Reklama

Aktualności

Papież do dyrektora FAO: głód i niedożywienie są wielkim skandalem naszych czasów

W Sudanie każda kropla wody jest na wagę złota

Wojciech Woźny/PAH

W Sudanie każda kropla wody jest na wagę złota

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To skandaliczne, że ciągle jeszcze istnieje na świecie głód i niedożywienie – napisał Papież w przesłaniu do José Graziano da Silva, dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Wezwał również do przezwyciężenia postaw egoizmu i konsumizmu w stosunkach międzyludzkich. 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności, który w tym roku przebiega pod hasłem „Zrównoważone systemy wyżywienia na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego i wyżywienia”. Orędzie Franciszka przedstawił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy FAO Luigi Travaglino w siedzibie tej organizacji w Rzymie. Hasło dzisiejszego Dnia stawia nas w obliczu jednego z najpoważniejszych wyzwań ludzkości, jakim są tragiczne warunki życia milionów osób głodujących i niedożywionych, w tym wielu dzieci. Nabiera to szczególnej wagi w naszych czasach, odznaczających się bezprecedensowym postępem w różnych dziedzinach nauki i coraz większymi możliwościami komunikowania się – podkreślił Ojciec Święty.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że skandalem jest to, że ciągle jeszcze na świecie istnieją głód i niedożywienie. Chodzi przy tym nie tylko o znalezienie odpowiedzi na palące potrzeby bieżące, ale o wspólne, „we wszystkich środowiskach”, podjęcie problemu, który dotyka naszego sumienia osobistego i społecznego, aby osiągnąć sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie. „Oby nikt nie czuł się zmuszony do porzucenia swej ziemi i właściwego sobie otoczenia kulturalnego z powodu braku zasadniczych środków do przeżycia” – zaapelował Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że podczas gdy globalizacja pozwala poznawać sytuacje konieczności na całym świecie oraz zwielokrotniać wymianę i stosunki międzyludzkie, paradoksalnie zdaje się wzrastać tendencja do indywidualizmu i zamykania się w sobie. To z kolei prowadzi do przejawów zobojętnienia – na szczeblu osobistym, instytucji i państw – wobec umierających z głodu lub cierpiących niedożywienie, jak gdyby chodziło o coś nieuniknionego. Tymczasem zarówno głód, jak i niedożywienie nigdy nie mogą być uważane za coś normalnego, do którego się przyzwyczajamy, jakby stanowiły one część systemu – podkreślił papież. „Trzeba coś mienić w nas samych, w naszym myśleniu i w naszych społeczeństwach” – dodał.

Reklama

Według Franciszka, ważne jest obalenie barier indywidualizmu, zamykania się w sobie, zniewolenia przez dążenie do zysku za wszelką cenę, i to nie tylko „w dynamice stosunków ludzkich, lecz także w globalnej dynamice gospodarczej i finansowej”. „Myślę, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, konieczne jest wychowywanie nas samych w duchu solidarności, ponowne odkrywanie wartości i znaczenia tego słowa tak niewygodnego i bardzo często odsuwanego na bok oraz sprawienie, aby stała się ona podstawowym działaniem przy podejmowaniu decyzji na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i finansowej, w stosunkach między osobami, narodami i krajami” – stwierdził Papież.

Zaznaczył, że dopiero wtedy, gdy się jest solidarnym w sposób konkretny, przezwyciężając egoizm i interesy partykularne, będzie można osiągnąć ostateczny cel: usunięcia form ubóstwa, uwarunkowanych przez niedostatek żywności. Chodzi przy tym o solidarność, która nie sprowadza się tylko do różnych postaci pomocy, ale stara się zapewnić, aby coraz więcej ludzi mogło się uniezależnić gospodarczo. W różnych krajach zrobiono już wiele w tym kierunku, ale ciągle jeszcze jesteśmy daleko od świata, w którym wszyscy mogą żyć godnie – stwierdził z ubolewaniem Ojciec Święty.

Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia, wyraził przekonanie, że należy widzieć w nim wezwanie do ponownego przemyślenia i odnowy systemów żywnościowych z punktu widzenia solidarności. Chodzi o przezwyciężenie logiki dzikiego wyzysku dzieła stworzenia oraz o lepsze ukierunkowanie naszego zaangażowania na rzecz troski o środowisko naturalne i o jego zasoby, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i zmierzać ku wystarczającej i zdrowej żywności dla wszystkich. Powołując się na dane FAO papież zwrócił uwagę, że mniej więcej 1/3 światowej produkcji żywnościowej nie jest wykorzystywana z powodu coraz większych strat i marnotrawstwa.

Reklama

Marnotrawstwo to jest z kolei wynikiem jednym z owoców „kultury odrzucenia”, prowadzącej często do poświęcania ludzi w imię bożków zysków i konsumizmu, która jest smutnym znakiem „globalizacji obojętności”. „Przyzwyczaja” nas ona powoli do cierpienia innych jako czegoś normalnego. Zło głodu i niedożywienia ma oblicze nie tylko gospodarcze czy naukowe, gdy chodzi o wymiar ilościowy i jakościowy łańcucha żywieniowego, ale także i przede wszystkim etyczne i antropologiczne – podkreślił autor przesłania. Dlatego wychowanie w solidarności oznacza wychowanie do człowieczeństwa: budowanie społeczeństwa, aby było prawdziwie ludzkie, oznacza stawianie w centrum osoby i jej godności, a nigdy nie sprzedawanie jej za bezcen w imię logiki zysku.

Na zakończenie Ojciec Święty zwrócił uwagę, że przyszły rok ma być z inicjatywy FAO Międzynarodowym Rokiem Rodziny Wiejskiej. W tym kontekście wskazał na potrzebę takiego wychowania w duchu solidarności, które wyklucza „kulturę odrzucenia” i stawia w centrum osobę i jej godność. Dlatego trzeba popierać i chronić rodzinę, która jest pierwszą wspólnotą wychowawczą, w której uczymy się troski o siebie nawzajem, o dobro innych, zgodnego kochania stworzenia i korzystania z jego owoców. Ma ona wychowywać w solidarności i w szacunku, gdyż to jest decydujący krok na drodze do społeczeństwa bardziej wyrównanego i ludzkiego – napisał Papież.

Zapewnił, że Kościół katolicki będzie kroczył tą drogą razem z FAO, świadom tego, że miłość „jest duszą jego posłannictwa”. Franciszek życzył, aby obchody dzisiejszego Dnia nie były zwykłym corocznym świętowaniem, ale aby stały się prawdziwą okazją do pobudzenia nas samych i instytucji do działania zgodnie z kulturą spotkania i solidarności, aby udzielić właściwych odpowiedzi na problemy głodu, niedożywienia i innych zagadnień dotyczących godności każdej istoty ludzkiej.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-17 07:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy grozi nam wielki głód?

Rosjanie z rozmysłem minują pola uprawne Ukrainy, która do wojny była światową potęgą w produkcji zbóż

Sergey Kozlov/PAP/EPA

Rosjanie z rozmysłem minują pola uprawne Ukrainy, która do wojny była światową potęgą w produkcji zbóż

Władimir Putin próbuje zdestabilizować jak największą część świata, a kryzys żywieniowy jest elementem tej wojny – mówi Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej ...

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Więcej ...

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim