Reklama

Niedziela Wrocławska

"Kardynał Bolesław Kominek – biskup, dyplomata, wizjoner"? - [dyskusja]

screen

Jaka była posługa kard. Kominka we Wrocławiu? Jakie zadania podejmował z ramienia Episkopatu? Jak wyglądała jego działalność społeczna? O nowopowstałej książce: "Kardynał Bolesław Kominek – biskup, dyplomata, wizjoner" rozmawiali redaktorzy książki: dr hab. Wojciech Kucharski (Centrum Historii Zajezdnia) oraz dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prowadzący spotkanie dr hab. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej) rozpoczął od pytania związanego z rolą kard. Kominka w najnowszej historii Polski i Kościoła i przyczyną zainteresowania się osobą kardynała w kwestii powstania książki.

Najczęściej kojarzymy kardynała Kominka z “Orędziem Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich”. (...) Poza tym jest to bardzo istotna postać w Episkopacie Polski. Jego historia jest bardzo ciekawa i złożona. Wywodzi się z diecezji Katowickiej, urodził się w czasach zaboru. Formacja rodzinna, postrzeganie dziejów Polski oraz relacja polsko-niemiecka jest ważna. (...) Po II wojnie światowej budował struktury Kościoła na “ziemiach odzyskanych” i musiał się zmierzyć z trudnościami, które występowały na tym terytorium. - mówił Wojciech Kucharski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiadając na to samo pytanie dr Łatka zaznaczył: - Kard. Kominek na wielu polach był znaczącym hierarchą w Episkopacie Polski. Współkierował działaniami KEP wobec władz komunistycznych oraz linii Kościoła w Polsce. Posiadał on pełne zaufanie Prymasa Wyszyńskiego. (...) Jego działalność była bardzo szeroka, ale jeszcze nie jest wystarczająco opisana. Chcieliśmy choć trochę uzupełnić te płaszczyzny działalności kard. Kominka, które wcześniej nie były opisane.

W nawiązaniu do książki o kard. Kominku autorstwa ks. prof. Dominika Zamiatały, prowadzący spotkanie poruszył kwestię o zgodność tez zawartych w tamtej pozycji książkowej oraz poprosił o porównanie ówczesnego kościoła wrocławskiego z obecnym.

Tekst ks. Zamiatały zawiera wiele ciekawych faktów i informacji. (...) Jednak, czy to jest tekst o kardynale Kominku czy raczej o Archidiecezji Wrocławskiej? - nie jestem w stanie udzielić takiej odpowiedzi. Z tekstu jednak wynika rola ówczesnego ordynariusza. Po pierwsze ustabilizowanie struktur Kościoła. Ważne było zapewnienie wiernym kapłanów oraz zorganizowanie parafii. Po drugie, kluczowy był aspekt formalno-prawny dotyczący braku regulacji granic diecezji - mówił W. Kucharski. Poruszona została także kwestia różnorodności osób przybywających na ziemie odzyskane oraz próbę integracji wielkopolan, kresowiaków, autochtonów czy osób przybyłych z wileńszczyzny. Zauważona została w tej kwestii społeczna rola kard. Kominka.

Reklama

Kolejne pytanie dotyczyło bilansu działań kard. Kominka. Odpowiadając, Wojciech Kucharski zaznaczył, że jest on pozytywny. Pojawiały się liczne problemy, które wynikały z wielu aspektów. Jednak z czasem sytuacja zaczęła się stabilizować. Przyczyniła się do tego formacja nowych kapłanów, którzy wychowali się w środowisku wrocławskim. Słabością była relacja z biskupami pomocniczymi oraz niewłaściwy dobór kadr kurialnych oraz bliskich współpracowników. Z kolei Rafał Łatka uzupełniając wypowiedź swojego przedmówcy podkreślił uporządkowanie kwestii kadr narzuconych przez komunistów. - Bilans jest pozytywny w wielkich dziełach, jak proces pojednania polsko-niemieckiego, planowaniu uregulowania kwestii ziem odzyskanych oraz bycie zdecydowanym zwolennikiem działań kard. Wyszyńskiego. Z kolei na poziomie diecezji należy przeprowadzić jeszcze dokładne badania.

Zatrzymując się na aspektach ogólnokościelnych związanych z relacją z niemieckimi hierarchami oraz innych kontaktach międzynarodowych, Wojciech Kucharski nazwał hierarchę wrocławskiego “Ambasadorem polskiego Kościoła w Niemczech”. Taki wniosek wynika z bliskich relacji z wieloma biskupami zza zachodniej granicy. - Kard. Kominek posługiwał się biegle językiem niemieckim, znał także j. francuski, co pozwoliło mu poruszać się m.in. w Rzymie - podkreślił W. Kucharski i podkreślił zagraniczne zaangażowanie kardynała z mniejszymi akcjami związanymi z pojednaniem.

Zauważona została także pewnego rodzaju przewaga kard. Kominka nad władzami komunistycznymi - Kardynałowi Kominkowi udawało się świetnie lawirować i wygrywać pewne spory. Stąd rekomendacje, aby zablokować udział kardynała w 2 i 3 sesji Soboru Watykańskiego II wynikały z tej relacji.

Reklama

Zostało przypomniane spotkanie KEP w Katedrze Wrocławskiej 1 września 1965 roku. Uznane ono zostało za “najbardziej patriotyczną deklarację Episkopatu Polski”.

Podjęto także kwestię ziem odzyskanych i pełnej zgody władz komunistycznych i kościelnych odnośnie praw polskich do tych ziem. - W różnych rozmowach Episkopat podkreślał, że w tej kwestii różnic nie ma. Dlatego też pojawiała się kwestia tworzenia diecezji - mówił dr. hab. Kucharski.

Podkreślono, że “Orędzie…” złamało monopol władzy ludowej na politykę międzynarodową. Inna kwestia to list do całych Niemiec, co oznaczało brak uznania podziału w Niemczech na wschód i zachód. - Biskupi użyli orędzia jako narracji będącej w stanie przełamywać kwestie budujące potrzebę wojsk radzieckich w Polsce. Gdyby doszło do pojednania z Niemcami pojawiłaby się kwestii sensu obecności tych wojsk w naszym kraju. - podkreślił Wojciech Kucharski.

Przygotowanie “Orędzia…” było przełomowe w relacjach polsko-niemieckich, jedna po publikacji tekstu wielkie ciosy spadły na Prymasa, który do końca go bronił.

Powstała książka o kard. Kominku nie jest końcem badań związanych z osobą hierarchy wrocławskiego. - Chcemy przygotować obszerny wybór źródeł dotyczący podejścia władz komunistycznych, struktur aparatu partyjnego, bezpieki do kard. Kominka i jego działalności. Pozwoli to na całościowe pokazanie jego działań. - zaznacza dr hab. Rafał Łatka - i dodaje, że pojawił się pomysł stworzenia specjalnego albumu dokumentującego życie i działalność hierarchy wrocławskiego.


Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-01-13 16:36

Wybrane dla Ciebie

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous