Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielki przyjaciel Husiatynia

Fot. Bożena Magnowska

19 stycznia zmarł ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. To był wielki cios, szczególnie dla wspólnoty parafialnej, której duszpasterzem był zmarły kapłan.

Zapraszamy naszych czytelników na cykl wspomnień o ks. Jacku, opowiedzianych przez osoby, które dobrze znały tego kapłana, które z nim współpracowały przy wielu wydarzeniach i dla których był po prostu ojcem duchowym. Swoimi wspomnieniami dzieli się Bożena Magnowska:

Zobacz zdjęcia: Wielki przyjaciel Husiatynia

Ks. Jacku, na każdego z nas ta wiadomość o Twojej śmierci spadła niespodziewanie. W pamięci pozostaje wiele wspomnień. Każdy ma swoje. Mam je i ja choć trudno je tu przytoczyć.

Reklama

Początek naszej znajomości to rok 1999 – moja parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śląskich. Jesteś wikariuszem i jednocześnie katechetą w szkole, w której pracuję. To czas kiedy w naszej parafii jest też ks. Augustyn. Wiem, że miał ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez Ciebie jako kapłan i jako Twój przyjaciel.

W 2002 r. opuszczasz Oborniki Śląskie aby wrócić do nas w 2010 r. Zostajesz proboszczem przy ulicy Trzebnickiej. I od samego początku bardzo wspierasz mnie i moich wolontariuszy w działaniach „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Cieszysz się, że młodzież uczy się historii Polski w działaniu, ze swój wolny czas poświęca na odkrywanie polskości na obecnej ziemi ukraińskiej.

Pierwszy prezent jaki przekazałaś do kościoła św. Antoniego w Husiatynie to były szaty liturgiczne. We wrześniu 2014 r współorganizujesz spotkanie z byłymi mieszkańcami Husiatyna i ich rodzinami oraz wolontariuszami . Na twoje zaproszenie przyjeżdża do nas Ojciec Michał Bagiński proboszcz Parafii św. Antoniego w Husiatynie.

Reklama

Często w prywatnych rozmowach nawiązywałeś do obrazu św. Antoniego z Husiatyna, który był w Twoim kościele. Wiedziałeś, jakie ogromne znaczenie ma on dla Twoich parafian, którzy po II wojnie światowej przybyli do Obornik Śląskich właśnie z tej miejscowości. Pamiętam Twój błysk w oku kiedy powiedziałeś o swoich staraniach aby kościół, w którym jesteś proboszczem stał się Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego Husiatyńskiego. Wydawać by się wówczas mogło … pomarzyć można. A jednak … niemożliwe stało się możliwe.

Z radością w swojej parafii podejmujesz delegacje z Husiatyna, które są zapraszane przez nasze władze na uroczystości gminne: Dni Obornik Śląskich, dożynki. Widzisz ich łzy wzruszenia, kiedy słyszą hymn do św. Antoniego Husiatyńskiego. Marzyłeś też, aby kiedyś z nami wolontariuszami pojechać do tego Husiatyna. Pamiętasz? Zawsze były jakieś przeszkody.

I w końcu w lipcu 2019 r dojeżdżasz do nas. Poznajesz Husiatyn , który przecież dobrze znałeś z opowiadań Twoich parafian. Z radością i wzruszeniem stąpasz po ich ziemi. Ziemi ich ojców i pradziadów.

Wspólnie z obecnym proboszczem kościoła św. Antoniego w Husiatynie o. Michałem Bagińskim odprawiasz uroczysta mszę świętą. Jak nigdy kościół wypełniony jest po brzegi. Twoje wygłoszone wówczas kazanie poruszyło niejedną osobę. Mówiłeś wówczas o miłości do bliźniego, o poszanowaniu drugiego człowieka, o przebaczaniu ale przede wszystkim o ogromnej miłości do Boga i wiary w to co nauczał.

Po mszy świętej poświeciliście tablicę pamiątkową ufundowana przez Mari i Ryszarda Sobków. Tablica upamiętniająca tych Polaków, którzy zostali pochowani na tej ziemi husiatyńskiej. Jesteś pełny podziwu dla naszej ciężkiej pracy na cmentarzu w Husiatynie, Suchodole, Sidorowie i Czabarówce.

Pamiętam też, jak któregoś razu w rozmowie zastanawiałeś się, kto będzie dbał o świętego Antoniego jak Ciebie zabraknie. Obiecałam Ci, że…. ale przecież Ty z nami zostajesz tutaj w Obornikach Śląskich, choć teraz niebo jest Twoim wiecznym przeznaczeniem.

Pamiętaj, że…. moje bezglutenowe brownie zawsze na Ciebie czeka. Do zobaczenia ….

W sobotę 23 stycznia o godz. 12 w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego Husiatyńskiego w Obornikach Śląskich odbędzie się pogrzeb ks. Jacka Wawrzyniaka. Mszę św. pogrzebową poprzedzi nabożeństwo różańcowe.

2021-01-22 21:57

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris: desakralizacja kościoła w Krakowie zablokowana

2021-03-02 11:12

Krakowski kościół Niepokalanego Poczęcia NMP był zagrożony desakralizacją. Miasto Kraków planowało korektę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która otwierałaby drogę do zmiany przeznaczenia budynku, pełniącego aktualnie funkcję kaplicy szpitalnej i siedziby duszpasterstwa tradycji łacińskiej.

Więcej ...

Anglia: abortowane dziecko cierpi

2021-03-03 15:07

Adobe Stock

Grupa brytyjskich posłów pro-life opracowała wniosek parlamentarny, przedstawiający najnowsze dowody na odczuwanie bólu przez dziecko w życiu płodowym. Odnotowując najnowsze ustalenia naukowców wzywają rząd do pilnego przeglądu oficjalnych wytycznych w dziedzinie medycznych interwencji, w tym aborcji.

Więcej ...

Fundacja Małych Stópek: akcja „Wielkopostne Porządki”

2021-03-03 20:33

Adobe Stock

W Wielkim Poście Fundacja Małych Stópek zaprasza, by dać coś z siebie bezinteresownie drugiemu człowiekowi. Dlatego organizuje akcję „Wielkopostne Porządki”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Profanacja maryjnego sanktuarium w Myślenicach

Niedziela Małopolska

Profanacja maryjnego sanktuarium w Myślenicach

1700 lat temu cesarz Konstantyn Wielki ustanowił...

Historia

1700 lat temu cesarz Konstantyn Wielki ustanowił...

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...