Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść

Renata Biała

Po raz kolejny członkowie krakowskich wspólnot wyruszyli na pomoc kuchni dla ubogich, którą w Krakowie od 30. lat prowadziły siostry Teresa i Marta Sawickie w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry Teresa i Marta Sawickie w ciągu 30. lat pomogły tysiącom ubogim ludziom, gotując dla nich w maleńkim mieszkaniu codzienny ciepły posiłek przy ul. Odrowąża. Tutaj ewangeliczna postawa miłości bliźniego w dosłowny sposób jest wprowadzana w czyn: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, przybyszów przyjąć, nagich przyodziać, chorych odwiedzić. Po śmierci p. Teresy w 2010 r., pani Marta przejęła całą „szkołę miłości” na swoje barki i już od 10 lat prowadzi kuchnię sama. Siostry całkowicie poświeciły się dziełu, do którego powołał je Bóg, nie założyły własnych rodzin, jednakże stały się duchowymi matkami wielu ubogich serc.

Pani Marta jest osobą niezwykle pokorną, z sercem otwartym na każdą potrzebę człowieka, kto zapuka do jej drzwi. Opatrzność Boża nieustająco czuwała nad dziełem sióstr nawet w trudnych latach komunistycznych. Na przestrzeni lat do wsparcia dzieła włączały się rodziny, osoby prywatne, wolontariusze. Ojcowie dominikanie z Krakowa stale wspierają kuchnię, organizując regularne kwesty i zbiórki żywności długoterminowej na jej rzecz. Udostępniają również numer rachunku bankowego, na który można wpłacać darowizny na potrzeby kuchni. Od prawie roku w pomoc włączyła się także wspólnota Ogród Maryi, która w swoim charyzmacie m.in. otacza troską godność osób z marginesu społecznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejną kwestę przy parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza wsparli również swą pomocą wolontariusze z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wspólnie z członkami wspólnoty Ogród Maryi 22 listopada poświęcili cały dzień, aby prosić osoby przed i po Mszy świętej wsparcie kuchni. – Jako stypendyści udzielamy się w mieście i nie tylko. Otrzymujemy stypendia, które umożliwiają nam podjęcie studiów. Przez ten dar, chcemy się także odwdzięczyć innym za tą pomoc, którą otrzymujemy – wyznaje Ewelina, stypendystka Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia i zachęca innych do pomocy: – Warto dzielić się dobrem z innymi. Usłyszałam historię p. Marty, która jest bardzo inspirująca! Taka pomoc nie jest trudna, jak może się wydawać. Trzeba po prostu poświęcić trochę własnego czasu, pomyśleć o innych. Współpraca z wolontariuszami Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia była dla wspólnoty Ogród Maryi niezwykłym doświadczeniem: – Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, a wręcz onieśmielona ich gorliwością, świetnym zorganizowaniem i entuzjazmem. Im rzeczywiście chce się pomagać! – dzieli się Joasia z Ogrodu Maryi, główna inicjatorka pomocy dla kuchni z ramienia wspólnoty.

Reklama

Radość z poświęconego czasu na pomoc dla p. Marty była wielka. Troska o bliźniego kruszy serca i staje się jednocześnie wyzwaniem i zadaniem miłości, jaką należy podjąć. Członkowie wspólnot są jednocześnie zaniepokojeni ogromnym zapotrzebowaniem prowadzenia tego dzieła: – Potrzeby kuchni są ogromne - w czasie pandemii jej finansowanie stanęło pod znakiem zapytania. Wiele kwest zostało odwołanych, udaje się zebrać mniej środków niż zazwyczaj. Każdy dzień to prawdziwa szkoła zaufania. Pani Marta modli się szczególnie do św. Józefa, prosząc, by nikt nie odszedł spod jej drzwi głodny – wyznaje Joasia.

Pani Marta żywi nieustającą nadzieję w Boże Miłosierdzie, które pierwsze troszczy się o tych wszystkich ubogich synów Chrystusa. I cicho w sercu czeka, aż kolejni ludzie razem z nią nakarmią, napoją, przyodzieją Chrystusa w ubogich.

Do pomocy dla dzieła można zgłaszać się do wspólnoty Ogród Maryi (https://www.facebook.com/OgrodMaryiKrakow) lub przesłać ofiarę na nr konta Ojców Dominikanów z Krakowa z dopiskiem: „na kuchnię p. Marty Sawickiej”.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-11-24 09:22

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...