Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść

Renata Biała

Po raz kolejny członkowie krakowskich wspólnot wyruszyli na pomoc kuchni dla ubogich, którą w Krakowie od 30. lat prowadziły siostry Teresa i Marta Sawickie w Krakowie.

Siostry Teresa i Marta Sawickie w ciągu 30. lat pomogły tysiącom ubogim ludziom, gotując dla nich w maleńkim mieszkaniu codzienny ciepły posiłek przy ul. Odrowąża. Tutaj ewangeliczna postawa miłości bliźniego w dosłowny sposób jest wprowadzana w czyn: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, przybyszów przyjąć, nagich przyodziać, chorych odwiedzić. Po śmierci p. Teresy w 2010 r., pani Marta przejęła całą „szkołę miłości” na swoje barki i już od 10 lat prowadzi kuchnię sama. Siostry całkowicie poświeciły się dziełu, do którego powołał je Bóg, nie założyły własnych rodzin, jednakże stały się duchowymi matkami wielu ubogich serc.

Pani Marta jest osobą niezwykle pokorną, z sercem otwartym na każdą potrzebę człowieka, kto zapuka do jej drzwi. Opatrzność Boża nieustająco czuwała nad dziełem sióstr nawet w trudnych latach komunistycznych. Na przestrzeni lat do wsparcia dzieła włączały się rodziny, osoby prywatne, wolontariusze. Ojcowie dominikanie z Krakowa stale wspierają kuchnię, organizując regularne kwesty i zbiórki żywności długoterminowej na jej rzecz. Udostępniają również numer rachunku bankowego, na który można wpłacać darowizny na potrzeby kuchni. Od prawie roku w pomoc włączyła się także wspólnota Ogród Maryi, która w swoim charyzmacie m.in. otacza troską godność osób z marginesu społecznego.

Reklama

Kolejną kwestę przy parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza wsparli również swą pomocą wolontariusze z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wspólnie z członkami wspólnoty Ogród Maryi 22 listopada poświęcili cały dzień, aby prosić osoby przed i po Mszy świętej wsparcie kuchni. – Jako stypendyści udzielamy się w mieście i nie tylko. Otrzymujemy stypendia, które umożliwiają nam podjęcie studiów. Przez ten dar, chcemy się także odwdzięczyć innym za tą pomoc, którą otrzymujemy – wyznaje Ewelina, stypendystka Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia i zachęca innych do pomocy: – Warto dzielić się dobrem z innymi. Usłyszałam historię p. Marty, która jest bardzo inspirująca! Taka pomoc nie jest trudna, jak może się wydawać. Trzeba po prostu poświęcić trochę własnego czasu, pomyśleć o innych. Współpraca z wolontariuszami Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia była dla wspólnoty Ogród Maryi niezwykłym doświadczeniem: – Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, a wręcz onieśmielona ich gorliwością, świetnym zorganizowaniem i entuzjazmem. Im rzeczywiście chce się pomagać! – dzieli się Joasia z Ogrodu Maryi, główna inicjatorka pomocy dla kuchni z ramienia wspólnoty.

Radość z poświęconego czasu na pomoc dla p. Marty była wielka. Troska o bliźniego kruszy serca i staje się jednocześnie wyzwaniem i zadaniem miłości, jaką należy podjąć. Członkowie wspólnot są jednocześnie zaniepokojeni ogromnym zapotrzebowaniem prowadzenia tego dzieła: – Potrzeby kuchni są ogromne - w czasie pandemii jej finansowanie stanęło pod znakiem zapytania. Wiele kwest zostało odwołanych, udaje się zebrać mniej środków niż zazwyczaj. Każdy dzień to prawdziwa szkoła zaufania. Pani Marta modli się szczególnie do św. Józefa, prosząc, by nikt nie odszedł spod jej drzwi głodny – wyznaje Joasia.

Pani Marta żywi nieustającą nadzieję w Boże Miłosierdzie, które pierwsze troszczy się o tych wszystkich ubogich synów Chrystusa. I cicho w sercu czeka, aż kolejni ludzie razem z nią nakarmią, napoją, przyodzieją Chrystusa w ubogich.

Do pomocy dla dzieła można zgłaszać się do wspólnoty Ogród Maryi (https://www.facebook.com/OgrodMaryiKrakow) lub przesłać ofiarę na nr konta Ojców Dominikanów z Krakowa z dopiskiem: „na kuchnię p. Marty Sawickiej”.

2020-11-24 09:22

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 35 kandydatów, w tym trzy kobiety, na stanowisko hejnalisty

2021-01-14 17:45
Bazylika Mariacka w 2012r.

Witold Iwańczak

Bazylika Mariacka w 2012r.

35 kandydatów - w tym trzy kobiety - ubiega się o pracę hejnalisty na wieży mariackiej w Krakowie – poinformował w czwartek PAP oficer prasowy komendanta miejskiego PSP Bartłomiej Rosiek.

Więcej ...

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

2021-01-13 10:58

W warszawskim sądzie 12 stycznia odbyła rozprawa w procesie, w którym pozwana została Kaja Godek przez środowiska promujące homoseksualizm. Niespodziewanie okazało się, że środowiska LGBT przegrały już na pierwszej rozprawie.

Więcej ...

Imieniny bp. Pawła Sochy

2021-01-15 15:42
bp Paweł Socha

Archiwum Aspektów

bp Paweł Socha

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kościół

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Wiadomości

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Wadowice: rozprowadzono ponad 6 tys. banknotów z...

Jan Paweł II

Wadowice: rozprowadzono ponad 6 tys. banknotów z...

Ksiądz też człowiek - o pasjach i codzienności kapłana

Kościół

Ksiądz też człowiek - o pasjach i codzienności kapłana

Bp Adam Dyczkowski odszedł do Domu Ojca

Aspekty

Bp Adam Dyczkowski odszedł do Domu Ojca

Czym jest akolitat?

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Czym jest akolitat?

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

Episkopat zajmie się sprawą dopuszczenia kobiet do...

Kościół

Episkopat zajmie się sprawą dopuszczenia kobiet do...