Reklama

Niedziela Częstochowska

Służba w przekazie prawdy i dźwiganie człowieka

Jasna Góra/Twitter

Do służby człowiekowi w przekazie prawdy zachęcał dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który w Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i Niedzielę Słowa Bożego przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pozdrawiając uczestników liturgii, zauważył, że przeżywany w Kościele okres zwykły „nie oznacza przeciętności”. – Poprzez tajemnicę źródła, którym jest Eucharystia, jest dla nas zawsze darem wejścia Boga w nasze ludzkie życie po to, żebyśmy zrealizowali plan Jego współpracy i zbawienia – zaznaczył.

W homilii za znak czasu uznał zbieżność Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan z Niedzielą Słowa Bożego. – Przypomina ona, że zarówno zgłębianie prawd objawionych Starego i Nowego Testamentu, jak i modlitwa, abyśmy byli jedno, nie może mieć formy akcyjności, zawężonej do jednego dnia czy tygodnia w roku. Potrzeba nam tej świadomości w mocy Ducha Świętego, że modlitwa i czytanie Pisma Świętego pogłębiają naszą wiarę w Boga objawionego w Jezusie Chrystusie i mogą skutecznie odmienić nasze życie – podkreśli abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za autorem Listu do Hebrajczyków przypomniał, że „żywe jest słowo Boże i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, i zdolne osądzić pragnienia i myśli serca”. – Potwierdzamy dzisiaj z wiarą te słowa, kiedy usłyszeliśmy trzy czytania wzywające nas do nawrócenia i odmiany życia, bo „czas jest krótki” i „przemija postać tego świata” – dodał metropolita częstochowski.

Odniósł się również do zapowiedzi zniszczenia Niniwy, którą w pierwszym czytaniu głosił prorok Jonasz, jeżeli jej mieszkańcy nie odmienią sposobu życia. – Należy dobrze zrozumieć tę groźbę kary wobec tragedii trwania w złu, bo Bóg, jak podkreślał nam psalmista, „wskazuje drogę grzesznikom, pomaga pokornym czynić dobrze i uczy pokornych dróg swoich”, będąc bogatym w miłosierdzie – kontynuował abp Depo. Zwrócił uwagę, że nawrócenie mieszkańców Niniwy wyraża się w uwierzeniu Bogu i Jego słowom wypowiadanym przez proroka, przejściu od niewiary do wiary w Boga, uznaniu swoich grzechów, poście, pokucie, odwróceniu się od złego postępowania i dziękczynieniu Bogu za to, że nie zesłał na nich niedoli.

Reklama

– Dziękujmy i my dzisiaj Bogu za żywotność i skuteczność słowa Bożego, które na blisko miesiąc przed Środą Popielcową wskazuje nam drogę przemiany. Krótkie kazanie Jezusa, które usłyszeliśmy w dzisiejszym fragmencie Ewangelii według św. Marka: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”, powróci do nas właśnie w Środę Popielcową – zaznaczył metropolita częstochowski.

– Nie jest nigdy łatwo powiedzieć komuś: nawróć się, zmień swoje życie, bo jutro może być za późno. A cóż dopiero powiedzieć sobie samemu: przemija postać tego świata – odwróć się od złego postępowania i uwierz na nowo Chrystusowi, Sprawcy twojego zbawienia – dodał.

Pasterz odniósł się również do orędzia papieża Franciszka na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który obchodzony jest 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Abp Depo przypomniał, że papież „zadał nam temat komunikacji jako spotkania ludzi takimi jakimi są i gdzie są”. – To spotkanie ma służyć w przekazie prawdy, aby dźwigać człowieka w jego rzeczywistości, nawet tej pandemicznej, do pełni człowieczeństwa.

Mówiąc o przestrzeni informacji jako arenie „realnej walki, nie tylko politycznej, ale i światopoglądowej”, która stała się „areopagiem narzucania antropologii bez Boga i bez Chrystusa”, metropolita częstochowski przywołał fragment adhortacji św. Jana Pawła II o Kościele w Europie: „Jesteśmy świadkami narodzin nowej kultury, pozostającej w znacznej mierze pod wpływem środków masowego przekazu, której cechy charakterystyczne i treści często sprzeczne są z Ewangelią i z godnością osoby ludzkiej. Europejska kultura sprawia wrażenie «milczącej apostazji» człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał”.

Reklama

W tym kontekście stwierdził, że „Kościół, głosząc w porę i nie w porę Ewangelię Chrystusa i Jego samego jako miarę prawdziwej ludzkiej dojrzałości, proponuje nam, ludziom XXI wieku, Kogoś większego, rzeczywistego Syna Bożego, Boga-Człowieka” w zamian za „nieudane humanizmy kilku ostatnich stuleci”. Jak ocenił abo Depo, to one, „stawiając człowieka jako absolutne centrum, wbrew naturze ludzkiej kazały mu zająć miejsce Boga, zapominając, że to nie człowiek czyni Boga, ale Bóg jest jego Stwórcą i Panem Wszechświata”.

Hierarcha przyznał, że „jest wiele spraw, z powodu których Kościół powinien się wstydzić i nawracać”, takich jak droga grzechu, fałszu i ludzkich słabości. – Nie ma jednak żadnego powodu, aby zamknąć Kościołowi usta, kiedy ukazuje godność i niezaprzeczalną wartość osoby ludzkiej, zbawionej przez Chrystusa, który mówi nam całą prawdę w świetle Ducha Świętego o tym kim jesteśmy, dlaczego mamy nieskończoną wartość i czym jest nasze przeznaczenie, a nie nicość tego przemijającego świata, zwłaszcza wobec tzw. postprawdy, która przynosi nam obszar propozycji genderowych, queer i innych bałwochwalczych kultów – podkreślił abp Depo.

– Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię, dopóki jest czas – wezwał na zakończenie.

Przed błogosławieństwem metropolita częstochowski za św. Augustynem zachęcał do lektury słowa Bożego: „Weź i czytaj!”. Życzył, aby czytanie prowadziło do spotkania Chrystusa na kartach Ewangelii i do postawienia sobie pytania: kim jestem?

Eucharystię koncelebrował m.in. ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, odpowiedzialny za „Niedzielę Częstochowską”, kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i korespondent diecezjalny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-01-24 13:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Markowski: dziennikarska misja komunikacji ma na celu budowanie dobra wspólnego

bp Rafał Markowski

archwwa.pl

bp Rafał Markowski

Warto prowadzić komunikację, kierując się naczelną zasadą, że dziennikarską misję komunikacji realizujemy przede wszystkim dla budowania dobra wspólnego, ponad podziałami – napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Kościele w Polsce obchodzimy w trzecią niedzielę września. W tym roku przypada on 18 września.

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...