Reklama

Spychalski: spotkanie Duda-Morawiecki ws. weta w drugiej połowie tygodnia

Adobe.Stock.pl

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim nt. weta do nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, zaplanowane jest na drugą połowę przyszłego tygodnia - powiedział w niedzielę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Nowela ustawy o działach jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu. Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Prezydencki rzecznik zapewnił w Radiu Zet, że premier Mateusz Morawiecki został uprzedzony o planowanym wecie. "Na przyszły tydzień jest zaplanowane kolejne spotkanie, m.in. na temat materii, która była zawarta w tej ustawie" - powiedział. Jak dodał, odbędzie się ono w "drugiej połowie tygodnia".

Reklama

Spychalski powtórzył też zarzuty dotyczące nowelizacji. Chodzi m.in. - jak tłumaczył - o brak vacatio legis w ustawie. "Wpisano na sztywno w tej ustawie, że ona wchodzi w życie z dniem 1 stycznia. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się, że wpisuje się w ustawie, że ona wchodzi w życie z konkretnym dniem, natomiast to są jednak rozwiązania zupełnie nadzwyczajne, a w tym wypadku wydaje się, że takiego rozwiązania nadzwyczajnego nie ma" - powiedział.

Druga wątpliwość - jak dodał - dotyczyła ograniczenia konstytucyjnych kompetencji głowy państwa. "Prezydent na podjęcie decyzji odnośnie każdej ustawy, która trafia do niego na biurko, ma 21 dni. W tym wypadku ten termin został skrócony, dlatego, że jeżeli ustawa przewiduje wejście w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., a prezydent ma czas na podjęcie decyzji do 8 stycznia i jeżeli ta ustawa miałaby wejść w życie, to musiałaby ta decyzja być podjęta przed dniem 1 stycznia, a to jest niezgodne wprost z konstytucją" - uzasadniał rzecznik prezydenta.

Prezydent - jak przyznał Spychalski - miał też wątpliwości w sprawie tego czy dział "lasy" powinien zostać włączony do działu "rolnictwo", co przewiduje zawetowana nowela. "Te wątpliwości były podnoszone przez pana prezydenta, przez Pałac Prezydencki i nie zostały wyjaśnione. Stąd decyzja pana prezydenta" - wyjaśnił minister w KPRP. (PAP)

Reklama

autor: Marta Rawicz

mkr/ mrr/

2021-01-10 11:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poruszające słowa prezydenta w Toruniu: Dziękuję za Radio Maryja!

YouTube.com

Polityka jest nieodłączną częścią budowania państwa, ale taka polityka która jest troską o dobro wspólne. Radio Maryja ma prawo nawoływać, aby cała polityka taka właśnie była — powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 25-lecia Radia Maryja.

Więcej ...

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Więcej ...

Czynienie dobra staje się dobrym nawykiem

2021-07-31 17:01

Małgorzata Pabis

- Dziękujemy dziś Bogu bogatemu w miłosierdzie za tych, którzy oddając krew, ratują ludzkie życie – powiedział rektor łagiewnickiego sanktuarium - ks. Zbigniew Bielas do uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

Aspekty

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego...

Niedziela w Warszawie

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa