Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Peregrynacja monstrancji z Medjugorie

Tadeusz Boniecki

Do 28 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej trwa modlitwa o pokój na świecie i adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w monstrancji z ołtarza w Medjugorie. W dni powszednie można przyjść na adorację w godz. 15.00-18.00, a w niedzielę w godz. 13.00-16.00.

- Przybycie monstrancji z Medjugorie do naszego sanktuarium nie jest wcale przypadkowe. To tutaj króluje nam Matka Boża Chełmska nazywana Matką Jedności, a jedność to synonim pokoju. Dlatego też wobec coraz bardziej narastającego niepokoju w naszej ojczyźnie i w świecie, spowodowanego nie tylko pandemią, chcemy i my wypełnić tę monstrancję gorącą modlitwą o pokój w naszych sercach, rodzinach, mieście, ojczyźnie i na całym świecie - powiedział ks. Andrzej Sternik, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Narodzenia najświętszej Maryi Panny w Chełmie.

Wyjątkowa monstrancja ma kształt Maryi Niepokalanej, w sercu której umieszczony jest Eucharystyczny Jezus. Do jej wykonania użyto m.in. dwunastu meteorytów. Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”. Monstrancja ma swym wyglądem i konstrukcją nawiązywać do nadprzyrodzonego wizerunku Maryi, która w swym sercu nosi Chrystusa, swojego Syna. Kustodium, w którym jest umieszczona Eucharystia, można wysunąć z monstrancji i umieścić w osobnej podstawie z przeznaczeniem do błogosławieństwa lub przeniesienia do tabernakulum. Wysokość monstrancji wynosi 1,5 m, a z tronem do przenoszenia i ustawiania 1,85 m. Waga samej kryształowej monstrancji to 25 kg; waga podstawy, w której jest umieszczona, kolejne 20 kg. Do wykonania użyto szlachetne kamienie i kruszce.

Reklama

Monstrancja jest materialnym znakiem przynależności sanktuarium w Medjugorie do „Dzieła 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, realizowanego przez polskie Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”. Idea 12 gwiazd polega na utworzeniu na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Miejsca modlitwy nie powstają przypadkowo. Są to obszary doświadczone skutkami konfliktów zbrojnych i brakiem miłości bliźniego. Obecnie istnieje 8 światowych Centrów Modlitwy o Pokój: przy Kościele Groty Mlecznej w Betlejem, w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w Oziornoje w Kazachstanie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Namyang w Korei Południowej, w Kibeho w Rwandzie, w Dagupan na Filipinach i w polskim Niepokalanowie. Wszystkie ołtarze wraz z monstrancjami wykonywane są przez Mariusza Drapikowskiego, znanego i cenionego bursztynnika z Gdańska.

Artysta podczas mszy św. w chełmskiej bazylice przybliżył ideę modlitwy o pokój na świecie. Opowiedział też o powodach tworzenia tak monumentalnych monstrancji. - „Na początku realizacji tego projektu zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Byłem leczony w Hamburgu przez wybitnych lekarzy neurologów. Jednak choroba postępowała bardzo szybko. Traciłem wzrok, miałem kłopoty z poruszaniem się oraz niedowład rąk. Zdawałem sobie wówczas sprawę z tego, z czym się wiąże ta choroba, jej szybki przebieg. Pragnąłem Bogu podziękować za miłość, rodzinę, dzieci. W 2003 r. wykonałem monstrancję różańcową upamiętniającą wprowadzenie przez papieża Jana Pawła II czwartej części tajemnic Różańca. Tę monstrancję ofiarowałem sanktuarium na Jasnej Górze. Ówczesny przeor paulinów, ojciec Marian Lubelski, w podziękowaniu za ten dar zaprosił mnie wraz z rodziną na spotkanie z Janem Pawłem II do Watykanu. Powiedziałem wówczas, że jeżeli zdrowie pozwoli, to z radością pojadę, ale nie wiem czy dotrwam. Jednak Bóg pozwolił, że dotrwałem. Przyjechaliśmy na spotkanie z Ojcem Świętym. Umawiałem się z najbliższymi, że gdy dojdziemy do naszego papieża, to nie będziemy mówili o mojej chorobie i problemach. Będziemy się cieszyli radością spotkania z nim. Wchodząc na audiencję, trzymałem za ramię moją żonę, żeby się nie przewrócić. Ojciec Święty rozmawiał wtedy z moimi synami. Próbował też ze mną, ale byłem tak wzruszony, że nie bardzo mogłem mówić. Dopytywał się o bursztyn i moją pracę. Wtedy zadeklarowałem, że pragnę wykonać suknię bursztynową dla ikony Matki Bożej Jasnogórskiej, ale dla kogoś, kto ma nieskoordynowane ruchy w rękach, było to irracjonalne, wyrażone sercem, a nie umysłem. Ojciec Święty wtedy uśmiechnął się i pobłogosławił mnie. Położył ręce na mojej głowie. Nie przeszedł przeze mnie żadem prąd, ale w ciągu tygodnia odzyskałem możliwość poruszania się. Dzisiaj jeżdżę samochodem, tworzę i pracuję. Wszystko dzięki Bogu, wszystko dzięki modlitwie naszego Ojca Świętego. Swoje życie ofiarowałem Bogu i Matce Bożej. Mam nadzieję, że zmarnuję jak najmniej dni, a jak najwięcej dam ich Panu Bogu”. Artysta, jak obiecał, tak wykonał bursztynową suknię dla Matki Bożej Jasnogórskiej. Została poświęcona przez kard. Stanisława Dziwisza. Bursztynnik powiedział wówczas: „Wierzę, że Jasnogórska Pani za pośrednictwem Ojca Świętego przywróciła wzrok moim oczom i władzę moim nogom”.

Przybycie monstrancji z Medjugorie do sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wiernych z całego miasta. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego w świątyni, nieustannie wznosiła się do Pana Jezusa gorąca modlitwa o pokój na świecie. Odbyło się też całonocne czuwanie z rozważaniem Męki Pańskiej oraz modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała. Otaczając świat modlitwą, stajemy się apostołami pokoju w naszych domach, miejscach pracy, w naszych środowiskach życia. Prawdziwy pokój zdobywa się nie orężem militarnym, politycznym, czy ekonomicznym, lecz na kolanach.

W ubiegłym roku na trasie peregrynacji monstrancji z Medjugorie po Polsce znalazło się ponad 50 parafii. Są one szczególnymi miejscami modlitwy o pokój. Już niedługo w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej powstanie kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie tam można powierzyć Panu Jezusowi sprawy pokoju na świecie oraz troski o los świata, ojczyzny, parafii i polskich rodzin.

2021-01-19 19:12

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

2021-03-05 22:00

Red.

"Wydawać by się mogło, że nic jej nie zadowala. Bez końca zmieniała klasztory i zakony: przechodziła od beginek, a następnie benedyktynek z Korbei do klarysek, od nich zaś do franciszkańskich tercjarek; później 4 lata przebywała w rekluzji, także w Korbei"- tak charakterystycznie opisuje się św. Koletę.

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski: Gdzie nie ma miejsca dla Boga, nie ma miejsca dla człowieka

2021-03-06 20:23
Abp Marek Jędraszewski

flickr.com/archidiecezjakrakow

Abp Marek Jędraszewski

– Można Europę ocalić, można przywrócić jej autentycznego i pełnego mocy ducha, jeżeli Chrystus stanie się na nowo jej fundamentem, jej nadzieją, jej mocą w codziennych zmaganiach – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie rekolekcji dla Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w papieskim sanktuarium na Białych Morzach.

Więcej ...

Transmisja Mszy św. z kościoła pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze

2021-03-07 09:58

screen

Zapraszamy na transmisję Mszy św. o godz. 10:00 z kościoła pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyrzucić śmieci

Wiara

Wyrzucić śmieci

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

Wiara

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż