Reklama

Polska

Kard. Nycz: szukanie prawdy jest głównym zadaniem uniwersytetów

MARCIN ŻEGLIŃSKI

O to, by uniwersytet strzegł prawdy i by uczelnie wyższe nie były tylko sprawnie działającą firmą apelował kard. Kazimierz Nycz w stołecznym kościele św. Anny podczas wieczornej Mszy Świętej inaugurującej nowy Rok Akademicki.

Metropolita warszawski przewodniczył uroczystej Mszy sprawowanej w intencji studentów i pracowników uczelni warszawskich. Liturgia zgromadziła obecne i byłe władze wyższych uczelni, pracowników naukowych, duszpasterzy akademickich oraz liczne grono studentów. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Reklama

Rozpoczynając homilię metropolita warszawski powiedział, że czas minionych dwóch tygodni października był bardzo bogaty w wydarzenia. - Najpierw uroczyste inauguracje we wszystkich uczelniach wyższych, podczas których dziękowaliśmy Bogu i ludziom za wszystko, za co trzeba dziękować kiedy pada słowo uczelnia wyższa – za kształcenie ludzi, wychowywanie i formację przyszłej inteligencji. Wyczuwaliśmy z jednej strony ogromną troskę o uczelnie, by nie przestały być swoistymi sanktuariami uprawianej nauki i realizowanej dydaktyki, wyczuwaliśmy troskę o studentów, o sposób i jakość ich wykształcenia i wychowania, ale słyszeliśmy także pewien niepokój i troskę o przyszłość i pytanie co dalej – wspominał kard. Nycz.

W ramach tych dwóch tygodni odbył się także w Warszawie Dziedziniec Dialogu. - Był to dialog rzeczywisty, nieudawany, merytoryczny, a od strony sposobu i formy mógł stanowić przykład dla wielu środowisk i dla mediów w Polsce, pokazując jak trzeba i można rozmawiać na tematy najważniejsze, które leżą u podstaw życia każdego z nas i u podstaw życia społecznego – mówił kardynał.

Jak zaznaczył metropolita, bez takiego dialogu Kościół bardzo łatwo musiałby się zamknąć w getcie, równocześnie bez takiego spotkania świat byłby uboższy. - To wszystko co dzisiejsza współczesność przeżywa byłoby pozbawione tego fundamentu który może dać religia, a w przypadku Polski może dać kościół katolicki zauważył.

Reklama

Kolejnym ważnym wydarzeniem przywołanym przez kard. Nycza był przeżywany dzisiaj XIII Dzień Papieski. - Przeżywamy go w kontekście oczekiwania na kanonizację Papieża Polaka i w kontekście budowania żywego pomnika przez Fundację, która ten dzień organizuje. Jest to pomnik dla studentów z biednych rodzin i środowisk, którzy dzięki temu mogą studiować na prestiżowych uczelniach – wyjaśnił metropolita. Zaznaczył też, że ponad 200 stypendystów studiuje w Warszawie.

Nawiązując do dzisiejszych czytań mszalnych kard. Nycz zwrócił uwagę na potrzebę dziękczynienia Bogu. - Potrzebne nam jest dziękczynienie, żebyśmy byli pokorni – i wobec swoich możliwości i umiejętności, i wobec innych ludzi a nade wszystko wobec prawdy, która nigdy nie jest naszą własnością - tłumaczył metropolita warszawski.

- Prawda i szukanie prawdy jest główną zasadą istnienia uniwersytetów. Tak jak uzasadnieniem uniwersytetu jest student, którego trzeba ukształtować i pomóc mu rozwijać swoją osobowość – mówił kard. Nycz.

Kard. Nycz wyraził troskę o to, by uczelnie wyższe pokornie temu wszystkiemu służyły, żeby były wspólnotami osób i swoistym sanktuarium szukania prawdy i wychowania człowieka a nie tylko sprawnie działającą firmą. - Bardzo się cieszę, że jest w tym kościele tak wielu rektorów i profesorów, ale jeszcze bardziej się cieszę, że jest tu tak dużo studentów – to dla was jest ten kościół, uczelnie i profesorowie. Modlę się żebyście byli rzeczywiście inteligencją w Polsce, ale żeby można was było także nazwać inteligencją katolicka – zakończył metropolita warszawski.

2013-10-14 08:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Toledo: Krajowe Spotkanie Bożego Miłosierdzia

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Ponad 500 osób z całej Hiszpanii wzięło udział w VII Krajowym Spotkaniu Bożego Miłosierdzia. Odbyło się ono w Toledo.

Więcej ...

Jubileusz dolnośląskiego rzemiosła

2021-09-27 09:32

Marek Zygmunt

W katedrze wrocławskiej oraz w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego obchodzono 75. rocznicę działalności rzemiosła dolnośląskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął ks. abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Więcej ...

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2021-09-27 17:22

PAP

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...