wojny!”.

Podczas nowenny paulini i wierni modlili się też słowami zaproponowanej przez Episkopat Polski prośby o narodowe pojednanie.

Podziel się cytatem

Reklama

Punktem kulminacyjnym tej wyjątkowej narodowej nowenny będą trzydniowe internetowe rekolekcje dla wszystkich prowadzone między innymi przez abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski; bpa Andrzeja Czaję i bpa Andrzeja Przybylskiego. Rozpoczną się one już na Jasnej Górze.

Ich inicjatorzy, paulini i przedstawiciele Rady KEP ds. apostolstwa świeckich, mają nadzieję, że będą one wsparciem do podjęcia skutecznych działań na rzecz przywrócenia pokoju w Polsce i na rzecz nowych społecznych inicjatyw mających na celu dobro kobiety i każdego ludzkiego życia.

Na program rekolekcji złożą się konferencje, katechezy i debata. 11 listopada podjęty zostanie temat „ Wspólnota i pojednanie”, 12 listopada „Prawda i dobro” a 13 – „Miłość i heroizm”. Codziennie o godz.12.00 głoszona będzie konferencja on-line, o godz.20.00 odprawiana będzie w kaplicy Matki Bożej Msza Św. ze specjalną homilią, a o 21.00 Apel Jasnogórski z tematycznymi rozważaniami.

2020-11-10 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 41. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

Adobe Stock

O Boże błogosławieństwo w codziennej pracy, solidarność w działaniu w niełatwym dla gospodarki czasie modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 41. Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Pielgrzymka odbyła się w stulecie powstania Katowickiej Izby Rzemieślniczej, po powrocie Górnego Śląska do Macierzy. Izba katowicka należy do jednych z największych, najbardziej prężnych gospodarczo i najbardziej zasłużonych izb w Polsce. W tym roku stała się też organizatorem jasnogórskiej pielgrzymki.

Więcej ...

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Więcej ...

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho