Reklama

Kościół

Białoruś: biskupi katoliccy wzywają wiernych i ludzi dobrej woli do dalszych modlitw o pokój i wyjście z kryzysu

Adobe Stock

Zwracamy się do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli z apelem o dalsze zanoszenie modlitw w intencji szybkiego i pokojowego rozwiązania kryzysu, gdyż błogosławieni pokój czyniący i ci, którzy dążą do sprawiedliwości, jak powiedział Chrystus – napisali katoliccy biskupi Białorusi w liście pasterskim, ogłoszonym w Mińsku 25 listopada.

Przypomnieli o trwającym już czwarty miesiąc niespotykanym dotychczas i pogłębiającym się jeszcze kryzysie społeczno-politycznym, o utrzymującej się przemocy, przelewie krwi i podziałach w społeczeństwie.

"Nasza ojczyzna Białoruś już czwarty miesiąc znajduje się w warunkach niespotykanego dotychczas kryzysu społeczno-politycznego, który niestety pogłębia się. Przemoc nie ustaje, nadal leje się krew, a społeczeństwo jest podzielone. Nie rokuje to nam szczęśliwej przyszłości, gdyż – jak powiedział Chrystus – nie ostoi się żaden dom wewnętrznie skłócony (por. Mt 12, 25)" – czytamy w dokumencie biskupów. Przyznali, że trudno jest im uwierzyć w to, że "coś takiego dzieje się w naszym pokojowym kraju, znanym ze swej tolerancji i zgody między ludźmi różnych wyznań i narodowości".

Reklama

Dokument zwraca uwagę, że Kościół katolicki, kierując się Ewangelią i opartą na niej nauką społeczną, występuje przeciw przemocy, bezprawiu, niesprawiedliwości i kłamstwu i potępia te zjawiska. Wzywa natomiast do pokojowego rozwiązywania problemów na drodze dialogu, w duchu umiłowania Boga i bliźniego, z zachowaniem przykazań Bożych i praw ludzkich.

Biskupi zapewnili, że dołączają się do apelu papieża Franciszka, jaki skierował on po modlitwie Anioł Pański 13 września br. do władz państwowych. Wezwał je do wsłuchiwania się w głos współobywateli i wychodzenia naprzeciw ich uprawnionym dążeniom, zapewniając przy tym pełne poszanowanie praw człowieka i swobód obywatelskich. "Chcemy przy tym podkreślić, że głównym celem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, aby budować Królestwo Boże, które nie kieruje się zasadami tego świata i nie dąży do władzy ziemskiej. Dlatego nie pełni on funkcji państwowych i nie można go wykorzystywać do celów politycznych" – przypomnieli autorzy listu.

Przywołali też słowa św. Pawła Apostoła, aby w tym czasie ważnym dla losów narodu nosić nawzajem swe brzemiona (por. Gal 6, 2) oraz wzajemnie wspierać się i okazywać sobie solidarność w imię budowania zgodnej, a nie podzielonej Białorusi.

"Zwracamy się do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli z wezwaniem do dalszych modlitw w intencji szybkiego i pokojowego rozwiązania kryzysu, bo – jak mówi Chrystus – błogosławieni pokój czyniący i ci, którzy łakną i pragną sprawiedliwości. Niech dobro zwycięży zło. Pokój i dobro Tobie, nasza Ojczyzno, Białorusi!" – zakończyli swe przesłanie białoruscy biskupi katoliccy.

2020-11-26 09:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Swiatłana Cichanouska spotka się z premierem

youtube.com

Liderka białoruskiej opozycji, kontrkandydatka w wyborach prezydenckich Alaksandra Łukaszenki - Swiatłana Cichanouska w środę będzie przebywać z wizytą w Warszawie; spotka się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim.

Więcej ...

"Opowiadamy Polskę światu" - "Dekada Europy Centralnej"

2021-01-22 09:34

Bożena Sztajner/Niedziela

W kolejnym wydaniu „Opowiadamy Polskę światu” dzienniki i portale internetowe na całym świecie publikują teksty o „Dekadzie Europy Centralnej” – to bowiem zdaniem autorów nasz region Europy ma szanse na duże wzrosty po ustąpieniu pandemii.

Więcej ...

Wielki przyjaciel Husiatynia

2021-01-22 21:57

Fot. Bożena Magnowska

19 stycznia zmarł ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. Zapraszamy naszych czytelników na cykl wspomnień o ks. Jacku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe dwóch biskupów

Aspekty

Uroczystości pogrzebowe dwóch biskupów

Warchoł: paszport dyplomatyczny dla Polaka z Plymouth jest...

Wiadomości

Warchoł: paszport dyplomatyczny dla Polaka z Plymouth jest...

Abp Grzegorz Ryś: Artur miał w sobie pasję wspólnoty

Aspekty

Abp Grzegorz Ryś: Artur miał w sobie pasję wspólnoty

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Niedziela Wrocławska

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Kościół

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Szokujące wyniki poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

Wiadomości

Szokujące wyniki poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

(Nie)baw się i (nie)śpij!

(Nie)baw się i (nie)śpij!