Reklama

Premier: nie będziemy szczędzili środków, by profesjonalizować służbę zdrowia w obszarze onkologii

Screen

Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii - mówił w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Światowym Dniu Walki z Rakiem szef rządu podkreślał, że na choroby nowotworowe zabierają ponad 100 tys. Polaków co roku.

Poinformował, że w czwartek odbył rozmowy ze specjalistami w kontekście różnych obszarów działania onkologii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Krajowa Sieć Onkologiczna ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem i to na wszystkich etapach" - zapewniał Morawiecki.

"Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet" - dodał szef rządu.

Minister Niedzielski na konferencji zapowiedział: Każdy pacjent onkologiczny będzie miał swojego koordynatora leczenia; przeprowadzi go przez wszystkie etapy leczenia; jeden koordynator będzie miał maksymalnie 40 pacjentów.

Podziel się cytatem

Reklama

To już najwyższy czas, aby wracać do profilaktyki; pod koniec lutego przedstawimy pakiet konkretnych rozwiązań również odnoszących się do zapowiadanego politycznie programu profilaktyki 40+ - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Reklama

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kielcach szef MZ był pytany czy resort planuje w jakiś sposób zachęcić Polaków do tego, by mimo pandemii korzystali z badań profilaktycznych, i czy w tej kwestii planowane są jakieś kampanie.

Niedzielski odparł, że takie kampanie są prowadzone w sposób ciągły. W tym kontekście wskazał na kampanię "Planuję długie życie", która odnosi się do działań profilaktycznych związanych zarówno ze zdrowym trybem życia, ale też ze wczesnym zgłaszaniem się na badania.

Minister zwrócił też uwagę, że szczepienia przeciw koronawirusowi w pierwszej kolejności pracowników służby zdrowia, były motywowane tym, by zapewnić "bezpieczeństwo kontaktu z systemem opieki zdrowotnej dla pacjentów".

"W zasadzie można powiedzieć, że do końca lutego będziemy mieli wyszczepioną zdecydowaną większość personelu medycznego i osób pracujących w szpitalach, w przychodniach. W związku z tym apeluję, że to już jest naprawdę najwyższy czas, by wrócić do pewnej regularności prowadzenia profilaktyki" - powiedział Niedzielski.

Wskazał jednocześnie, że po pierwszej dawcy szczepionki na Covid-19 jest już 94 proc. lekarzy.

"To już jest najwyższy czas, żeby wracać do tej profilaktyki. Ale jednocześnie chciałem zapowiedzieć, że pod koniec lutego przedstawimy też taki pakiet konkretnych rozwiązań, również odnoszących się do zapowiadanego politycznie programu profilaktyki 40+, którego szczegóły przedstawimy w ostatnim tygodniu lutego" - oświadczył Niedzielski.

Na konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach przedstawiciele rządu byli pytani o zgłaszanie się wyraźnie mniejszej liczby pacjentów z podejrzeniem raka do lekarzy.

Niedzielski podkreślił, że najważniejsze jest zdiagnozowanie nowotworu w jak najwcześniejszej fazie, co daje większe szanse na wyleczenie i zastosowanie skutecznej terapii.

Reklama

"Tutaj najważniejszym działaniem jest wyszczepienie personelu medycznego, to jest odpowiedź na pewnego rodzaj lęk, który diagnozowaliśmy wśród pacjentów" - powiedział Niedzielski.

Mówił, że "to nie ośrodki onkologiczne zamknęły się na pacjentów, tylko raczej pacjenci mieli pewne obawy przed kontaktem z systemem opieki zdrowotnej", bo czuli się zagrożeni zakażeniem koronawirusem. "To ryzyko jest teraz realnie redukowane poprzez Narodowy Program Szczepień" - zapewnił szef MZ.

Podkreślił, że w leczeniu onkologicznym nie mamy limitów, wszystkie świadczenia są opłacane w pełni przez NFZ. "Mamy bezlimitowość, mamy bezpieczne szpitale czy ośrodki onkologiczne, dlatego apelujemy do pacjentów, żeby wracali do leczenia i profilaktyki" - mówił Niedzielski.

Morawiecki mówił, że w 2020 r. liczba zabiegów w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie była na bardzo podobnym poziomie jak w 2019 r. Przekonywał, że niektórzy pacjenci niepotrzebnie wstrzymują się z wizytą u lekarza.

"Zachęcamy raz jeszcze, żeby korzystać z tych procedur, z dostępności - która jest poprawiona, jest znaczącą większa niż w przeszłości - dla zdrowia wszystkich państwa" - zwracał się bezpośrednio do pacjentów premier.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź podkreślił, że wstrzymywanie się przez pacjentów z badaniami jest wielkim dramatem dla służby zdrowia. "Wszystkie nasze ośrodki onkologiczne w Polsce stoją otworem, jesteśmy przygotowani do realizacji badań profilaktycznych. Jesteśmy bezpieczni, przestrzegamy wszystkich procedur związanych z pandemią, zapraszamy na badania profilaktyczne" - mówił Góźdź.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-04 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: Polska i Litwa wspiera Ukrainę i Białoruś w walce o demokrację i wolność

PAP/Valdemar Doveiko

Polska i Litwa wspiera Ukrainę i Białoruś w walce o demokrację i wolność - zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że oba kraje opowiadają się za obroną zasad prawa międzynarodowego oraz integralności państw w tej części Europy.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous