Reklama

USA: Joe Biden przysięgał na swoją rodzinną Biblię

PAP/EPA/Al Drago / POOL

W czasie zaprzysiężenia na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych 20 stycznia Joe Biden – podobnie jak większość jego poprzedników – położył ręce na Piśmie Świętym i dodał, choć nie wymaga tego konstytucja amerykańska, słowa: "Tak mi dopomóż Bóg”. Do przysięgi tej Biden użył dużej „masywnej” Biblii grubości 12,5 cm z wielkim celtyckim krzyżem na okładce. Należy ona do rodziny Bidenów od 1893 r.

Z księgi tej nowy prezydent korzystał za każdym razem już wcześniej, gdy składał przysięgę, obejmując jakiś urząd, np. w 1973, gdy rozpoczynał karierę w Senacie oraz w latach 2009 i 2013, gdy został mianowany wiceprezydentem. Na tę samą Biblię przysięgał też jego zmarły syn Beau w 2007, obejmując urząd prokuratora generalnego stanu Delaware.

W czasie przedwczorajszej uroczystości, której przewodniczył prezes Sądu Najwyższego John Roberts, rodzinną Biblię trzymała nowa pierwsza dama Ameryki Jill Biden.

Reklama

W rozmowie z redaktorem stacji telewizyjnej CNN Stephenen Colbertem w grudniu ub.r. ówczesny prezydent-elekt tak tłumaczył znaczenie swej rodzinnej Biblii: „Jest w niej zarejestrowana każda ważna (dla nas) data. Na przykład każde moje ślubowanie na jakiś urząd. To wszystko jest tam zapisane. Zapisał się tam nasz syn, gdy został zaprzysiężony na stanowego prokuratora generalnego. Wszystkie ważne daty (są tam), począwszy od odległej przeszłości. To jest nasze rodzinne dziedzictwo (family hairloom)”.

Przy okazji tego wywiadu Colbert, który sam jest praktykującym katolikiem, zapytał żartem: ”Dlaczego ta twoja Biblia jest grubsza od mojej? Czy masz tam więcej Jezusa niż ja?”. Nie znamy odpowiedzi na te pytania, ale warto przypomnieć inny „biblijny” epizod, o którym wspomina także CNN. Otóż gdy w 2009 Biden miał składać pierwszą swoją ważną przysięgę w Senacie, ceremonia została opóźniona po to, aby można było dostarczyć właśnie to rodzinne Pismo Święte.

Wielu innych poprzednich prezydentów USA, m.in. Ronald Reagan i Franklin D. Roosevelt także posługiwali się rodzinnymi Bibliami w czasie swych zaprzysiężeń. Niektórzy mieli je otwarte, np. Bill Clinton – na tekście z Księgi Izajasza 58, 12: „Twoi ludzie zabudują prastare zwaliska…” – w czasie drugiego ślubowania, chcąc w ten sposób zaznaczyć i podkreślić swoje różnice w stosunku do konserwatystów. Prezydent J.F Kennedy użył w czasie przysięgi w 1961 zamkniętego dużego rodzinnego egzemplarza Pisma Świętego, liczącego pond 100 lat z dużym krzyżem na okładce, podobnym do księgi Bidenów.

Reklama

Tradycja korzystania z Biblii sięga Jerzego Waszyngtona w 1789 r. Tej „Biblii Waszyngtona" używali następnie prezydenci: Warren G. Harding, Dwight D. Eisenhower, Jimmy Carter i George H. W. Bush. Niektórzy posługiwali się dwoma egzemplarzami Pisma Świętego: kopii Biblii Abrahama Lincolna i własnej. Tak postąpili Barack Obama i Donald Trump.

Obecnie dwóch Biblii użył tez obecna wiceprezydent Kamela Harris. Jeden egzemplarz należał do byłego sędziego Sądu Najwyższego Thurgooda Marshalla, który „zachęcił ją, aby wytrwale dążyła do sukcesu jako prawniczka i jako polityk". Drugi egzemplarz był własnością przyjaciółki Reginy Shelton, która była dla całej rodziny Harrisów jakby „drugą matką”. Według agencji AP, Harris w dzieciństwie miała do czynienia z dwiema religiami: chrześcijaństwem i hinduizmem, ale obecnie, jako osoba dorosła, jest związana z Kościołem Baptystółw.

Nie wszyscy dostojnicy amerykańscy są chrześcijanami, dlatego w czasie zaprzysiężenia używa się też innych ksiąg świętych, np. Koranu. Korzystali z niego kongresmeni Keith Ellison i Rashid Tlaib. Kongresmenka Debbi Wasserman Schultz w 2005 przysięgała na Biblię hebrajską, a Tulsi Gabbard – pierwszy hinduista wybrany do Kongresu – użył Bhagavad Gity. Jedyna deputowana w obecnym Kongresie, niezwiązana z żadną religią, Kyrsten Sinema, zamiast jakiejś świętej księgi, ślubowała w 2018 na Konstytucję amerykańską.

2021-01-22 15:16

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MZ: zakaz noszenia przyłbic czy szalików - od soboty

2021-02-24 09:52

Adobe Stock

Zakaz noszenia przyłbic czy szalików chcielibyśmy wprowadzić od najbliższej soboty - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że rząd nie chciał wprowadzić obowiązku noszenia wyłącznie profesjonalnych maseczek m.in. z obawy przed nagłym wzrostem ich cen.

Więcej ...

#7 - Między prawdą a herezją

2021-02-24 08:51

screen

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codziennie rozważania pt: "Gwoździe w Krzyżu"

Więcej ...

Niedzielski: utrzymujemy obecny poziom restrykcji, z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego

2021-02-24 17:23

gov.pl

Poziom restrykcji wprowadzonych w związku z koronawirusem pozostanie taki jak obecnie, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. W całym kraju będzie obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką - zapowiedział.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Nowe obostrzenia w Polsce

Wiadomości

Nowe obostrzenia w Polsce

Rzecznik MZ: zakaz noszenia przyłbic czy szalików - od...

Wiadomości

Rzecznik MZ: zakaz noszenia przyłbic czy szalików - od...

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

Modlitwa

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację kard....

Kościół

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację kard....

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

Kościół

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

Obcięte dłonie Matki Bożej

Niedziela Częstochowska

Obcięte dłonie Matki Bożej

#NiezbędnikWielkopostny: patron dnia - bł. Jan z Fiesole

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: patron dnia - bł. Jan z Fiesole

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego