Reklama

Polska

Remont organów w Kaplicy Jasnogórskiej

Organy jasnogórskie

Danuta Romanowska/BPJG

Organy jasnogórskie

Trwa generalny remont organów w Kaplicy Cudownego Obrazu. Obecnie podczas liturgii słychać jedynie instrument zastępczy. Oryginalne, 30-letnie organy po gruntownej konserwacji i oczyszczeniu zabrzmią na wiosnę przyszłego roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreśla kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, organy w Kaplicy Matki Bożej, są jednym z najbardziej eksploatowanych świątynnych instrumentów muzycznych na świecie. „Decyzja o remoncie była wymuszona pogarszającym się stanem organów. Choć nie mają one zbyt wiele lat, bo zaledwie 30, to jednak ich użytkowanie od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych sprawia, że to zużycie zostało pomnożone. Specjaliści, robiąc oględziny organów stwierdzili, że są w takim stanie, jakbyśmy je używali je 160 lat. Stąd musimy je poddać gruntownej renowacji” - wyjaśnia o. kustosz.

„Organy jasnogórskie w Kaplicy to jeden z najbardziej pracujących instrumentów w Polsce, dlatego naturalną rzeczą jest, że mechanizmy zużywają się - potwierdza o. Sebastian Matecki, paulin - Druga rzecz to taka, że Kaplica, która jest bardzo uczęszczana przez wiernych, to miejsce, gdzie produkuje się dużo kurzu, który często osiada w piszczałkach, osiada na mechanizmach, stąd koniecznością jest podejmowanie regularnych czyszczeń i remontów instrumentu, przeglądów - to jest bardzo istotne. A trzecia rzecz, wskutek używania, wskutek grania i wskutek warunków atmosferycznych, klimatycznych, organy wymagają strojenia, rozstrajają się piszczałki i wymagają korekty. Klasztor podjął decyzję wielkiego remontu, ponieważ już organy tego wymagały”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poszczególne elementy organów są poddawane oczyszczeniu, naprawie uszkodzonych elementów oraz nastrojeniu. „Przez 30 lat piszczałki cynowe po prostu się wgniotły pod wpływem własnego ciężaru, piszczałki drewniane natomiast się rozeschły, bo pracowały pod wpływem wilgoci jesienno-zimowej. Piszczałek jest tu ok. 2,5 tys. więc to jest ogrom pracy” - wyjaśnia Marcin Lauzer, jasnogórski organista, zaangażowany w prace przy remoncie organów.

Ojcowie paulini zwracają się do pielgrzymów o pomoc i wsparcie w remoncie. „Prosimy was o wsparcie w podejmowanym wyzwaniu przywrócenia funkcjonalności i blasku jasnogórskich organów - prosi o. kustosz Waldemar Pastusiak - Za każdy grosz, za każdą złotówkę, za wszelką waszą życzliwość jesteśmy wam bardzo wdzięczni”.

Reklama

Ofiary można składać w zakrystii, w wyznaczonych punktach na Jasnej Górze bądź przelewem na konto z dopiskiem „na remont organów”. Można także skorzystać z funkcji szybkiej płatności, wpłacając dobrowolną kwotę przez TPay lub PayPal.

Rachunek do wpłat w PLN:

numer konta bankowego: 35 1600 1097 0002 3405 5050 0001

Tytułem: ofiara na remont organów

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Oddział I Częstochowa

ul. ks. Popiełuszki 2

42-200 Częstochowa, Poland

SWIFT (BIC): PPAB PLPK

Rachunki walutowe:

Euro: PL04 1140 1889 0000 5494 4400 1032

USD: PL11 1140 1889 0000 5494 4400 1003

Tytułem: ofiara na remont organów

w Banku: mBank S.A.

O. Korporacyjny Częstochowa

ul. Jasnogórska 79

42-217 Częstochowa, Poland

SWIFT (BIC): BREXPLPWCZE

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2020-12-11 16:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uczczą urodziny Papieża. Wkrótce koncert

Monika Jaworska

Zaplanowali koncert – i... koncert się odbędzie. A choć z powodu epidemii koronawirusa nie dla wszystkich wystarczy miejsc, by uczestniczyć osobiście, to organizatorzy zadbali o to, by koncert był transmitowany online.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

Więcej ...

Kulinarne potyczki w przemyskiej Caritas

2024-04-16 09:33
Uczestnicy wykazywali się kunsztem kucharskim

Caritas AP

Uczestnicy wykazywali się kunsztem kucharskim

W dniu 11 kwietnia br. na terenie Domu Pomocy Społecznej, im. św. Brata Alberta w Przemyślu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Przedstawiciele Stowarzyszenia UNUO z Chorwacji przeprowadzili CUPI’S SPOON – finał międzynarodowego konkursu gastronomicznego dla osób z niepełnosprawnościami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny