Reklama

Kościół

Rektor KUL: abp Życiński łączył dialog, otwartość i ortodoksję

UPJPII w Krakowie

Abp Józef Życiński był człowiekiem dialogu, także tego trudnego. Fundamentem jego postawy była ortodoksja katolicka i szacunek dla drugiej strony. Jednak w kwestii podstawowych wartości, takich jak ochrona życia, nie uznawał kompromisów - podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas konferencji naukowej „Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego", zorganizowanej na KUL z okazji 10 rocznicy śmierci metropolity lubelskiego, ks. prof. Kalinowski przypomniał jego zaangażowanie w prace nad encykliką „Fides et ratio" św. Jana Pawła II.

„W duchu tej encykliki zaznaczał, że wiara i rozum uzupełniają się w procesie poznania i poszukiwania prawdy, który toczy się przez całe życie człowieka. Każda próba wykluczania wiary i wynikającego z niej świata wartości z życia naukowego i społecznego burzy tę naturalną synergię. Mówił o tym abp Życiński wskazując, że +w ojczyźnie Jana Pawła II narodową filozofią nie może stać się nihilizm, w którym wycina się wszelkie autorytety w imię osobistych kompleksów i uprzedzeń+" - powiedział rektor KUL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał też, że metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL zdecydowanie wypowiadał się w kwestii postulatów o finansowanie przez państwo zapłodnienia in vitro, oceniając że „katolicy, którzy płacą składki na NFZ, będą dofinansowywać pośrednio zabijanie embrionów, co jest sprzeczne z ich poglądami. Tego typu propozycja nigdy nie może być zaakceptowana".

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że abp Życiński łączył otwartość na ludzi o innych poglądach, zmieniający się świat i rozwijające technologie komunikacji, z katolicką ortodoksją. „Nie uznawał kompromisów jeśli chodzi o wartości zasadnicze, takie jak ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdecydowanie zaznaczał, że "najgorszym rodzajem fanatyzmu jest fanatyzm, który traktuje instrumentalnie godność osoby ludzkiej i uzależnia jej prawo do życia od opinii środowisk rezerwujących dla siebie monopol na nowoczesność i postęp" - dodał.

Rektor KUL wspomniał także, że abp Życiński był człowiekiem, który w wyniku dialogu, potrafił wycofywać się z decyzji, które okazały się nie do końca odpowiednie. „Sam byłem świadkiem takich sytuacji" - powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. prof. Kalinowski przypomniał również zaangażowanie abp. Życińskiego w budowę mediów katolickich. „Dostrzegał potrzebę dostosowywania Kościoła do dynamicznego rozwoju nowych technologii, narzędzi komunikacji i środków społecznego przekazu. Ta sfera również dziś jest ogromnym wyzwaniem. Podobnie jak stała formacja duchowa młodych ludzi, która dla abp. Życińskiego była kluczowa" - zaznaczył.

Konferencja odbywa się online i można do niej dołączyć poprzez link https://tiny.pl/rpr46

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-02-10 11:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obrona krzywdzonych, media, dialog – ks. Puzewicz wspomina abp. Józefa Życińskiego

Abp Józef Życiński (1948 – 2011)

Katarzyna Link

Abp Józef Życiński (1948 – 2011)

Obrona ludzi bezpodstawnie oskarżanych, traktowanie mediów jako współczesnych ambon oraz promowanie dialogu, który nie wyklucza nikogo – te trzy cechy osobowości śp. abp Józefa Życińskiego wyróżnia ks. Mieczysław Puzewicz. Wieloletni rzecznik lubelskiej kurii wspomina dla KAI lata współpracy z metropolitą lubelskim, którego 10. rocznica śmierci przypada 10 lutego.

Więcej ...

XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

2024-04-17 14:19

PAP/Piotr Nowak

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej ...

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi...

Europa

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi...

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...