Reklama

Kultura

Zespół „Śląsk” zaprasza na koncert „Kilar” on-line

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

W sobotę 13 lutego zapraszamy na koncert on-line pt. „Kilar”, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Będzie polonez do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”, góralskie przyśpiewki, a w finale słynna „Orawa”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Barwny i żywiołowy koncert oparty w całości na muzyce Wojciecha Kilara, jednego z największych, współczesnych kompozytorów został zarejestrowany w sali koncertowej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Emisja 13 lutego o godz. 18:00 na facebookowym profilu zespołu oraz kanale YouTube.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

To właśnie w katowickim Pałacu Młodzieży, blisko siedemdziesiąt lat temu, na przesłuchaniach spotkali się pierwsi kandydaci do Zespołu „Śląsk”. W zeszłym roku, pamiętając o wspólnych początkach, zespół „Śląsk”, Pałac Młodzieży wraz z miastem Katowice postanowili podjąć wspólne działania na rzecz promocji i zachowania dziedzictwa kulturowego ziemi śląskiej. Podpisane zostało porozumienie o współpracy, m.in. organizacji przedsięwzięć artystycznych i upowszechnianiu dorobku artystycznego oraz edukacyjnego. Realizując to porozumienie, w styczniu Pałac Młodzieży gościł przez trzy dni artystów „Śląska”, którzy na deskach pałacowej sceny nagrywali kolejny koncert, który publiczność będzie mogła zobaczyć on-line.

Monograficzne widowisko taneczno-wokalne do muzyki Wojciecha Kilara jest kolejną propozycją zrealizowaną w tej formule. Wcześniej były to koncerty: kolędowy, z repertuarem tańców narodowych, a także orkiestralny z muzyką Beethovena oraz kameralny, w wykonaniu kwartetu smyczkowego artystów orkiestry.

Wojciech Kilar to jeden z największych twórców związanych z zespołem „Śląsk”. Na zaproszenie Stanisława Hadyny współpracował ze „Śląskiem” już w latach 60. ubiegłego wieku. Jak sam później podkreślał, bez twórczości Hadyny i epizodu współpracy z zespołem „Śląsk” nie powstałyby jego największe, inspirowane folklorem dzieła – „Krzesany”, „Orawa” i „Siwa mgła”.

Podziel się cytatem

Reklama

Zespół „Śląsk” zawdzięcza z kolei Kilarowi kompozycje i opracowania muzyczne około 30 utworów, wiele z nich do dziś pozostaje w repertuarze i są prawdziwymi przebojami, m.in. „Głęboka studzienka”, „Odwiązała mi się”, „Nie chodź koło róży”, „Kogut”. Dla „Śląska” Kilar opracował także „Suitę rozbarską” i „Suitę żywiecką”, melodie Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Opolskiej, pieśni Beskidu Żywieckiego, liryczne „Kujawiaki głuszyńskie” czy zabawne „Dwa Michały”. Do dziś w repertuarze prawdziwymi perłami są także „Harnaś i zbójnicy” oraz „Orawa”.

Reklama

Po raz pierwszy 40 minutowy program oparty wyłącznie na muzyce Wojciecha Kilara pojawił się w repertuarze zespołu na początku lat 70. Autorką koncepcji programu oraz jego choreografem była wówczas Elwira Kamińska. Wcześniej twórczość Kilara wprowadzana była doraźnie do programów z muzyką innych kompozytorów piszących dla „Śląska”. Dopiero w 2002 r. program przybrał postać osobnego widowiska trwającego 120 minut, w nowej koncepcji scenicznej, ze słynną „Orawą” w choreografii Juraja Kubanki – pierwszym opracowaniem scenicznym tego utworu. Koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie w kwietniu 2002 r., przygotowano na jubileusz 70-lecia Wojciecha Kilara.

Reklama

W 2010 r. bogactwo jego kompozycji zostało utrwalone na płycie pt. „Kilar – Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego”, wydanej w ramach fonograficznej serii Złota Kolekcja „Śląska”. W tym samym roku „Śląsk” ponownie przypomniał twórczość kompozytora przygotowując dwuczęściowy program „Kilar” w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry. Podczas jego premiery w Teatrze Śląskim w Katowicach kompozytor zaszczycił zespół swoją obecnością. „Śląsk” wziął także udział w nagraniu albumu wydanego z okazji 80. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara, za co w czerwcu 2013 r. odebrał Platynową Płytę. Po raz kolejny w sposób szczególny zespół wyeksponował twórczość Wojciecha Kilara w 2014 r. W ofercie pojawił się wówczas dwuczęściowy program pt. „Kilar, Hadyna – dwa serca jeden Śląsk”, będący kompozycją najpiękniejszych utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny. Planując tę repertuarową nowość Zespół nie zdawał sobie sprawy, że będzie to hołd dla kompozytora, który odszedł 29 grudnia 2013 r.

Reklama

Wojciech Kilar przez wiele lat był obecny w życiu zespołu – zasiadał m.in. w jego Radzie Programowej, aż do śmierci pozostając jej członkiem honorowym. Był laureatem prestiżowej nagrody zespołu za obecność śląskiego ducha w jego twórczości – „Animus Sielesiae”, którą odebrał w Koszęcinie 1 lipca 2006 r.

Realizując koncepcję cyfrowego udostępniania zasobów kultury „Śląsk” z wielką radością pragnie przypomnieć publiczności jego największe dzieła, które opracował dla artystów z Koszęcina. „Kilar” w formule on-line, to barwne i żywiołowe widowisko monograficzne, oparte w całości na muzyce kompozytora. W programie znalazły się tańce w opracowaniach choreograficznych Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki, wzbogacone pieśniami Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego. Publiczność będzie mogła usłyszeć jeden z największych przebojów „Śląska” – „Głęboką studzienkę”, a także rzadziej wykonywane, m.in. „Koguta”, walczyk „Sowa na gaju siada”, „Deszczyk pada” czy „Koń wodę pije”. Balet zatańczy m.in. dostojnego „Poloneza” do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”, „Kujawiaki głuszyńskie”, „Polkę szturchaną”, przywoła góralski klimat w „Harnasiu i zbójnikach”. Zobaczymy także „Przyśpiewki i tańce Górali Żywieckich”, a w finale słynną „Orawę” – dzieło Wojciecha Kilara z 1986 r. – w widowiskowej choreografii Juraja Kubanki.

W planach Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest realizacja kolejnych koncertów w formule on-line, które najbliższych tygodniach będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych zespołu: „W Europie ze Śląskiem”, koncert pieśni patriotycznych ku czci Żołnierzy Wyklętych oraz – bliżej Świąt Wielkiej Nocy – pieśni pasyjnych. Zachęcamy do śledzenia oficjalnego profilu na Facebooku, gdzie będą się pojawiać szczegółowe informacje. (AK)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-12 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokazać różne oblicza Wojciecha Kilara

Niedziela małopolska 34/2019, str. 6

Muzyka Wojciecha Kilara niezmiennie chwyta za serce każdego odbiorcę –
mówi Maciej Sztor

Andrzej Szumowski

Muzyka Wojciecha Kilara niezmiennie chwyta za serce każdego odbiorcę – mówi Maciej Sztor

– Wojciech Kilar to kompozytor, który zawsze miał coś istotnego do przekazania odbiorcom, a jego muzyka niezmiennie chwyta za serce – stwierdza w rozmowie z „Niedzielą” Maciej Sztor

Więcej ...

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

2024-04-17 12:35

commons.wikimedia.org

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Maciej Świrski.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous