Reklama

Polska

Kraków: „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” – rozpoczęła się międzynarodowa konferencja online

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Prelegenci z różnych kontynentów uczestniczą w międzynarodowej konferencji "Ku przyszłości z Janem Pawłem II", moderowanej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i transmitowanej online. Wśród omawianych zagadnień są antropologia, etyka, rodzina, społeczeństwo, wiara i życie Kościoła. Trzydniową konferencję zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły otworzył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

„Cały pontyfikat św. Jana Pawła II był jednym wielkim świadectwem, poprzez słowo i czyn, tej prawdy, że Chrystus stanowi najwyższy dla człowieka klucz, który pozwala mu odkryć to, co jest w nim nieredukowalne do świata” - mówił metropolita krakowski. Dodał, że ten klucz umożliwia człowiekowi zrozumienie samego siebie.

Abp Jędraszewski powiedział, że papież świadczył o Chrystusie jako kluczu do zrozumienia człowieka na niezliczonych areopagach i dodał, że szczególnie istotne wydają mu się cztery z nich.

Reklama

Pierwszym areopagiem był Plac św. Piotra w dniu 22 października 1978 roku, kiedy to polski papież wygłosił homilię podczas Mszy św. inaugurującej swój pontyfikat. Apelował wówczas: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się!”

Areopag II, to – jak ocenił metropolita krakowski - encyklika "Redemptor hominis" z 1979 r., w której Chrystus przedstawiony jest jako klucz dla każdego człowieka, aby mógł pojąć własne człowieczeństwo.

Trzecim areopagiem było przemówienie Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w Paryżu, wygłoszone 2 czerwca 1980 r.. Papież wskazywał wówczas na fundamentalny związek Chrystusa z człowiekiem. Metropolita krakowski fragment przemówienia, w którym papież mówił m.in.: „Trzeba (…) człowieka po prostu miłować dlatego, że jest człowiekiem – trzeba wymagać dla niego miłości ze względu na szczególną godność, jaką posiada. Otóż ten zespół treści należy do samej istoty ewangelicznego orędzia Chrystusa i posłannictwa Kościoła, bez względu na wszystko, co w tej sprawie wypowiedziały krytyczne umysły oraz czego dokonały różne prądy niechętne religii w ogóle, a chrześcijaństwu w szczególności”.

Reklama

Areopagiem czwartym określił abp Jędraszewski przeżywane przez ciężko chorego papieża nabożeństwo Drogi Krzyżowej 25 marca 2002. Było to, mówił metropolita krakowski „osobiste wchodzenie Jana Pawła II w paschalną tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa” – mówił metropolita krakowski dodając, że tego wieczoru Jan Paweł II przemawiał do całego świata, nie wypowiadając ani jednego słowa.

Z kolei ks. prof. Livio Melina, były rektor Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Uniwersytecie Laterańskim mówił o istocie miłości i odpowiedzialności w ujęciu Karola Wojtyły. Wskazywał na „prawo daru” czyli jedno z podstawowych sformułowań Jana Pawła II, który mówił, że miłość prawdziwa zakłada bezinteresowne ofiarowanie siebie - jako daru - drugiej osobie.

Temat „Tajemnica człowieka w tajemnicy Chrystusa” omawiał o. prof. José Granados z Hiszpanii, przywołując twórczość dramaturgiczną Karola Wojtyły.

Podczas sympozjum, które zakończy się w sobotę głos zabiorą m.in. kard. Peter Erdö - prymas Węgier, patriarcha Lizbony - kard. Manuel Clemente, biograf Jana Pawła II - George Weigel oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.

Konferencja „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Organizatorem wydarzenia jest Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Sympozjum ma charakter online i jest międzynarodowe, a konferencje wygłoszą prelegenci z różnych kontynentów. Każda sesja będzie miała cztery wystąpienia. Pierwszy dzień poświęcony będzie antropologii, drugi rodzinie i społeczeństwu, trzeci natomiast życiu Kościoła i wiary.

2021-01-15 19:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: święto Najświętszego Oblicza Jezusa

Chrystus Miłosierny na obrazie z Grodziska k. Siemiatycz, wzorowany na dziele R. Skempy

Ks. Zenon Czumaj

Chrystus Miłosierny na obrazie z Grodziska k. Siemiatycz, wzorowany na dziele R. Skempy

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Zakonie Ducha Świętego obchodzone jest święto Najświętszego Oblicza Jezusa, zwane Niedzielą Dobrych Uczynków. Tradycja celebrowania tego dnia ma ponad 800 lat.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą gdańskim

2021-03-02 12:04

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC, dotychczasowy arcybiskup białostocki, został mianowany arcybiskupem metropolitą gdańskim. Decyzję papieża ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Więcej ...

#14 - W obronie wartości [Gwoździe w Krzyżu]

2021-03-04 09:00

screen

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codziennie rozważania pt.: "Gwoździe w Krzyżu"

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Profanacja maryjnego sanktuarium w Myślenicach

Niedziela Małopolska

Profanacja maryjnego sanktuarium w Myślenicach

Obraz, który uratował dziecko

Kościół

Obraz, który uratował dziecko

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...