Reklama

Kościół

Bp Pindel: przepraszajmy za nieporządek wewnętrzny

Biskup apelował o wsparcie dla walczących z pandemią

R. Karp

Biskup apelował o wsparcie dla walczących z pandemią

Na trzy motywy modlitwy – prośby, dziękczynienia i przeproszenia – w kontekście minionego roku i wyzwań na przyszłość – zwrócił uwagę bp Roman Pindel, który przewodniczył 1 stycznia 2021 r. Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Biskup przestrzegł przed degradacją w wierze, po której przychodzi degradacja moralna.

W najbardziej osobistym fragmencie homilii bp Pindel, który przeszedł infekcję koronawirusa, przyznał, że ma wiele powodów do dziękczynienia. „Dziękuję Bogu, że kilka razy mogłem się zarazić, a z sześciu badań na obecność koronawirusa tylko jeden wynik był pozytywny. Mogę dziękować Bogu, że przebieg był łagodny, choć niewiele brakowało, by mnie zatrzymano w szpitalu. Dziękuję Bogu, że spotkałem wspaniałych lekarzy, nie tylko wtedy, gdy sam potrzebowałem pomocy, lecz gdy interesowałem się stanem zdrowia innych księży. Jak nie dziękować za lekarza, który zostaje sam na oddziale, nocuje i dyżuruje kilka krytycznych dni i nocy. Jak nie dziękować Bogu za lekarkę mającą małe dzieci, pracującą na zakaźnym oddziale, za inną, która już drugi raz się zaraziła. Jak nie myśleć z podziwem o innej, która ma czwórkę dzieci, a normalnie przyjmuje i nawet jeździ do domu chorego w maseczce” – podkreślił.

Zdaniem biskupa, który nawiązał do czytania z Księgi Liczb, mówiącym o tym, jak mają błogosławić lud Aaron i kapłani, Bóg obiecuje w błogosławieństwie pomyślność „według swoich zamiarów i obronę od zła, z którym sobie sami nie poradzimy”.

Reklama

W odniesieniu do modlitewnej postawy wyrażonej w przepraszaniu, hierarcha zwrócił uwagę, że sytuacje graniczne, zagrożenie, nieszczęście, „ujawniają w nas nieuporządkowanie, słabości, coś czego może się wstydzimy”. „Nie oglądajmy się na innych. Zwłaszcza, że spotykamy i głośno jest o takich, którzy całą sytuację przeżywają skrajnie. Z takiego czy innego powodu dokonują apostazji, tłumacząc, że nie chcą mieć nic wspólnego z ‘takim’ Kościołem. Inni obnoszą się z grzechem. Ktoś ogłasza, że matka zachodziła w ciążę sześć razy, a jest jedynakiem. Mówi także coś podobnego o swoim życiu. Ma to zachęcić do podobnych wyznań” – stwierdził i za autorem Listu do Rzymian powtórzył, że początkiem grzechu nie jest takie czy inne grzeszne upodobanie. „Najgłębszą przyczyną grzechu jest to, że człowiek nie uznaje Boga za Boga, nie traktuje Go poważnie, nie dziękuje Bogu i nie czci Go. Skutkiem tego jest wypowiedzenie posłuszeństwa, nie liczenie się z Nim” – sprecyzował, analizując sytuację moralnej degradacji grzesznika.

„Żyjemy w takim momencie, że jedni pogłębiają swoją wiarę, widzą potrzebę bycia w Kościele, z przerażeniem mówią: ‘ludziom się w głowach poprzewracało’. „Równocześnie widzimy degradację w wierze, po której przychodzi degradacja moralna” – zauważył.

„Mówi się o Hitlerze, że był katolikiem. Mówi się, że komendant obozu w Auschwitz był katolikiem, a nawet ministrantem. Nie mówi się o tym, że obaj wystąpili z Kościoła na znak protestu, że Kościół nie popiera NSDAP. Ktoś niedawno powiedział mi, że Hitler później był w kościele katolickim tylko wtedy, gdy w Berlinie odprawiano Mszę za Piłsudskiego” – zaznaczył kaznodzieja i przytoczył historię, jak Rudolf Höss przed wykonanym na nim wyrokiem kary śmierci powrócił do Kościoła w wadowickim więzieniu.

Reklama

Duchowny udzielił uroczystego pasterskiego błogosławieństwa i modlił się m.in. w intencjach przesłanych poprzez media diecezjalne.

Biskup bielsko-żywiecki odwiedził też studio radia diecezjalnego. Wziął udział w audycji na żywo, podczas której pytania zadawali dziennikarze.

2021-01-01 19:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ten pokarm upodabnia nas do Jezusa

Ks. Rytel-Andrianik

Do gorliwego uczestnictwa w ustanowionej przez Jezusa Wieczerzy i poddania się przemianie na podobieństwo do Niego zachęcił w Wielki Czwartek bp Roman Pindel, który przewodniczył liturgii Wieczerzy Pańskiej w katedrze w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki zauważył, że eucharystyczny pokarm szczególnie umacnia, uzdrawia, jednoczy z Jezusem i innymi, wezwał też do wdzięczności Jezusowi za pozostawiony dar.

Więcej ...

Trwa ingres bp. Krzysztofa Wętkowskiego do katedry włocławskiej

2021-06-19 12:27

screen

We Włocławku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Krzysztofa Wętkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, mianowany 27 kwietnia br. przez Ojca Świętego Franciszka 77. biskupem włocławskim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 7 czerwca. Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa włocławskiego w diecezji. Mszę św. transmituje TV Trwam.

Więcej ...

Bp Lityński do młodzieży: Bóg zawsze jest dla nas

2021-06-20 10:47

Adobe Stock.pl

„Bóg zawsze jest dla nas! Największym darem wiary jest zwyczajnie przyjęcie tego, co On ma dla nas!” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Spotkanie młodych odbyło się 18 i 19 czerwca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Wiara

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Trwa przeprawa na drugi brzeg

Trwa przeprawa na drugi brzeg

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

Nowa Biała po pożarze: 21 domów uszkodzonych, na miejsce...

Wiadomości

Nowa Biała po pożarze: 21 domów uszkodzonych, na miejsce...

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Niedziela Łódzka

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Wiara

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Niedziela Łódzka

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

Niedziela Małopolska

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom