Reklama

Kościół

Centrum Ochrony Dziecka - 6 tys. przeszkolonych duchownych

Adobe.Stock

Centrum Ochrony Dziecka przeszkoliło do tej pory ponad 6 tys. księży diecezjalnych i zakonnych, którzy w ramach swoich obowiązków w diecezjach, zakonach i różnych kościelnych instytucjach zajmują się realizowaniem zasad ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym. Uczestnikami podyplomowych studiów w tym zakresie są w połowie osoby świeckie i duchowne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centrum Ochrony Dziecka jest instytucją wyspecjalizowaną w działaniach szkoleniowych z zakresu psychologicznego, pedagogicznego i duchowego w tematyce związanej z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich. Celem COD jest też opracowanie i rozwój programów prewencji i dobrych praktyk dla różnych środowisk duszpasterskich, formacyjnych i wychowawczych, aby pomóc im w tworzeniu bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży.

Oferta COD skierowana jest do różnego rodzaju instytucji edukacyjno-wychowawczych, organizacji i wspólnot religijnych, placówek duszpasterskich i formacyjnych, grup zawodowych oraz wolontariuszy. Prowadzi też systematyczne szkolenia delegatów i duszpasterzy wyznaczonych przez diecezje i zgromadzenia zakonne. Przeszkolonych przez COD zostało do tej pory ponad 6 tys. księży diecezjalnych i zakonnych, nie licząc sióstr oraz świeckich

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dr Anna Seredyńska opowiedziała o tym, jak przebiegają studia podyplomowe z zakresu "Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży".

Pedagog i psycholog, kierowniczka studiów podyplomowych na COD, poinformowała, że dotychczasowe trzy edycje tychże studiów prowadzonych przy Akademii Ignatianum w Krakowie, zgromadziły odpowiednio: w latach 2016-2018 - 22 osoby i w latach 2018-2020 - 24 osoby. Na studia w latach 2019-2021 zgłosiły się 32 osoby, a w okresie 2020-2022 naukę ukończy 26 osób.

Kim są uczestnicy? To osoby zarówno duchowne, jak i świeckie. Początkowo przeważała pierwsza grupa, ale obecnie jest pół na pół. Są to m.in. nauczyciele, wychowawcy i dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, psycholodzy, psychoterapeuci, prawnicy, dziennikarze, delegaci diecezjalni i zakonni.

Dr Seredyńska podkreśliła, że starano się przygotować szerokie spektrum dziedzin naukowych i przedmiotów wykładowczych, które mogą w pogłębiony sposób wprowadzić w zagadnienie wykorzystywania seksualnego.

Z nauk psychologicznych jest to psychologia rozwojowa okresu dzieciństwa i adolescencji, system rodziny i dysfunkcje w życiu rodzinnym, psychopatologia dzieci i młodzieży, trening komunikacji interpersonalnej, wybrane elementy pracy terapeutycznej z osobami dotkniętymi przemocą seksualną oraz superwizja pracy wychowawcy.

Podziel się cytatem

Reklama

Reprezentowane w programie studiów COD nauki pedagogiczne i z zakresu profilaktyki to m.in. rozpoznanie przemocy wobec dziecka, projektowanie strategii pomocowych, czynniki ryzyka przemocy seksualnej w instytucjach oświatowych czy podstawy interwencji wobec przemocy seksualnej. Ponadto m.in. projektowanie programów profilaktycznych z zakresu przemocy seksualnej czy praca z rodziną dziecka dotkniętego przemocą seksualną.

Reklama

Nauka obejmuje także przedmioty z zakresu seksuologii (podstawy seksuologii i teoretyczne podstawy przemocy seksualnej), prawnicze (prawo karne i kościelne w ochronie dziecka, prawa dziecka w prawodawstwie polskim).

Wykładowcami są praktycy pracujący na co dzień z pokrzywdzonymi przemocą seksualną oraz ze sprawcami, a współpracownikami m.in. prawnicy, osoby współpracujące ze szkołą psychoterapii systemowej prof. Bogdana de Barbaro oraz osoby współpracujące z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Absolwenci po studiach angażują się w pracę w swoich diecezjach lub zakonach i zgromadzeniach zakonnych. Współpracują też potem z Centrum Ochrony Dziecka, angażując się m.in. w przygotowanie programów profilaktycznych dla niepełnosprawnych i w szkołach.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-01-13 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jadwiga Wiśniewska przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Internecie

Archiwum Jadwigi Wiśniewskiej

29 kwietnia PE i Rada osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowych, tymczasowych przepisów dot. zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie. Europoseł Jadwiga Wiśniewska z ramienia grupy EKR w komisji LIBE prowadziła prace nad tą derogacją.

Więcej ...

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...