Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: Czy Jezus był obecny w naszym życiu w mijającym roku?

Maciej Orman/Niedziela

– Jezus rozbił swój namiot blisko nas i zamieszkał z nami. Czy był obecny w naszym życiu w mijającym roku? – pytał biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy, który na zakończenie roku przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Nieszporom dziękczynnym.

W kazaniu przypomniał słowa z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: „Dzieci, jest już ostatnia godzina”. Przywołał również fragment listu, który laureat Literackiej Nagrody Nobla Gabriel García Márquez pod koniec życia rozesłał do swoich bliskich i przyjaciół: „Jutro nie jest zagwarantowane nikomu. Bądź zawsze blisko tych, których kochasz. Proś Pana o siłę i mądrość, okaż im miłość”. – Ewangeliczne przypomnienie o końcu czasu jest wezwaniem do życia, którego piękno i cel spełniają się w miłości Boga i bliźnich – podkreślił.

Zobacz zdjęcia: Nieszpory na Jasnej Górze na zakończenie 2020 r.

Biskup zauważył, że w ostatni wieczór roku „czynimy bolesny i szczery rachunek sumienia”. – Dziękujemy za wszystko, co było dobre i wartościowe. Z głęboką pokorą i sercem skruszonym przepraszamy za grzechy ludzi Kościoła. Oczyśćmy sumienia w spowiedzi św., abyśmy mogli powiedzieć Jezusowi: Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem. Przyjdź do naszych serc i domów.

Duchowny przypomniał najważniejsze wydarzenia 2020 r. Wymienił wśród nich 100. rocznicę zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej, 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, jubileusz 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza, założyciela paulinów, oraz 102. rocznicę urodzin o. Jerzego Tomzińskiego, „żywej historii Jasnej Góry”.

Biskup Długosz wspomniał pożary kościołów we Francji, w tym katedry w Nantes, ponad 1000 antychrześcijańskich przestępstw, które popełniono w tym kraju, obronę świątyń przez młodych przed profanacją oraz modlitwę tysięcy osób przed zamkniętymi kościołami przed świętami Bożego Narodzenia.

Mówił o tragicznym wybuchu w Bejrucie, w wyniku którego zginęło 160 osób, 6 tys. zostało rannych, a 300 tys. straciło dach nad głową. Przypomniał o demonstracjach na Białorusi po wyborach prezydenckich uznanych przez opozycję za sfałszowane oraz o wielkich pożarach w Australii.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w Irlandii podzielonej na 26 diecezji katolickich wyświęcono tylko jednego kapłana. Przytoczył także stanowisko ministerstwa szkolnictwa w Hiszpanii, które stwierdziło, że „dzieci w Unii Europejskiej nie należą do rodziców. Tylko państwo może decydować o programie nauczania”. Wspomniał o wprowadzeniu w Hiszpanii edukacji seksualnej od 6. roku życia.

Reklama

Przypomniał postać chińskiego lekarza Li Wenlianga, który jako pierwszy ostrzegał przed epidemią koronawirusa, a niedługo po zdiagnozowaniu go u pacjenta, sam zakaził się i zmarł.

Biskup Długosz wyliczał również ważne wydarzenia w Polsce, którymi były m.in. wybór na prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję oraz przyznanie Robertowi Lewandowskiemu tytułu najlepszego piłkarza świata.

Duchowny mówił o poważnych konsekwencjach pandemii COVID-19 nad Wisłą, ale wyszczególnił także inne zagrożenie. – Narzuca się nam ideologię marksistowską i ateistyczną, bezbożną wizję świata i człowieka. Pamiętajmy o sile wiary i Bożej prawdy, która zawsze była dla nas światłem i mocą – wzywał.

Przypomniał o Strajku Kobiety, który domaga się prawa do nieograniczonej aborcji, ataku „lewactwa” na polskie kościoły oraz o wulgarnych i agresywnych protestach, w których uczestniczyli niektórzy posłowie. Mówił również o profanacji krzyży i pomników św. Jana Pawła II oraz o przekleństwach, obelgach, wyzwiskach i „bluźnierstwach niegodnych człowieka ochrzczonego”. – Strajk przeraża udziałem młodzieży szkolnej. Co uczyniłeś ze swoim chrztem i sakramentem bierzmowania, młody człowieku? – pytał bp Długosz.

W odniesieniu do żądania uczestników Strajku Kobiet dotyczących nieograniczonego dostępu do aborcji, przywołał słowa Franciszka: „Aborcja nie jest prawem kobiety, ale karą śmierci dla niewinnego dziecka”. – Narody, które mają dziś nowe obozy zagłady, to te narody, które dopuszczają się zbrodni na nienarodzonych. Okrucieństwem jest dać dziecku klapsa, a już nie jest nim zabicie go – dodał.

Reklama

Odniósł się również do niedawnej decyzji Parlamentu Europejskiego, który odmówił deputowanej z Hiszpanii pozwolenia na postawienie szopki w budynku instytucji. Zgodnie z orzeczeniem religijny charakter szopki może być obraźliwy dla pracowników. – Co powiedzieliby na to wielcy twórcy zjednoczonej Europy: Schuman, Gaspari i Adenauer? – zastanawiał się bp Długosz. Jak dodał, jeżeli cywilizacja chrześcijańska zostanie zniszczona, nadejdą barbarzyńcy.

Przypomniał także o decyzji papieża Franciszka, który ogłosił Rok św. Józefa. W tym kontekście przytoczył fragment wiersza Andrzeja Bursy: „Ze wszystkich świętych katolickich / najbardziej lubię Józefa / bo to (...) / fachowiec / zawsze z tą siekierą / (...) i chociaż ciężko mu było / wychowywał Dzieciaka / o którym wiedział / że nie jest jego synem / tylko Boga / (...) a jak uciekali przed policją / nocą / w sztafażu nieludzkiej architektury Ramzesów / (...) niósł Dziecko / i najcięższy koszyk”.

– Szczęśliwy, kto sobie Patrona Józefa ma za Opiekuna – zakończył bp Długosz.

Podczas Nieszporów paulini i wierni dziękowali za łaski otrzymane w mijającym roku, przepraszali za wszystkie grzechy – swoje i świata oraz prosili o błogosławieństwo na 2021 r. Nabożeństwo zwieńczyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Następnie o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, przedstawił sprawozdanie z działalności sanktuarium w 2020 r.

Jasną Górę odwiedziło w tym czasie niespełna 1 mln pielgrzymów.

Przybyło 120. ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, część z udziałem reprezentacji wiernych oraz na sposób duchowy, w łączności z Jasną Górą przez media.

Było 789 parafialnych grup pielgrzymkowych, 51 grup młodzieży maturalnej, 64 grupy dzieci pierwszokomunijnych i 172 grupy pielgrzymek zawodowych, modlitewnych i stanowych.

Reklama

Na Jasną Górę przyszło 160 pieszych (oficjalnie zarejestrowanych) pielgrzymek, 130 pielgrzymek rowerowych 20 biegowych i pielgrzymka konna.

Kapłani sprawowali tajemnicę Eucharystii 45 tys. 481 razy. Rozdzielono 470 tys. Komunii św. Sakrament małżeństwa zawarły 32 pary, ochrzczono 28 dzieci.

Jasnogórscy spowiednicy sprawowali sakramenty pokuty i pojednania przez 19 tys. 957 godzin.

Różne grupy modlitewne odbyły 165 czuwań nocnych.

W Księdze Wotywnej zarejestrowano 703 wota dziękczynno-błagalne.

W sobotniej nowennie do Matki Bożej Jasnogórskiej złożono 261 tys. 361 kartek z prośbami i podziękowaniami.

Kancelarie o. przeora, o. kustosza i inne wysłały ponad 200 tys. listów i ok. 36 tys. e-maili.

Z posługi jasnogórskiego egzorcysty w sanktuarium skorzystało blisko 350 osób.

Do Księgi Modlitwy Apelowej wpisano 38 tys. 968 próśb.

Jasnogórski Punkt Charytatywny udziela tygodniowo pomocy finansowej, odzieżowej i żywnościowej 180 osobom biednym, bezdomnym, bezrobotnym i samotnym. Pod stałą opieką jest 300 rodzin. Od darczyńców indywidualnych przyjęto i rozdano 30 ton używanych ubrań. W związku z trwająca pandemią nie odbyła się tradycyjna Wigilia dla samotnych, a potrzebującym rozdano 50 paczek żywnościowych. Dla 280 osób udzielono wsparcia w wykupieniu leków.

W Jasnogórskim Punkcie Pomocy Medycznej udzielono doraźnej pomocy 4 tys. 615 osobom.

Transmisje nabożeństw z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej łącznie oglądało 23 mln 154 tys. 380 osób.

Wykorzystano informacje Biura Prasowego Jasnej Góry.

2020-12-31 20:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko.

Więcej ...

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Wiara to pewność bliskości Boga

Wiara

Wiara to pewność bliskości Boga

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...