Reklama

Wiadomości

Rusza 12. edycja kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”

Adobe Stock

Podczas pandemii wzrosła liczba Polaków zmagających się z depresją – alarmują organizatorzy kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Rozpoczyna się 12. edycja tej akcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kampania wyprzedza obchodzony 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji jednocześnie uruchamiana jest druga kampania Forum Przeciw Depresji, skupiająca się na problemach depresji wśród dzieci i młodzieży.

Organizatorzy obu akcji edukacyjnych podkreślają, że w tym roku mają one szczególne znaczenie ze względu na pandemię. „Co najmniej dwukrotnie wzrosła liczba Polaków zmagających się z depresją, a Polska jest krajem z najwyższym poziomem niepokoju wywołanego pandemią” - stwierdzają w informacji przekazanej PAP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Światowa Organizacja Zdrowia wskazywała, że za 10 lat depresja będzie czołową chorobą, z którą zmaga się ludzkość. Myślę, że to pandemia znacząco przyśpieszy ten proces i nie jest to kwestia 10 lat, ale kilku, a być może nawet tego roku” - uważa Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”, pomysłodawczyni tej kampanii.

Ewa Ciepałowicz z firmy Servier, organizatorka kampanii Forum Przeciw Depresji, podkreśla, że pandemia jest bardzo trudna dla dorosłych, ale w takim samym stopniu dotyka osoby młode. „Specjaliści alarmują, że trafia do nich coraz więcej młodych pacjentów z objawami depresji i zaburzeń lękowych. Z kolei badania pokazują, że dzieci mają trudności z koncentracją uwagi, są drażliwe, odczuwają nerwowość i niepokój oraz samotność. Dzieci doświadczające kryzysu często nie mają w swoim życiu nikogo, żeby porozmawiać, kiedy jest im trudno” - dodaje.

W czasie pandemii u wielu osób depresja się nasiliła, z kolei u innych pojawiła się po raz pierwszy i wymaga terapii. To bardzo poważne zagrożenie dla ich życia – stwierdzają organizatorzy kampanii - ponieważ depresji mogą towarzyszyć myśli samobójcze. Należy zatem się liczyć – dodają - z dalszym wzrostem zachorowań na depresję oraz samobójstw.

Kampanię społeczną zachęcającą do leczenia depresji wspierają znane osoby. Ambasadorami 12. edycji akcji „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” są: Ewa Błaszczyk, Bożena Dykiel, Marta Kielczyk, Małgorzata Serafin, Krzysztof Cugowski, Andrzej Bober, Marek Plawgo i Piotr Zelt.

Reklama

Wokalista Krzysztof Cugowski nie ukrywa, że miał w życiu nie tyle momenty wielkiego załamania, ale momenty kryzysowe. „I się tego nie wstydzę, bo nie mam czego się wstydzić. Depresja jest taką samą chorobą, jak każda inna i trzeba o tym mówić” – podkreśla.

Aktor Piotr Zelt opowiada o tym, jak w czasie pandemii doświadczył nawrotu depresji. „Zapadłem się w sobie, przestałem wykonywać jakiekolwiek czynności codzienne, domowe – wspomina. - Niemożność ruszenia się i efektywnego wykonania czegokolwiek w domu. Ja już to znam. Dopadł mnie kompletny brak siły. Żyję z moją ukochaną Kasią. Przestałem odpowiadać na jej oczekiwania i potrzeby. To wszystko połączone z wrażeniem braku sił fizycznych. Plus potworne wahania nastrojów. Wybuchy nieuzasadnionej agresji słownej, emocjonalnej, psychicznej. To był wystarczający powód, żeby wrócić pod opiekę lekarza psychiatry i sprawdzić, czy to nie jest nawrót depresji”.

W ramach Forum Przeciw Depresji w najbliższych miesiącach odbędzie się pięć szkoleń online dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, aby samodzielnie mogli przeprowadzić lekcje na temat depresji. Omawiane będą sygnały wołania o pomoc, które mogą wysłać im uczniowie, a których być może nie dostrzegają rodzice, opiekunowie.

W drugiej połowie lutego planowany jest dzień otwarty z bezpłatnymi wykładami ekspertów dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie dla rodziców nastolatków. Dłużej będzie działał też Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, przy którym zawsze dyżuruje lekarz psychiatra. Z takiej pomocy skorzystało ponad trzy tysiące osób. Działaniami edukacyjnymi kampania Forum Przeciw Depresji objęła prawie 10 000 osób.

Reklama

„Wielu osobom wydaje się – stwierdza Ewa Ciepałowicz - że nastolatek doświadczający kryzysu to ktoś, kto chodzi cały czas przygnębiony, unika kontaktu wzrokowego. Niestety jest to nieprawda. Wciąż istnieje dużo stereotypów zarówno na temat zaburzeń psychicznych, jak i samobójstw. Dlatego organizując kolejną 15. edycję kampanii Forum Przeciw Depresji zależało nam na tym, aby w bardzo realny sposób dotrzeć ze wsparciem do osób potrzebujących, w postaci aktywności edukacyjnych”.

Więcej o wydarzeniach organizowanych w rakach obydwu kampanii na stronach www.twarzedepresji.pl oraz www.forumprzeciwdepresji.pl. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Podziel się:

Oceń:

2021-02-11 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież na dzień zapobiegania samobójstwom

Grzegorz Gałązka

„Dzisiaj, w dramacie pandemii, w obliczu tak wielu pewników, które się rozpadają, w obliczu wielu zdradzonych oczekiwań, w poczuciu opuszczenia, które ściska nam serce, Jezus mówi do każdego z nas: Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość”. Tymi słowami Papież Franciszek reaguje na Twitterze na przypadający dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous