Reklama

Wiadomości

Maląg: troska o drugiego człowieka najlepszą wizytówką patriotyzmu

Adobe.Stock.pl

Troska o osoby starsze, samotne i niepełnosprawne to dowód naszej solidarności i wspólnotowości. To najlepsza wizytówka patriotyzmu – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Siedziba MRiPS tego dnia zostanie podświetlona na biało-czerwono.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minister rodziny powiedziała, że 11 listopada 1918 r. to data, która w szczególny sposób zapisała się na kartach historii Polski. "To nasze wspólne święto i nasza wspólna historia, o której nigdy nie możemy zapomnieć" – podkreśliła.

Z powodu pandemii tegoroczne obchody święta niepodległości będą inne niż poprzednie. Minister Maląg zachęca jednak, by mimo wszystko oddać hołd i największe uznanie ludziom, którzy swoim oddaniem i niezłomną walką przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Uczyńmy to jednak w inny sposób. Modlitwą, wywieszeniem flagi narodowej, odśpiewaniem hymnu. Nie pozwólmy, żeby wirus odebrał nam nasze święto" – powiedziała.

Minister Maląg zaapelowała również, aby w tym szczególnym dniu zwrócić uwagę na potrzeby drugiego człowieka.

"Musimy wspólnie przejść przez ten trudny czas. Troska o osoby starsze, samotne i niepełnosprawne to dowód naszej solidarności i wspólnotowości. To najlepsza wizytówka patriotyzmu" – podkreśliła.

Z okazji święta niepodległości główna siedziba Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przy ul. Nowogrodzkiej 1/3/5 zostanie podświetlona na biało-czerwono.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Przywrócono je w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Podziel się cytatem

Reklama

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jednym z pierwszych zadań było uregulowanie podstawowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem socjalnym obywateli. W styczniu 1918 r. Rada Regencyjna utworzyła Ministerstwo Opieki Społecznej i Ochrony Pracy. Kilka miesięcy później ukazał się dekret przekształcający je w Ministerstwo Zdrowia Publicznego, Opieki Społecznej i Ochrony Pracy. Jeszcze w tym samym roku utworzono z kolei Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej i oddzielne Ministerstwo Ochrony Pracy.

Reklama

W uchwalonej w 1921 r. konstytucji marcowej zapisano, że obywatele "mają obowiązek wychowania swoich dzieci na prawych obywateli Ojczyzny i zapewnienia im co najmniej początkowego wykształcenia". Ponadto każdy obywatel ma prawo do opieki państwa nad jego pracą, "a w razie braku pracy, choroby, nieszczęśliwego wypadku i niedołęstwa – do ubezpieczenia społecznego". Zapisano również, że dzieci bez dostatecznej opieki rodzicielskiej, zaniedbane pod względem wychowawczym, mają prawo do opieki i pomocy państwa.

Reklama

Przed formującym się systemem opieki i pomocy społecznej stało wiele wyzwań związanych z ograniczaniem ubóstwa, walką z niedożywieniem, żebractwem i masowym bezrobociem. Szczególnie ważna była pomoc państwa dla najmłodszych obywateli, nierzadko osieroconych i żyjących w biedzie.

W latach 20. XX wieku istniało blisko tysiąc zakładów opiekuńczych dla dzieci bez opieki rodzicielskiej, w których przebywało ponad 50 tys. podopiecznych. Placówki te były prowadzone przez organizacje społeczne, związki wyznaniowe i samorządy. Od lat 30. zaczęto rozwijać instytucję rodziny zastępczej. Pomoc zaczęła trafiać także do dzieci wychowujących się w ubogich rodzinach robotniczych, rzemieślniczych i wiejskich.

II Rzeczypospolita stała także przed wielkim zadaniem stworzenia jednolitego i nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych. Już w listopadzie 1918 r. Piłsudski przyznał robotnikom i pracownikom przemysłu specjalny zasiłek, a 11 stycznia 1919 r. wprowadzono ubezpieczenie zdrowotne (powstały także Kasy Chorych).

W 1934 r. weszła w życie ustawa scalająca system ubezpieczeń społecznych, która objęła wszystkie rodzaje ubezpieczeń społecznych: chorobowe i macierzyńskie, wypadkowe przy pracy i z chorób zawodowych, emerytalne robotników oraz emerytalne pracowników umysłowych, od bezrobocia.(PAP)

Reklama

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-11-11 07:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niepodległość to nasz kod kulturowy

Niedziela Ogólnopolska 36/2022, str. 26-27

Karol Porwich/Niedziela

Młody Polak powinien wiedzieć, że jest elementem sztafety pokoleń. Że jest obywatelem państwa, które ma swoją przeszłość, czyli korzenie, teraźniejszość i przyszłość – przekonuje Jan Józef Kasprzyk w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim i Mateuszem Wyrwichem.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous