Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: prezentacja logo i strategii Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów

Biuro Prasowe Jasnje Góry

Konferencja prasowa prezentująca kolejny etap prac zainicjowanego dwa lata temu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów odbyła się dziś na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W centrum szlaku, którego inicjatorami są Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika i Województwo Śląskie reprezentowane przez Urząd Marszałkowski znajduje się jasnogórski klasztor, ale jest także kościół św. Barbary w Częstochowie i malowniczo położone na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie.

Chodzi nie tylko o zabytki materialne, ale przede wszystkim o upowszechnianie i ochronę spuścizny duchowej, w której fundamentalne znaczenie ma dziedzictwo paulińskie. To dziedzictwo sięga XIII wieku i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, w tym: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę. Jak podkreśla przełożony generalny Zakonu Paulinów wszystkie one „wyrosły na gruncie modlitwy i kontaktu z Bogiem” i szlak będzie okazją do promocji „duchowości w drodze”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Arnold Chrapkowski zauważa, że trzy klasztory paulińskie znajdują się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. - Chodzi o przełożenie duchowości, Ewangelii, nauczania Kościoła na związek z przyrodą, z aktywnością fizyczną, co jest także bardzo ważne - twierdzi o. Generał. Podkreśla, że celem projektu jest pokazanie paulińskiego dziedzictwa, jego aktualności, zwłaszcza duchowości. - Mamy nadzieję, że wielu świeckich w sposób bardziej intensywny zapozna się z tym dziedzictwem i będą mogli włączyć je do własnego życia. Sfera ducha jest bardzo ważna. To co wyrosło w historii, to dziedzictwo materialne, wyrosło z Bożego ducha. Chodzi o pogodzenie tych dwóch sfer, pokazanie, że one mogą i są ze sobą w ścisły sposób połączone - podkreślił generał paulinów.

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów obejmować ma trasy: piesze, rowerowe i samochodowe z opisami miejsc, kwerendą historyczną, praktyczną platformą informacyjną i siecią info-kiosków.

Podczas konferencji zaprezentowany został znak szlaku. - Logo odwołuje się do symboliki drogi - powiedział Wojciech Dziąbek, dyrektor departamentu turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego. Wyjaśnił, że „droga ta może być interpretowana jako ścieżka wewnętrznej przemiany, pielgrzymowanie, ale i przestrzeń poznania historii, piękna przyrody czy kontemplacji”.

Reklama

Rysunek drogi został wywiedziony z rys na przedstawieniu twarzy Maryi z Ikony Jasnogórskiej. Dwie bruzdy kreślą ścieżkę zwężającą się na horyzoncie. Kojarzą się również z promieniami światła. Kierunek rys poddano przekształceniu. Ukośne linie nacięć zostały spionizowane a następnie uzupełnione o nowy element, którym jest okrąg oznaczający: świętość, doskonałość. Z połączenia dwóch pionowych, równoległych linii i okręgu powstała litera „P” - inicjał Zakonu Paulinów.

Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiona została również szczegółowa strategia rozwoju Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów na terenie woj. śląskiego, która zawiera np. analizę trendów kulturowych i turystycznych w odniesieniu do potrzeb odbiorców, badania porównawcze rozwiązań stosowanych przy realizacji podobnych przedsięwzięć a także szeroko rozumianą interpretację szlaku.

- Prace nad stworzeniem tej wyjątkowej drogi trwają od dwóch lat, ale zwłaszcza ostatni rok był bardzo intensywny - powiedział jeden z pomysłodawców szlaku, o. Mariusz Tabulski. Jak podkreślił, odbyło się szereg spotkań, warsztatów, z paulinami, ale też ze świeckimi ekspertami, także tymi, którzy mają już szereg doświadczeń przy tworzeniu podobnych inicjatyw.

O wyjątkowości i unikatowości Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów mówił dziś także na konferencji marszałek woj. śląskiego. Jakub Chełstowski zauważył, że „ten szlak to coś, co mocno wpisze się w historię Polski, Śląska, ale i Europy”. - Mamy nadzieję, że Europa będzie tu pielgrzymować, żeby podziwiać i szukać tego co najważniejsze. Covid zmienił nasze postrzeganie rzeczywistości, w wielu aspektach zniszczył pewne relacje. Naszym zadaniem będzie to wszystko odbudować i myślę, że ten szlak będzie jednym z kluczowych elementów odbudowy więzi społecznych, turystycznych i szukania wartości - podkreślił marszałek.

Reklama

Po opracowaniu szczegółowej strategii w ramach realizacji Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów teraz działania skoncentrowane będą na utworzeniu infrastruktury, oznakowaniu szlaku i jego promocji, ugruntowaniu projektu w świadomości społecznej. Nie bez znaczenia jest również wskazanie potencjalnym pielgrzymom walorów kulturowych, historycznych oraz przyrodniczych.

Inicjatorzy szlaku są przekonani, że piękne obiekty architektury sakralnej, cudowne krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej, sieć pieszych szlaków, ścieżek rowerowych - wzmocnią pozytywny wizerunek województwa śląskiego oraz Polski w Europie i na świecie. Jak podkreślają, pielgrzymowanie, które jest wpisane w naturę człowieka, otwiera szerokie perspektywy.

W wielu miejscach Europy, a szczególnie w jej środkowej i południowej części, Zakon Paulinów ma pieczę nad wieloma obiektami i zabytkami związanymi z europejską historią i tradycją kultu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Chodzi między innymi o węgierską kolebkę Paulinów, klasztory w Chorwacji, na Słowacji i we Włoszech, Niemczech, Czechach. Te wszystkie miejsca zostaną połączone jednym szklakiem dziedzictwa kulturowego, którego centralnym punktem będzie Sanktuarium na Jasnej Górze zlokalizowane w województwie śląskim.

Obecnie w Polsce szlaki kulturowe poświęcone dorobkom poszczególnych zakonów posiadają, np. cystersi i benedyktyni.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-02-08 17:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pustelnicy pośród pielgrzymów

Krzysztof Świertok

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...