Reklama

Polska

Oświadczenie kurii w sprawie "aresztowania" obrazów

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie milkną echa zamieszczonego w „Gazecie Wyborczej” artykułu na temat rzekomego „aresztowania” przez częstochowską kurię czterech obrazów wystawionych na odbywającym się w Częstochowie festiwalu ART.eria. Głos w sprawie zabrał rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej, ks. Piotr Zaborski. – Nie wiemy kto zerwał obrazy i zaniósł je do siedziby kurii. Taką informacje przekazałem w piątek „Gazecie Wyborczej”. Moje słowo: „nie wiem” zostało zamienione na: „nie chce powiedzieć”, a jest to różnica dość znacząca – mówił na antenie Radia Fiat komentując artykuł.

Jest spora rozbieżność między informacjami zamieszczonymi w „Gazecie Wyborczej” a rzeczywistością. W piątek autoryzowałem swoją wypowiedź, niestety pomimo autoryzacji została dokonana w niej zmiana. Można znaleźć tam informacje, jakoby to „księża sami pozrywali obrazy”. Jest to nieprawda. Po pierwsze, Kościół nie wypowiadał się dotychczas na temat festiwalu ART.eria. Po drugie, to nie księża „aresztowali” obrazy, nie księża je zrywali. Otrzymałem informacje, iż obrazy zostały przyniesione do kurii i pozostawione w poczekalni. Nie wiemy kto zerwał obrazy i zaniósł je do siedziby kurii. Taką informacje przekazałem w piątek „Gazecie Wyborczej”. Moje słowo: „nie wiem” zostało zamienione na: „nie chce powiedzieć”, a jest to różnica dość znacząca. Kiedy zadzwoniłem do redakcji z prośbą o sprostowanie, usłyszałem, iż taka interpretacja jest dopuszczalna. Niektóre media nie przekazują faktów, tylko je tworzą w taki sposób, aby uderzyć w Kościół. Po tym artykule otrzymałem bardzo dużo obraźliwych telefonów i maili, atakujących wprost Kurię częstochowską i księży. Boli mnie to, że osoby, które ten tekst przeczytały mogą się uprzedzić do Kościoła. Pokazuje się nas, jako ludzi szerzących mowę nienawiści, a w rzeczywistości ponosimy jej skutki. Z powodu nierzetelności dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, obraz Kościoła ukazywany jest w niekorzystnym świetle – powiedział ks. Piotr Zaborski.

Reklama

Komunikat Biura Prasowego

W związku z publikacją Gazety Wyborczej: Kościół kontra ART.eria. Kuria „aresztuje” wystawione w Alejach obrazy - informujemy , że: Kościół częstochowski nie zajmował dotychczas żadnego stanowiska odnośnie wystawy ART.eria i nie „aresztował” żadnych obrazów.

Ponadto, gdyby Gazeta opublikowała rzeczywistą wypowiedź rzecznika Kurii z pewnością nie byłoby nieporozumień i przekłamań jakoby to księża bądź „kuria” usunęli wspomniane obrazy z wystawy w Alejach. W niedzielę 15 września osoby, które poczuły się urażone treściami umieszczonymi na obrazach przyniosły je do Kurii i pozostawiły. Pracownicy odbierający je nie mieli wiedzy, że są one częścią jakiejś wystawy.

Ponieważ na tylnej części obrazów widniało nazwisko dyrektora Muzeum Częstochowskiego, został on poinformowany o niniejszych pracach. Dyrektor wyraził chęć ich zobaczenia. I tak się stało. Nie potrafił jednak wskazać właściciela. Nie zabrał też prac. Obrazy ciągle pozostają do odebrania w siedzibie Kurii. Do tej pory nikt po nie się nie zgłosił.

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

2013-09-23 19:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: Kuria odnosząc się do sprawy ks. Stanisława P. stwierdza niedociągnięcia i zaniechania

M.K.

Tarnowska kuria odnosząc się do sprawy ks. Stanisława P. stwierdza, że dokonana analiza zarchiwizowanych danych ujawnia w tym przypadku niestety również niedociągnięcia i zaniechania.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37
Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...