Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Szal: aby zło się rozwijało, wystarczy nie czynić dobra

2020-11-22 14:55

BP KEP

Bezczynność czy poprzestawanie na małym jest okazją do tego, aby zło weszło między nas. I to niestety obserwujemy we współczesnym świecie – powiedział abp Adam Szal, który przewodniczył mszy św. odpustowej w kościele pw. Chrystusa Króla w Przeworsku. Tego dnia parafia świętowała także 20-lecie istnienia.

Rozpoczynając eucharystię metropolita przemyski zwrócił uwagę, że Pan Jezus przyrównał Królestwo Niebieskie do małego ziarnka gorczycy, które wsiane w ziemię jest jednym z najmniejszych, a gdy wyrasta staje się dużym drzewem. Podobnie – jak stwierdził – było z parafią Chrystusa Króla w Przeworsku, której wierni podjęli się wraz z proboszczem wielkiego wyzwania budowy kościoła i stworzenia wspólnoty.

Abp Szal podkreślił również, że aby zło się rozwijało, wystarczy nie czynić dobra. – Bezczynność czy poprzestawanie na małym jest okazją do tego, aby zło weszło między nas. I to niestety obserwujemy we współczesnym świecie – powiedział.

Reklama

Hierarcha prosił o modlitwę w intencji Akcji Katolickiej, której święto patronalne przypada dzisiaj oraz o dobrą formację ludzi duchownych i świeckich, „bo jesteśmy jednym Kościołem w duchu Chrystusowego Królestwa”.

W homilii abp Szal zauważył, że proboszcz i wikariusze musieli podjąć się podwójnego działania: z jednej strony budowy świątyni materialnej, a z drugiej – budowania wspólnoty.

– Akurat tyle lat, ile istnieje wasza parafia, jestem biskupem i wiele razy bywałem tutaj zapraszany na różne okazje i uroczystości. Widać było jak to ziarenko rośnie, jak się rozwija, jak wspólnoty są ozdobą i bogactwem tej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za łaski, których tak wiele było – mówił.

Reklama

Metropolita przemyski zaznaczył, że dzisiaj nie można poprzestać tylko na minimalnym zaangażowaniu, ale potrzeba, abyśmy „jako duszpasterze, ale też jako świeccy chętnie włączali się pracę grup duszpasterskich”. – Kościół powinien być wspólnotą wspólnot. Dzisiaj praca formacyjna jest bardzo utrudniona przez pandemię, ale myślę, że trzeba próbować w tych trudnych warunkach znaleźć sposoby na utrzymanie więzi, na kontakty, także na spotkania – powiedział.

Parafia Chrystusa Króla w Przeworsku została erygowana 15 września 2000 r. Pierwsza Msza św. została odprawiona blisko rok później, we wrześniu 2001 r., kiedy ówczesny biskup pomocniczy Adam Szal poświęcił plac pod budowę tymczasowej kaplicy. Prace rozpoczęły się jeszcze w tym samym roku i po trzech miesiącach abp Józef Michalik, metropolita przemyski, dokonał jej poświęcenia. Pojawiła się nie tylko możliwość gromadzenia ludzi na modlitwie, ale też rozpoczęła się integracja parafii. W maju 2005 r. rozpoczęto prace przy budowie murowanego kościoła. Środki pozyskiwano przez dobrowolne ofiary parafian oraz wyjazdy na kwestę wraz chórem parafialnym „Gloria”.

26 września 2010 roku miała miejsce uroczystość wmurowania kamienienia węgielnego przez abp. Józefa Michalika. Do tej pory budowę zakończono, kontynuowane są prace wykończeniowe i upiększające.

W parafii działa kilkanaście grup, m.in. schole, chór, oaza młodzieżowa, Domowy Kościół, Akcja Katolicka, Wspólnota Krwi Chrystusa i Odnowa w Duchu Świętym.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: ojczyzny nie obronimy nienawiścią, ale miłością

2020-11-11 15:01
Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Ks. Maciej Flader

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Opierając się na słowach Prymasa Tysiąclecia, abp Adam Szal apelował, aby budować ojczyznę jako cywilizację miłości. Podkreślał, że nie obronimy jej nienawiścią, ale miłością – naprzód między sobą, bo „nie możemy sami siebie poniewierać i bić”. – Trzeba spróbować innej drogi porozumienia przez miłość, która sprawi, że cały świat patrząc na nas, będzie mówił: o to jak oni się miłują – cytował słowa Sługi Bożego metropolita przemyski, który przewodniczył mszy św. za ojczyznę w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

Więcej ...

#NiezbędnikAdwentowy: Nowy początek!

2020-11-27 14:23

Co gdyby znany z dzieciństwa czekoladkowy #KalendarzAdwentowy przenieść w sferę duchową? Portal niedziela.pl na czas Adwentu przygotował specjalny internetowy kalendarz adwentowy.
STARTUJEMY JUŻ W NIEDZIELĘ

Więcej ...

Abp Gądecki: Adwent to czas powrotu do Chrystusa, który jest źródłem wszelkiej nadziei

2020-11-29 09:01

episkopat.pl

Adwent to czas powrotu do Chrystusa, który daje nadzieję, że Bóg przemieni w dobro wszystko, co się wydarza, nawet te rzeczy, których nie rozumiemy i które są – podobnie jak pandemia – złe - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

#NiezbednikAdwentowy

NIE PRZEGAP

#NiezbednikAdwentowy

Najpopularniejsze

Symbole i zwyczaje Adwentu

Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Dziesięciolatka w finale Eurowizji

Kultura

Dziesięciolatka w finale Eurowizji

50-rocznica zamachu na Papieża Pawła VI

Kościół

50-rocznica zamachu na Papieża Pawła VI

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników...

Kościół

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników...

Rządowy projekt: do 5 osób w domach podczas świąt...

Zdrowie

Rządowy projekt: do 5 osób w domach podczas świąt...

„Ręce precz od Jana Pawła II”. Ważne słowa kard....

Kościół

„Ręce precz od Jana Pawła II”. Ważne słowa kard....

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! - o. Jerzy...

Kościół

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! - o. Jerzy...

Oświadczenie dotyczące działalności ks. Daniela Galusa...

Niedziela Częstochowska

Oświadczenie dotyczące działalności ks. Daniela Galusa...

Niedzielski: W tym tygodniu decyzja, czy badania...

Wiadomości

Niedzielski: W tym tygodniu decyzja, czy badania...