Reklama

Polityka

USA: dyskusje nad „katolicyzmem” Joe Bidena

PAP/EPA/OFFICE OF THE PRESIDENT ELECT/HANDOUT

Wybór Joe Bidena, nazywanego przez amerykańskie media „praktykującym katolikiem” i „drugim po J.F. Kennedym katolikiem w Białymi Domu”, który jednak popiera prawa aborcyjne, postawiło paradoksalnie w trudnej sytuacji wielu amerykańskich biskupów, teologów i wiernych. Sam przewodniczący episkopatu abp Jose Gomez kończąc odbywającą się w formie wideokonferencji sesję plenarną nazwał tę sytuacje „trudną i kompleksową”. Ogłosił powstanie „grupy roboczej”, która się ta sytuacja zajmie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według cytowanych przez agencje AP ekspertów, jej głównym celem może być podjęcie problemu: czy Joe Biden powinien zostać pozbawiony prawa do przyjmowania Komunii Świętej. Jeden z nich Edward Peters, profesor prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Najświętszego Serca w Detroit ujął to w następujący sposób: (Ta kwestia) nie dotyczy sprawowanej przez niego funkcji politycznej ale jego postawy jako katolika. Będzie on jako polityk bardziej widoczny w życiu publicznym, ale ostatecznie jego osobista postawa zadecyduje o odmówieniu mu tego prawa(do przyjmowania Komunii)”.

Podobnie uważają działaczki antyaborcyjnych organizacji katolickich. „Polityczny program Joe Bidena jest nie do pogodzenia ze stanowiskiem Kościoła katolickiego dotyczącym aborcji i ochrony poczętego ludzkiego życia” - oświadczyła Marjorie Dannenfelser, przewodnicząca czołowej organizacji antyaborcyjnej „Susan B. Anthony List”. Także Kristan Hawkins, katoliczka stojąca na czele Studends for Life in America stwierdziła: „Stwarzanie pozorów, że zakończenie życia przed urodzeniem podlega negocjacjom może wprowadzić jedynie zamieszanie i chaos oraz doprowadzić do utraty przywództwa (w Kościele)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

AP cytuje też wypowiedzi „liberalnych” katolików, np. proaborcyjnej organizacji Catholic for Choice, której członkowie de facto zostali już wcześniej ekskomunikowani przez biskupa Fabiana Brusewitza w Lincoln, w stanie Neberaska w 1996 r.

Reklama

Abp Gomez zauważa też, że choć „prezydent-elekt ma kilka powodów aby go popierać w dobrych celach (w liście do papieża Franciszka wymienił on współpracę w kwestiach zmian klimatycznych, ubóstwa i imigracji), tym niemniej osłabi on nasze stanowisko w dziedzinie brony życia. To stanowi zagrożenie dla dobra wspólnego”.

Chieko Noguchi, rzeczniczka Episkopatu, nie podała daty spotkania „grupy roboczej” i nie wypowiedziała się na temat potencjalnego zakazu przyjmowania Komunii św. przez Joe Bidena. A ma on już za sobą długą historię dotyczącą tej sprawy. Ostatnio np. w grudniu 2019 r. pozwolono mu na przyjęcie Komunii św. w jego „ojczystym” kościele w Wilmington w stanie Delaware. Ale odmówiono mu w kościele we Florence w stanie Południowa Karolina, w październiku 2019 r.

Pojawiły się też nowe dane statystyczne, które pokazują prawie równy podział wśród katolików dotyczący wyborów. Według Centrum Badan Opinii Publicznej NORC na Uniwersytecie w Chicago, za Trumpem głosowało 50 proc. katolików, natomiast za Bidenem 49 proc.

Podziel się:

Oceń:

+6 -5
2020-11-21 11:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KPRP: prezydent Biden przybędzie do Polski we wtorek

flickr.com

Prezydent USA Joe Biden będzie przebywał w Polsce we wtorek i środę - przekazała Kancelaria Prezydenta. W trakcie wizyty spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i weźmie udział w Nadzwyczajnym Szczycie Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO - dodano.

Więcej ...

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć