Reklama

Kościół

Fundacja Świętego Józefa - pomoc pokrzywdzonym w 2020 r. i plany na 2021

2021-01-13 14:15

Adobe Stock

Powołana przez Episkopat Polski Fundacja Świętego Józefa wydała w 2020 r. blisko 700 tys. zł na pomoc osobom pokrzywdzonym w wyniku wykorzystania seksualnego w Kościele. Fundacja kontynuować będzie w obecnym roku wsparcie finansowe indywidualnych terapii dla skrzywdzonych oraz tworzenie punktów wsparcia, które docelowo mają powstać w całej Polsce.

O dotychczasowej działalności Fundacji oraz jej planach na drugi rok działalności mówiła Marta Titaniec, członkini Zarządu Fundacji, podczas zorganizowanej przez KAI sesji online "Budowa w Kościele w Polsce systemu przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich".

Fundacja Świętego Józefa jest ogólnopolską instytucją powołaną do pomocy pokrzywdzonym. 9 października 2019 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła statut Fundacji, której misją jest ochrona dzieci i młodzieży we wspólnocie Kościoła oraz budowanie efektywnych struktur pomocy wspierających uzdrowienie osób zranionych i zapobieganie kolejnym przestępstwom wykorzystania seksualnego.

Reklama

Formy pomocy określa statut Fundacji, który przewiduje pomoc terapeutyczną, prawną i edukacyjną. Jest to „organizowanie, prowadzenie i finansowanie pomocy terapeutycznej, edukacyjnej, psychologicznej, oświatowej, prawnej i stypendialnej osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym jako osoby małoletnie, w stanie niepełnosprawności lub bezradności”. Na poziomie lokalnym działają koordynatorzy FSJ, mianowani przez biskupów w każdej diecezji.

Członkini Zarządu Fundacji przypomniała podczas konferencji pięć filarów działania tej instytucji.

Pierwszym z nich jest wsparcie finansowe indywidualnych terapii dla osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele. Wsparcie dotyczy przypadków luk prawnych lub trudności w ustaleniu osoby prawnej odpowiedzialnej za finansowanie terapii. Chodzi też o terapie długotrwałe - w sytuacji, gdy pomimo udzielonego wsparcia dana osoba potrzebuje dalszej pomocy terapeutycznej. Wówczas Fundacja przejmuje finansowanie takiej terapii. Ponadto Fundacja wspiera osoby mające trudności w skontaktowaniu się z daną diecezją w celu uzyskania takiej pomocy.

Reklama

Drugim obszarem działalności FSJ jest strategiczne współfinansowanie Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, którego rolą jest działalność szkoleniowa w zakresie psychologicznym, pedagogicznym i duchowym w tematyce związanej z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich.

Trzeci filar to dofinansowanie rozwoju profesjonalnego osób pracujących w instytucjach kościelnych i pomagających osobom pokrzywdzonym. - Są to w dużej mierze osoby świeckie, którym opłacamy studia lub studia podyplomowe w celu zwiększenia ich kompetencji do pomocy osobom pokrzywdzonym - dodała Marta Titaniec.

Czwarty filar działania Fundacji polega na dofinansowaniu systemu pomocy osobom pokrzywdzonym. Przykładem są regionalny punkt wsparcia osób pokrzywdzonych utworzony w Poznaniu oraz dwie grupy wsparcia: jedna realizowana przez inicjatywę "Zranieni w Kościele", druga przez Fundację Towarzyszenia Rodzinie z Krakowa.

Piątym filarem jest z kolei finansowanie szkoleń (realizowanych głównie przez COD i inne podmioty) np. księży kuratorów wyznaczonych dla duchownych skazanych za pedofilię oraz skierowanych do zgromadzeń zakonnych

W 2020 r. Fundacja Świętego Józefa wydała blisko 700 tys. zł na pomoc osobom pokrzywdzonym w wyniku wykorzystania seksualnego w Kościele.

Fundusze na projekty pomocowe otrzymało 11 diecezji, Centrum Ochrony Dziecka, inicjatywa "Zranieni w Kościele" i Fundacja Towarzyszenia Rodzinie w Krakowie.

Został ponadto uruchomiony punkt konsultacyjny dla osób pokrzywdzonych (w Poznaniu, przez archidiecezję poznańską we współpracy z archidiecezją gnieźnieńską).

Funkcjonują dwie grupy wsparcia: pierwsza realizowana przez wspomnianą inicjatywę "Zranieni w Kościele" w Warszawie, druga w Krakowie dzięki Fundacji Towarzyszenia Rodzinie.

Ponadto 10 osób z różnych diecezji w całej Polsce korzysta z dofinansowania studiów specjalistycznych - są to przeważnie osoby świeckie - 14 osobom FSJ opłaca terapie (na wniosek indywidualny lub diecezji).

FSJ prowadzi też zaawansowane prace we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi i męskimi - chodzi o budowanie systemów wsparcia udzielanego w przyszłości przez Fundację.

Razem z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży uruchomiono stronę zgloskrzywde.pl, która jest swego rodzaju poradnikiem dla osób pokrzywdzonych: zawiera informacje, jak uzyskać pomoc, gdzie przekazać informacje o zaniedbaniu w wyjaśnianiu sprawy w Kościele itd. Bardzo ważnym elementem strony są informacje o prawach osób poszkodowanych.

"Działania Fundacji wprawdzie koncentrują się na sprawcach duchownych, ale budowa systemu pomocy i ochrony ma dużo szerszy kontekst. W tym kierunku idziemy" - podkreśliła Marta Titaniec.

Plany Fundacji Świętego Józefa na 2021 rok obejmują m.in. uruchomienie na stronie fsj.org.pl regulaminu grantowego, którego celem jest rozbudowa systemu wsparcia, w tym zwiększenie liczby regionalnych punktów pomocy. Prowadzone są rozmowy z innymi diecezjami w tym celu. - Docelowo chcielibyśmy, aby takie punkty powstały w całej Polsce - dodała Titaniec.

W planach jest także kontynuacja szkoleń i formacji dla osób pracujących w systemie ochrony dzieci i młodzieży.

Marta Titaniec poinformowała, że w 2020 r. wyznaczoną kwotę składki na działalność Fundacji Świętego Józefa wpłaciły wszystkie diecezje. Obecnie spływają już środki na rok 2021. Diecezje mają to czas do końca stycznia. Każdy kapłan jest zobowiązany do rocznej składki w wysokości 150 zł, a każdy biskup - 2000 zł.

Marta Titaniec podziękowała też darczyńcom indywidualnym wspierającym finansowo Fundację. "Dziękujemy za zaufanie, że działalność Fundacji ma sens i jest potrzebne" - dodała.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Świętego Józefa ogłasza zasady przydzielania grantów na rzecz pomocy pokrzywdzonym

2020-12-18 10:26

Adobe.Stock.pl

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski opublikowała zasady, na jakich udzielać będzie pomocy w 2021 roku. Zawarte są one w „Regulaminie grantowym”, który dostępny jest na stronie internetowej Fundacji (http://fsj.org.pl).

Więcej ...

Praga pożegnała bp. Marka Solarczyka

2021-01-15 09:36

Biuro Prasowe DW-P

Diecezja warszawsko-praska w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze dziękowała za 9-letnią posługę bp. Marka Solarczyka, mianowanego przez Stolicę Apostolską nowym ordynariuszem radomskim.

Więcej ...

Papież o znaczeniu słów, które mogą zabijać i być gestem czułości

2021-01-15 20:37
Okładka książki

Vatican News

Okładka książki

Wypowiadane przez nas słowa mogą być pocałunkiem, gestem czułości, lekarstwem, ale mogą stać się też nożem, szpadą, czy śmiercionośną amunicją. Franciszek pisze o tym we wstępie do książki „Nie obmawiać innych” (Non sparlare degli altri), która jest swoistym wademekum użycia słowa, opracowanym na podstawie papieskiego nauczania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II

Jan Paweł II

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II

Łódź: koronawirus w klasztorze sióstr karmelitanek...

Niedziela Łódzka

Łódź: koronawirus w klasztorze sióstr karmelitanek...

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

Kościół

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kościół

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Bp Adam Dyczkowski odszedł do Domu Ojca

Aspekty

Bp Adam Dyczkowski odszedł do Domu Ojca

Czym jest akolitat?

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Czym jest akolitat?

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Wiadomości

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT