Reklama

Wiadomości

Szef MON: wiele nas łączy z USA - jestem przekonany, że priorytety się nie zmienią

wpolityce.pl

Wiele nas łączy z USA i jestem przekonany, że te priorytety się nie zmienią – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Wyraził przekonanie, że prezydent Andrzej Duda podejmie starania, żeby jego relacje z nowym prezydentem USA Joe Bidenem były "również bardzo dobre" jak z jego poprzednikiem.

W środę demokrata Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Wiceprezydentem USA została Kamala Harris.

Pytany w czwartek w Polsat News, czy więcej w nim obaw czy nadziei po tej inauguracji, szef MON odparł: "Wiele nas łączy ze Stanami Zjednoczonymi i jestem o tym przekonany, że te priorytety się nie zmienią". Uzasadniając swoje przekonanie, Błaszczak podkreślił, że wielokrotnie jeździł do Waszyngtonu i prowadził rozmowy zarówno w Białym Domu, jak i w Pentagonie, a także w Kongresie Stanów Zjednoczonych. "Rozmowy w Kongresie prowadziłem zarówno z przedstawicielami większości republikańskiej, jak i mniejszości demokratycznej" - zaznaczył.

Reklama

Minister przyznał, że władzę w Kongresie objęli teraz demokraci, jednak według niego "senatorowie obu partii bardzo mocno i stanowczo mówili o zagrożeniach rosyjskich". "A to jest wspólnota interesów Polski i Stanów Zjednoczonych, żeby oprzeć się agresywnej polityce rosyjskiej, oprzeć się agresywnej polityce (prezydenta FR Władimira) Putina" - powiedział.

P

odsumowując, szef MON przypomniał, że Polska ma podpisaną z USA 15 sierpnia ub. roku umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy, jest dowództwo amerykańskie w Polsce, które obejmuje swoim zasięgiem całą wschodnią flankę NATO, a więc nie tylko żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce, ale także w państwach sąsiednich. "Mamy mocny fundament do tego, żeby rozwijać dalej współpracę wojskową polsko-amerykańską" - ocenił.

Pytany, czy zatem "to nie jest tak, że rozpoczynamy od zera nasze relacje z demokratami, że szukamy teraz w panice kontaktów do osób, które będą kierowały dyplomacją i sprawami obronnymi w Stanach", Błaszczak zaprzeczył.

Reklama

"Nie. Wielokrotnie rozmawiałem np. z senatorem (demokratą Jackiem) Reedem, wiceprzewodniczącym senackiej Komisji Obrony Narodowej w Senacie Stanów Zjednoczonych. I chciałem zapewnić, że spojrzenie na zagrożenia rosyjskie w Europie senatora Reeda były tożsame z naszymi obawami co do właśnie tego sąsiedztwa. Więc jestem spokojny, jeżeli chodzi o kontynuację - oczywiście w tej sferze, o której rozmawiamy, a więc w sferze zapewnienia bezpieczeństwa, w sferze współpracy wojskowej - między Polską a Stanami Zjednoczonymi".

Błaszczak został też zapytany, "czy coś nie zmieni się na gorsze, jeśli chodzi o polską perspektywę patrzenia dzisiaj na Stany".

Podkreślił, że przede wszystkim mamy osiągnięcia z tych ostatnich lat. "Rzeczywiście pan prezydent Andrzej Duda zbudował bardzo dobre relacje z (byłym) prezydentem Donaldem Trumpem, ale jestem też o tym przekonany, że pan prezydent Duda podejmie starania, żeby relacje z prezydentem Bidenem były również bardzo dobre" - oświadczył. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ itm/

2021-01-21 09:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Skąd się wzięli katolicy w Ameryce

seanlockephotography/Fotolia.com

Na świecie żyje ponad 1 miliard 250 milionów katolików. Stanowimy zatem prawie 18 proc. populacji globu. W roku 2011 w USA mieszkało około 70 milionów członków Kościoła rzymskokatolickiego. Ich liczba cały czas rośnie. Skąd jednak wzięli się katolicy za oceanem?

Więcej ...

Oddają się pod opiekę św. Józefa

2021-03-01 12:04
Księża z rocznika 2002 w Krzeszowie

nadesłane

Księża z rocznika 2002 w Krzeszowie

Marzec nazywany jest “miesiącem św. Józefa”. Prosząc o wstawiennictwo tego świętego, księża z naszej archidiecezji - rocznika 2002 odbywają pielgrzymkę do Krzeszowa, gdzie znajduje się kościół 7 radości i 7 boleści św. Józefa.

Więcej ...

Koncerty Wielkopostne w wykonaniu Chóru Cantiamo Tutto [ZAPROSZENIE]

2021-03-01 22:07

Fot. Chór Cantiamo Tutto

Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” zaprasza na dwa Koncerty Wielkopostne „Ave verum Corpus” w wykonaniu Chóru Cantiamo Tutto. Wydarzenia odbędą się w dniach 6-7 marca 2021, we wrocławskich kościołach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Mjanma: siostra zakonna powstrzymała policję przed...

Kościół

Mjanma: siostra zakonna powstrzymała policję przed...

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

Modlitwa

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...