Reklama

Polska

Prymas Polski: język nienawiści nie jest językiem dialogu

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

„Nie jest dialogiem język nienawiści. Niestety w naszej Ojczyźnie tego języka nienawiści nie brakuje” – mówił dziś w Gnieźnie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z okazji XIII Dnia Papieskiego. W homilii abp Kowalczyk kilkakrotnie nawiązywał do hasła przewodniego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Jak przypomniał, papież z Polski był wielkim nauczycielem dialogu z Bogiem i drugim człowiekiem.

„Błogosławiony Jan Paweł II w pełni zasługuje na to miano, gdyż uczynił niezmiernie wiele dla dialogu. Dla posługiwania się nim jako narzędziem zbliżania człowieka do człowieka i człowieka do Boga, narzędziem rozwiązywania problemów ludzkich nie przy pomocy siły, ale przy pomocy rozmowy, wymiany myśli, wzajemnego zbliżenia” – mówił Prymas.

Wskazał również za bł. Janem Pawłem II na konieczność wychowywania młodego pokolenia do dialogu, który „nie jest próbą narzucenia własnych poglądów czy przekonań, ale możliwością wzajemnego zasłuchania się, to znaczy wsłuchania się w to, co mówi drugi”.

„W taki sposób dialog nie prowadzi do relatywizmu, lecz do lepszego rozpoznawania i zrozumienia tego, co łączy i co dzieli rozmówców. Nie jest dialogiem język nienawiści. Niestety w naszej Ojczyźnie tego języka nienawiści nie brakuje i w ten sposób dialog jako narzędzie zbliżania człowieka do człowieka i człowieka do Boga zamienia się w nowe konflikty, rozbudzone emocje, które prowadzą do wypowiadania nieodpowiedzialnych słów, a później nienawiści, która jest zaprzeczeniem przykazania miłości Boga i bliźniego” – podkreślił hierarcha.

Podkreślił również, że charakterystyczną cechą współczesnego świata jest pluralizm religijny, cywilizacyjny i kulturowy. W takich realiach dialog jest koniecznością.

„Wymownym przedsięwzięciem Kościoła w tym aspekcie jest tzw. Dziedziniec Dialogu – rozmowy z ludźmi o różnych przekonaniach i światopoglądach. Jest to próba nie tyle dotarcia do współczesnego człowieka i przekonywania go, co próba i chęć jeszcze lepszego poznania go, by w oparciu o Ewangelię – w oparciu o mądrość Jezusa Chrystusa – szukać wraz ze współczesnym człowiekiem najlepszej i najpełniejszej odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie stawia sobie każdy z nas” – tłumaczył Prymas.

Reklama

Hierarcha przypomniał także o organizowanej co roku zbiórce na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera zdolną ubogą młodzież z wiejskich środowisk. Na przestrzeni minionych lat – mówił Prymas – ze wsparcia tego skorzystało ponad dwa tysiące pięćset młodych ludzi. „Wielu z nich ukończyło już studia i pracuje dla dobra naszej Ojczyzny będąc naszą chlubą i radością” – mówił abp Kowalczyk, zachęcając do ofiarności i tym samym pomocy stypendystom.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali bp Krzysztof Wętkowski, bp senior Bogdan Wojtuś, ks. infułat Jerzy Stefański oraz licznie zebrani kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyła także wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele lokalnych władz oraz liczni wierni, a wśród nich delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z ks. Januszem Pawlakiem.

Pod koniec Mszy św. abp Józef Kowalczyk wręczył zasłużonym w służbie Kościołowi papieskie medale Benemerenti. Wyróżnienia otrzymały: dr Teresa Kowalczyk długoletnia pracownica Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, Wiesława Kozakowska zaangażowana w duszpasterstwo powołaniowe, siostra Maria Elekta Nowakowska przez wiele lat pracująca w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, siostra Danuta Rachuta najdłuższy stażem pracownik Sądu Diecezjalnego oraz Siostra Maria Michalina Trzeciak przez wiele lat posługująca w gnieźnieńskim seminarium, a obecnie w Domu Księży Seniorów.

2013-10-13 18:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wybrała ten kościół

Niedziela kielecka 27/2022, str. I

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej

K.D.

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho