Reklama

Niedziela Wrocławska

Kustosz pamięci o Kresach

Marek Zygmunt

W kościele pw. NMP Matki Kościoła na wrocławskich Polanowicach i na tamtejszym Cmentarzu Parafialnym odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Szczepana Siekierki, działacza kresowego, żołnierza Armii Krajowej, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. 

Obrzędom przewodniczył Biskup Senior Diecezji Świdnickiej ks. bp. Ignacy Dec. W czasie Eucharystii odczytano specjalny list od metropolity wrocławskiego ks. abp. Józefa Kupnego. Ksiądz Arcybiskup stwierdził w nim m.in., że „ Chrześcijańska nadzieja przeplatana smutkiem to uczucia jakie towarzyszyły mi kiedy otrzymałem informację o śmierci ś/p Szczepana. Źródłem nadziei są słowa Jezusa, który zapewniał, że kiedy miejsce w Domu Ojca dla nas będzie gotowe, to On sam przyjdzie i zabierze nas z tego świata i wiara w to, że Pan Szczepan ogląda już Boga twarzą w twarz. Smutek zaś rodzi się, kiedy uświadamiamy sobie, że nie ma już wśród nas człowieka z którego wiedzy, mądrości i doświadczenia wielu korzystało”

- Patrząc po ludzku można powiedzieć, że jeszcze tyle dobra mógł zrobić. Podziwialiśmy Jego zaangażowanie i energię jakie wkładał w walkę o historyczną prawdę, ale także dążenia do tego by krzywda wyrządzona Polakom na Kresach Wschodnich nigdy nie była powodem noszenia w sercu nienawiści. Wręcz przeciwnie, chciał pojednania, wy baczenia i wzajemnego zrozumienia. I temu poświęcił wiele lat swego życia-akcentował w swoim liście metropolita wrocławski.

Reklama

W homilii ks. bp. Ignacy Dec omawiając życie i działalność śp. Szczepana Siekierki podkreślił m.in., że w czasie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego ciągle ocierała się o Niego śmierć. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali w bestialski sposób z Jego najbliższej rodziny kilkanaście osób. Wśród nich był wuj, choć miał żonę Ukrainkę oraz dwuletni kuzyn, którego członkowie UPA zabili w kołysce. Osobiście jako siedemnastolatek zdejmował dzieci ze sztachet w lutym 1945 roku, w miejscowości Kończaki w powiecie rohatyńskim.

Kaznodzieja przytoczył słowa, które Szczepan Siekierka wypowiedział podczas 26. pielgrzymki Kresowiaków na Jasna Górę, w niedzielę, 5 lipca 2020 r. kiedy to zostały odsłonięte i poświęcone dwie tablice: jedna dedykowana Polakom ofiarom ukraińskich mordów i druga - sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili swoim polskim sąsiadom pomocy i schronienia. "Ja, moja mamusia z młodszym rodzeństwem, cudem zostaliśmy ocaleni przez sąsiadów ukraińskich, którzy nas chronili i uprzedzali, żebyśmy uważali, bo będą mordy. Mnie szczególnie strzeżono wtedy przez znajomych, bo wiedzieli, że jestem żołnierzem Armii Krajowej. Powiedziałem wtedy moim sąsiadom ukraińskim, jak wyjeżdżałem, że będę o nich pamiętał. O tym pamiętam do dnia dzisiejszego i w latach 80, jak nastąpiła lekka odwilż polityczna, zająłem się tym tematem i zorganizowaliśmy Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Ukraińskich Nacjonalistów - Misja Pojednania i Pokuty. Zaczęliśmy dokumentować fakty. Dzięki dokumentacji w archiwum Stowarzyszenia, którego jestem prezesem, jest 25 tysięcy spisanych relacji świadków i te relacje przekazujemy do Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu".

Gdy działania wojenne się zakończyły, pojawiło się nowe cierpienie, związane z przymusowym przesiedleniem się na tzw. Ziemie Odzyskane. Trzeba było rozstać się z ziemią swego dzieciństwa, z pierwszą Małą Ojczyzną.

Reklama

Nazywając Zmarłego mecenasem kultury Kresowian Ksiądz Biskup wskazał, że dzięki Jego inicjatywie i poparciu stanęło na polskiej ziemi ponad 20 pomników i jest wmurowanych prawie 300 tablic, upamiętniających naszych bohaterów ze wschodnich rubieży Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Wybudowano wrocławski Pomnik-Mauzoleum Pamięci zamordowanych Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich. Jest On współautorem czterech książek o tematyce ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez OUN - UPA na Kresach Południowo - Wschodnich w latach 1939 - 1946 w województwach: lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim oraz książki o ludobójstwie dokonanym na duchowieństwie obrządku łacińskiego i zniszczeniach obiektów sakralnych rzymskokatolickich przez OUN - UPA. Ponadto brał także udział przy opracowaniu przewodnika pomników i tablic znajdujących się na terenie kraju w obecnych granicach państwa polskiego, poświęconych zamordowanym Polakom. Zainicjował powstanie wystawy przedstawiającej ludobójstwo dokonane na Polakach, opracowanej na podstawie zebranej przez Stowarzyszenie dokumentacji. W 2010 r. powołał komitet organizacyjny do wybudowania Kaplicy Kresowian w Bazylice Garnizonowej we Wrocławiu. Jest też inicjatorem przeprowadzenia na Dolnym Śląsku zajęć zgodnie z ideą „Żywej Lekcji Historii” prowadzonej dla młodzieży i mieszkańców województwa. Niezależnie od działalności w Stowarzyszeniu, był członkiem Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej III Obszaru Lwowskiego we Wrocławiu.

Kierowane przez Niego Stowarzyszenie otrzymało w 2017 roku Nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej przyznawaną przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W lipcu tegoż roku Szczepan Siekierka doprowadził również do odsłonięcia Tablicy Pamięci przy Pomniku na Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Przez wiele lat zabiegał o ustanowienie dnia 11 lipca dniem pamięci narodowej. Stało się to w wyniku uchwały Sejmu i Senatu z 22 lipca 2016 r., na mocy której ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezes Szczepan Siekierka był orędownikiem pojednania polsko - ukraińskiego, ale pojednania opartego na fundamencie wiary katolickiej, gdzie przebaczenie jest możliwe dopiero po przyznaniu się do grzechu, pokucie i obietnicy poprawy.

- Drogi przyjacielu, oto wybija godzina pożegnania Ciebie w tej wrocławskiej świątyni, w tym mieście, które po wypędzeniu z Kresów Wschodnich stało się dla Ciebie drugą Małą Ojczyzną, w mieście, w którym przez tyle lat pełniłeś misję kustosza Pamięci o Kresach. Przy Pańskim Ołtarzu, w tej świątyni Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, dziękujemy dziś Bogu za Ciebie, za to wszystko, co Bóg przekazał ludziom przez Ciebie. Tu także wypraszamy dla ciebie szaty zbawienia na wieczną ucztę Baranka. Żegnamy cię w postawie wdzięczności wobec Boga i w postawie modlitwy. Żegnają cię biskupi i kapłani. Żegna cię twoja najbliższa rodzina, twój syn Andrzej. Niech aniołowie zawiodą cię raju. Niech cię zaprowadzą do świętego miasta, gdzie trwa wieczna miłość, która jest źródłem wiecznego szczęścia. Odnajdź tam swoich przyjaciół: twoich pomordowanych sąsiadów, męczenników za polskość, twoich rodziców twoją żonę Barbarę, twoich towarzyszy broni i innych twoich przyjaciół, którzy poprzedzili cię do niebieskiej Ojczyny. Spoczywaj w pokoju przyjacielu Boga i ludzi, promotorze polsko-ukraińskiego pojednania. Dołącz do grona świętych mężów w niebie. Niech Maryja, którą miłowałeś na ziemskich drogach twojego życia, niech cię teraz zaprowadzi do Jezusa. Wierzymy, że swoim cichym cierpieniem, spłaciłeś już dług swoich słabości i znajdziesz Boże miłosierdzie, któremu zawsze ufałeś. Niech ci świeci na wieki Boże światło Spoczywaj w pokoju wiecznym, przyjacielu Boga i ludzi-apelował kończąc homilię ks. bp. Ignacy Dec.

W pogrzebie uczestniczyli m.in.: wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kresowych. 

2021-01-24 00:04

Wybrane dla Ciebie

Bp Mazur: świadectwo wiary bł. Carlo wzbudzało pragnienie zbliżenia do Boga

2021-02-23 20:44
Bp Jerzy Mazur

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jerzy Mazur

Świadectwo wiary bł. Carlo Acutisa wzbudzało w rówieśnikach i innych osobach pragnienie zmiany życia i zbliżenia się do Boga – powiedział biskup ełcki Jerzy Mazur podczas Mszy św. z wprowadzeniem relikwii w katedrze ełckiej. Uroczystość instalacji relikwii bł. Carlo Acutisa w parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku miała miejsce we wtorek 23 lutego.

Więcej ...

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

2021-02-16 12:00

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Czterdziestotniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

Więcej ...

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

2021-02-24 21:30

Red.

Naturalną reakcją człowieka wobec cierpienia w chorobie jest postawa obronna, odrzucenie i walka z tą trudną do pogodzenia rzeczywistością. Natura ludzka przyjmuje cierpienia jako „kataklizm duchowo-somatyczny”. W kolejny czwartek Wielkiego Postu zastanówmy się nad prawdziwym sensem cierpienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Nowe obostrzenia w Polsce

Wiadomości

Nowe obostrzenia w Polsce

Rzecznik MZ: zakaz noszenia przyłbic czy szalików - od...

Wiadomości

Rzecznik MZ: zakaz noszenia przyłbic czy szalików - od...

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

Modlitwa

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację kard....

Kościół

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację kard....

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

Kościół

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

Obcięte dłonie Matki Bożej

Niedziela Częstochowska

Obcięte dłonie Matki Bożej

#NiezbędnikWielkopostny: patron dnia - bł. Jan z Fiesole

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: patron dnia - bł. Jan z Fiesole

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego