Reklama

Polska

Rozpoczęło się budzenie olbrzyma - II Kongres Nowej Ewangelizacji

www.przystanekjezus.pl

Mszą świętą w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie rozpoczął się II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W homilii podczas wieczornej Eucharystii bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, jak ważna jest osobista relacja z Jezusem. - Póki nie wiemy, kim On jest, nie mamy z czym wychodzić na ewangelizację – podkreślił.

- Siła liturgii jest taka, że wydobywa z przeszłości wydarzenia zbawcze, czyni je aktualnymi a nas czyni ich uczestnikami – mówił homilii bp Ryś. Jesteśmy uczestnikami tamtej uczty, choć pewnie nawet nie możemy myśleć o sobie, że jesteśmy tymi, którzy zapraszają do siebie Jezusa – zauważył bp odwołując się do czytania Ewangelii, w której mowa o spotkaniu Jezusa z jednym z faryzeuszów i z jawnogrzesznicą. - Jakby na początek naszego spotkania dostajemy mocną przestrogę o tym, jak człowiek może się z tego zaproszenia wycofywać. Szymon zaprosił Jezusa do siebie, więc On przyszedł, bo nigdy nie odmawia. A zaprosić kogoś do stołu to wyraźna deklaracja bliskości: chcę żebyś był w moim świecie – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Bp Ryś przywołując słowa Ewangelii podkreślił, że jeśli Jezus spodziewał się rzeczywistej bliskości ze strony Szymona, to został na progu przez niego schłodzony. - Zaproszenie i dystans, chęć i niechęć, zaproszenie, którego się żałuje. Może tak z nami być. Chrystus nas fascynuje, jednak często mamy ochotę na zwiększenie dystansu, jakbyśmy nie chcieli go wpuścić do samego wnętrza, boimy się takiej relacji, która dotykałaby dna serca – zauważył bp Ryś. Jak podkreślił, to czego nie dał Jezusowi Szymon daje kobieta, którą nazywamy jawnogrzesznicą. On niby Go zaprosił, ale ona daje mu gościnę. - Chrystusowi to nie przeszkadza. Widząc postawę Szymona Chrystus nie trzasnął drzwiami. To jest piękne że On rozmawia z człowiekiem właśnie w tym miejscu, w którym człowiek się znajduje. Jezus się nie obraża. Ma w sobie tyle pokory, by rozmawiać z człowiekiem na takich warunkach jakie ten człowiek dyktuje. Z tego punktu wyjścia, który człowiek chce Mu wyznaczyć – podkreślił.

Reklama

Bp Ryś zauważył w homilii, że Szymon "postawił szlaban przed swoim sercem". Nie wpuścił Jezusa do środka choć siedział z Nim przy stole. Najważniejsze pytanie pada na końcu tej Ewangelii: kim On jest, co jest między mną a Nim. Nie rozmieniajmy tego pytania na różne rzeczy: programy, projekty duszpasterskie, metody pracy w parafii, strategie ewangelizacji. Kim On jest? Co nas łączy? Co relacja z Nim we mnie uruchamia? Czy w spotkaniu z Nim doświadczam zbawienia? - pytał zebranych w ursynowskim kościele bp Ryś. Szymon myślał, że Chrystus jest prorokiem, Jawnogrzesznica widziała w Nim Zbawiciela. On nie jest prorokiem, On jest zbawicielem. Nie opisuje rzeczywistości ale ją zmienia. Nas nie interesuje tylko refleksja, wiedza, nas interesuje to, co się dzieje w sercu, doświadczenie zbawienia – podkreślił krakowski biskup pomocniczy.

Bp Ryś zachęcił uczestników kongresu do modlitwy, by Jezus czynił ich prawdziwymi, by przełamywał opory i lęki, dystanse, które ustanawiamy. Jak podkreślił, nie chodzi o zrozumienie ale o zbawienie, które jest dziełem miłości. Póki nie wiemy, kim On jest, nie mamy z czym wychodzić na ewangelizację – zakończył bp Ryś.

Pierwszą kongresową Eucharystię bp Ryś sprawował w intencji wszystkich polskich parafii.

2013-09-20 07:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej

Episkopat

Ks. Andrzej Kaleta został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej.

Więcej ...

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09
Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

Więcej ...

Dożynki wojewódzkie w centrum Kielc

2021-09-27 09:10

Agnieszka Dziarmaga

Tym razem w stolicy regionu świętowano XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. 12 września Mszy św. rozpoczynającej wydarzenie przewodniczył ks. Tadeusz Szlachta, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, który także wygłosił homilię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych