Reklama

Polska

Prymas Polski: język nienawiści nie jest językiem dialogu

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nie jest dialogiem język nienawiści. Niestety w naszej Ojczyźnie tego języka nienawiści nie brakuje” – mówił dziś w Gnieźnie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z okazji XIII Dnia Papieskiego. W homilii abp Kowalczyk kilkakrotnie nawiązywał do hasła przewodniego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Jak przypomniał, papież z Polski był wielkim nauczycielem dialogu z Bogiem i drugim człowiekiem.

„Błogosławiony Jan Paweł II w pełni zasługuje na to miano, gdyż uczynił niezmiernie wiele dla dialogu. Dla posługiwania się nim jako narzędziem zbliżania człowieka do człowieka i człowieka do Boga, narzędziem rozwiązywania problemów ludzkich nie przy pomocy siły, ale przy pomocy rozmowy, wymiany myśli, wzajemnego zbliżenia” – mówił Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał również za bł. Janem Pawłem II na konieczność wychowywania młodego pokolenia do dialogu, który „nie jest próbą narzucenia własnych poglądów czy przekonań, ale możliwością wzajemnego zasłuchania się, to znaczy wsłuchania się w to, co mówi drugi”.

„W taki sposób dialog nie prowadzi do relatywizmu, lecz do lepszego rozpoznawania i zrozumienia tego, co łączy i co dzieli rozmówców. Nie jest dialogiem język nienawiści. Niestety w naszej Ojczyźnie tego języka nienawiści nie brakuje i w ten sposób dialog jako narzędzie zbliżania człowieka do człowieka i człowieka do Boga zamienia się w nowe konflikty, rozbudzone emocje, które prowadzą do wypowiadania nieodpowiedzialnych słów, a później nienawiści, która jest zaprzeczeniem przykazania miłości Boga i bliźniego” – podkreślił hierarcha.

Podkreślił również, że charakterystyczną cechą współczesnego świata jest pluralizm religijny, cywilizacyjny i kulturowy. W takich realiach dialog jest koniecznością.

„Wymownym przedsięwzięciem Kościoła w tym aspekcie jest tzw. Dziedziniec Dialogu – rozmowy z ludźmi o różnych przekonaniach i światopoglądach. Jest to próba nie tyle dotarcia do współczesnego człowieka i przekonywania go, co próba i chęć jeszcze lepszego poznania go, by w oparciu o Ewangelię – w oparciu o mądrość Jezusa Chrystusa – szukać wraz ze współczesnym człowiekiem najlepszej i najpełniejszej odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie stawia sobie każdy z nas” – tłumaczył Prymas.

Reklama

Hierarcha przypomniał także o organizowanej co roku zbiórce na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera zdolną ubogą młodzież z wiejskich środowisk. Na przestrzeni minionych lat – mówił Prymas – ze wsparcia tego skorzystało ponad dwa tysiące pięćset młodych ludzi. „Wielu z nich ukończyło już studia i pracuje dla dobra naszej Ojczyzny będąc naszą chlubą i radością” – mówił abp Kowalczyk, zachęcając do ofiarności i tym samym pomocy stypendystom.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali bp Krzysztof Wętkowski, bp senior Bogdan Wojtuś, ks. infułat Jerzy Stefański oraz licznie zebrani kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyła także wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele lokalnych władz oraz liczni wierni, a wśród nich delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z ks. Januszem Pawlakiem.

Pod koniec Mszy św. abp Józef Kowalczyk wręczył zasłużonym w służbie Kościołowi papieskie medale Benemerenti. Wyróżnienia otrzymały: dr Teresa Kowalczyk długoletnia pracownica Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, Wiesława Kozakowska zaangażowana w duszpasterstwo powołaniowe, siostra Maria Elekta Nowakowska przez wiele lat pracująca w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, siostra Danuta Rachuta najdłuższy stażem pracownik Sądu Diecezjalnego oraz Siostra Maria Michalina Trzeciak przez wiele lat posługująca w gnieźnieńskim seminarium, a obecnie w Domu Księży Seniorów.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-13 18:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjaśniono sprawę rzekomej współpracy abp. Kowalczyka z wywiadem PRL

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Dobrego Pasterza

2024-04-19 13:26
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza