Reklama

Kościół

Watykan do osób zakonnych: bez otwarcia się na Ojca w niebie nie ma mocnej i trwałej podstawy do braterstwa

2021-01-27 19:28

Ks. Paweł Borowski

Bez otwarcia się na Ojca w niebie, nie istnieje solidna i trwała podstawa do bycia braćmi. Jesteśmy braćmi, jeśli uznamy, że mamy wspólnego ojca.

Przypomnieli o tym w liście do osób zakonnych prefekt i sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – kard. João Braz de Aviz i abp José Rodríguez. Okazją do napisania go jest przypadający 2 lutego, w tym roku już XXV Dzień Życia Konsekrowanego.

Z tej okazji w bazylice św. Piotra Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii, w której w tym roku zgromadzi się zapewne mniej osób niż w poprzednich latach, ale – jak zawsze – będzie to dzień wdzięczności za dar życia poświęconego Bogu. „Pragniemy zmniejszyć dystans fizyczny, jaki od wielu miesięcy narzuca nam pandemia i wyrazić każdemu z was i każdej wspólnocie bliskość naszą i tych, którzy pracują w Kongregacji” – napisali autorzy listu.

Reklama

Jego rdzeniem jest nawiązanie do najnowszej encykliki papieża „Fratelli tutti”. Prefekt wraz z sekretarzem podkreślili, że śledzą wiadomości z różnych części świata, mówiące o heroizmie i wypróbowanej wierze wielu zakonników i sióstr zakonnych działających na pierwszej linii walki z pandemią.

Przy krytycznym deficycie personelu medycznego zaangażowanie, szczególnie zakonnic, jest nieocenione. „W tak wielkim cierpieniu naszych konsekrowanych braci i sióstr widzimy moc odwagi, świadectwo pogody ducha, mimo bólu i niepewności, dzielenia każdego utrapienia i każdej rany, troski i bliskości z najmniejszymi, miłości i służby za cenę własnego życia” (por. „Fratelli tutti”, rozdz 2.) – czytamy w liście.

Jego autorzy przypomnieli też słowa Ojca Świętego z piątku 27 marca 2020 roku: „Znajdujemy się w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni i potrzebni, wszyscy wezwani, aby wiosłować razem”. Prefekt i sekretarz kongregacji wezwali osoby konsekrowane do bycia „Samarytanami tych ciężki dni, przezwyciężając pokusę, aby się wycofać i płakać nad sobą lub zamknąć oczy na ból, cierpienie, ubóstwo tak wielu mężczyzn i kobiet, tak wielu narodów”.

Reklama

Obaj hierarchowie zwrócili uwagę na szczególną rolę wspólnego działania, zaapelowali o ożywienie we wszystkich „ogólnoświatowego dążenia do braterstwa”, co jest myślą przewodniej papieskiej encykliki. „Konsekrowani mężczyźni i kobiety w instytutach zakonnych, monastycznych, kontemplacyjnych, świeckich i nowych, dziewice i wdowy konsekrowane, pustelnicy, członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego: prosimy was wszystkich, abyście umieścili tę encyklikę w centrum swego życia, formacji i misji” – głosi dokument urzędu watykańskiego. Odwołuje się następnie do modlitwy „Ojcze nasz”, ponieważ bez otwarcia się na Ojca w niebie, nie istnieje solidna i trwała podstawa do bycia braćmi. „Jesteśmy braćmi, jeśli uznamy, że mamy wspólnego ojca” – podkreślili kardynał i arcybiskup.

Przypomnieli, że encyklika, napisana w momencie historycznym, który sam jego autor nazwał „godziną prawdy”, jest cennym darem dla każdej formy życia konsekrowanego, która, nie ukrywając wielu ran zadanych braterstwu, potrafi odnaleźć w niej korzenie proroctwa.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katowice: abp Skworc zachęca do modlitwy za osoby życia konsekrowanego

Bożena Sztajner/Niedziela

Z okazji zbliżającego się Dnia Życia Konsekrowanego metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc skierował do kapłanów archidiecezji katowickiej list, w którym zachęca do modlitwy za ten stan życia w Kościele.

Więcej ...

Rozporządzenie UE chroni pedofilów w sieci, polscy „obrońcy” dzieci milczą.

2021-02-25 17:04
ks. Di Noto

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

ks. Di Noto

Podczas gdy Kościół na całym świecie podejmuje wysiłki, aby całkowicie wyeliminować wszelkie nadużycia nieletnich ze strony osób konsekrowanych, w Brukseli są wprowadzane dyrektywy, które w praktyce uniemożliwiają identyfikację i ściganie pedofilów.

Więcej ...

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z Aleksandrii

2021-02-25 22:00

Red.

W 311 r. zostaje ścięty władca Aleksandrii- Piotr I. Za jego następców, Konstantyna i licyncjusza wyznawcy Chrystusa odzyskują wolność w 313 r. Natomiast w Egipcie rządzi król Aleksander, który zmaga się z problemami życia po licznych prześladowaniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

Nowe obostrzenia w Polsce

Wiadomości

Nowe obostrzenia w Polsce

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację kard....

Kościół

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację kard....

Obcięte dłonie Matki Bożej

Niedziela Częstochowska

Obcięte dłonie Matki Bożej

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

Kościół

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa wyrzeczenia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa wyrzeczenia