Reklama

Wiadomości

Premier: przystępujemy do konsultacji i inwestowania środków z UE

PAP

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w poniedziałek Umowę Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 o wartości 76 mld euro.

Środki mają być przeznaczone m.in. na projekty infrastrukturalne, energetyczne, ochronę zdrowia i rozwój obszarów wiejskich.

Szef rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że Umowa Partnerstwa o wartości ponad 350 mld zł jest częścią europejskiej puli o wartości ok. 770 mld zł.

Reklama

Dodał, że główne obszary inwestycji zawarte w tym dokumencie to przede wszystkim infrastruktura, innowacje, ochrona środowiska, ochrona służby zdrowia. Środki mają trafić m.in. na drogi, koleje, odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami, termomodernizację, rozwój obszarów wiejskich.

Szef rządu dodał, że środki w ramach Umowy zostały podzielone ze względu na zamożność regionów, badania i rozwój, które są możliwe tam do wykonania.

Premier przekazał, że środki te powinny być zaangażowane "w najlepszy możliwy sposób dla ochrony gospodarki, ochrony i tworzenia nowych miejsc pracy, żeby młodzi ludzie mogli znaleźć tutaj pracę bez konieczności migrowania". "Chcemy zebrać opinie poszczególnych regionów" - dodał.

Reklama

Dlatego też dokument trafi teraz do konsultacji. W poniedziałek ma on zostać opublikowany na stronach resortu finansów, a od wtorku rozpoczną się konsultacje w regionach. Na początku w województwie śląskim, a skończą się 16 lutego w województwie kujawsko-pomorskim.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że unijne jak i krajowe środki mają posłużyć m.in. do rozruszania polskiej gospodarki w dobie koronawirusa.

"Leczenie gospodarki po epidemii to coś, co wszystkie kraje robią po raz pierwszy i co wymagać będzie szerokich konsultacji, ekspertyzy, specjalistów, ale także tempa działania i żeby to tempo było utrzymane, żeby Polska nadal również w tym roku i kolejnych latach miała jeden z najlepszych poziomów wzrostu gospodarczego w UE, a jest na to ogromna szansa, musimy we właściwy sposób zagospodarować wszelkie dostępne nam środki" - dodał premier.

Szef rządu zapowiedział, że w pierwszej kolejności w lutym/marcu mają ruszyć projekty, które będą realizowane ze środków krajowych. Na komponent unijny trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka miesięcy.

Według Morawieckiego nowa Umowa Partnerstwa ma pozwolić Polsce w najbliższych 10 latach dogonić średnią unijną, "przynajmniej na poziomie 95 proc. średniej unijnej, a może nawet do 100 proc. średniej unijnej, gonić te najwyżej rozwinięte kraje, a niektóre z tych południowych, jak Włochy czy Hiszpania być może nawet przegonić". "Oczywiście w sile nabywczej pieniądza rzecz ujmując" - wskazał.

Dodał, że rząd chce, by za 10 lat nakłady na badania i rozwój podwoiły się w proporcji do PKB. Celem rządu jest również, by w 2030 roku polska gospodarka stała się jedną z najbardziej produktywnych i innowacyjnych gospodarek w Europie - zaznaczył.

Uczestniczący w konferencji szef resortu finansów Tadeusz Kościński wyjaśnił, że z funduszy przeznaczonych na odbudowę po pandemii 30 proc. zostanie przeznaczonych na tzw. Zielony Ład, a 25 proc. na agendę cyfrową - zgodnie z warunkami Komisji Europejskiej.

Dodał, że w Umowie zaproponowano, że na Zielony Ład, czyli na obniżenie emisyjności polskiej gospodarki zaproponowano przydzielenie 20,5 mld euro. Pieniądze te trafią m.in. na OZE, efektywność energetyczną, inteligentne rozwiązania w infrastrukturze energetycznej, zarządzanie gospodarką odpadami oraz na transport i mobilność miejską.

Kościński wskazał ponadto, że na agendę cyfrową ma trafić 17,6 mld euro, na politykę "Europa w silniejszym wymiarze społecznym" - 14,8 mld euro, na politykę "bardziej inteligentna Europa" - 11,8 mld euro, a na "Europę bliżej obywateli", której celem jest wzmacnianie współpracy na poziomie regionalnym i lokalnym - 4,7 mld euro.

Na łagodzenie społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu rząd proponuje przeznaczyć 4,4 mld euro. W tym przypadku pomoc zostanie skierowana do sześciu województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego. Dodatkowe 2,4 mld euro ma trafić do instytucji na tzw. pomoc techniczną.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała, że na projekty związane z poprawą jakości powietrza, na gospodarkę niskoemisyjną i odpadową z POIiŚ trafi ponad 25 mld zł.

Jarosińska-Jedynak dodała, że na wzrost innowacyjności firm oraz badania i rozwój ma trafić ok. 8 mld euro; rozwój internetu szerokopasmowego 2 mld euro; na aktywizację społeczną, rozwój rynku 4,3 mld euro; na "Polskę Wschodnią" - 2,5 mld euro. W tym ostatnim przypadku program ma zostać poszerzony o region mazowiecki bez Warszawy i dziewięciu okalających ją powiatów.

Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że w latach 2021-2027 zostanie utrzymany podział środków z obecnej perspektywy finansowej - 60 proc. trafi do programów krajowych zarządzanych centralnie, 40 proc. do marszałków województw. (PAP)

autor: Michał Boroń, Aneta Oksiuta

mick/ aop/ pif/ sdd/ mfr/

2021-01-18 16:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier z Cichanouską m.in. o pomocy dla opozycji białoruskiej oraz osób represjonowanych

PAP/Radek Pietruszka

Prodemokratyczne dążenia Białorusinów, aktualna sytuacja na Białorusi i kształt dalszej pomocy dla opozycji oraz osób represjonowanych - to główne tematy poruszone podczas wtorkowego spotkania ze Swiatłaną Cichanouską - relacjonował premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na terenie sanktuarium w Paradyżu

2021-03-03 11:08

Adobe Stock

Ciężko ranny został ksiądz prałat Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu w powiecie opoczyńskim. Policja bierze pod uwagę wszystkie okoliczności od nieszczęśliwego wypadku po atak na księdza. O sprawie poinformowało jako pierwsze Radio Plus Radom.

Więcej ...

Sposób setek katechetów na rekolekcje podczas nauki zdalnej

2021-03-04 08:43
Ks. Jakub Bartczak

Katecheza 2.0

Ks. Jakub Bartczak

Już ponad 400 katechetów zgłosiło udział swoich podopiecznych w nowatorskich rekolekcjach, które odbędą się on-line w dniach 22-24 marca. Przyciągająca i nieszablonowa forma ma pomóc uczniom owocnie przeżyć przez Wielki Post. W programie m.in. prelekcja o. Teofila Niewińskiego OFM przebywającego w Ziemi Świętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Profanacja maryjnego sanktuarium w Myślenicach

Niedziela Małopolska

Profanacja maryjnego sanktuarium w Myślenicach

Obraz, który uratował dziecko

Kościół

Obraz, który uratował dziecko

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...