Reklama

Kultura

Zespół „Śląsk” zaprasza na koncert „Kilar” on-line

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

W sobotę 13 lutego zapraszamy na koncert on-line pt. „Kilar”, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Będzie polonez do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”, góralskie przyśpiewki, a w finale słynna „Orawa”.

Barwny i żywiołowy koncert oparty w całości na muzyce Wojciecha Kilara, jednego z największych, współczesnych kompozytorów został zarejestrowany w sali koncertowej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Emisja 13 lutego o godz. 18:00 na facebookowym profilu zespołu oraz kanale YouTube.

Podziel się cytatem

Reklama

To właśnie w katowickim Pałacu Młodzieży, blisko siedemdziesiąt lat temu, na przesłuchaniach spotkali się pierwsi kandydaci do Zespołu „Śląsk”. W zeszłym roku, pamiętając o wspólnych początkach, zespół „Śląsk”, Pałac Młodzieży wraz z miastem Katowice postanowili podjąć wspólne działania na rzecz promocji i zachowania dziedzictwa kulturowego ziemi śląskiej. Podpisane zostało porozumienie o współpracy, m.in. organizacji przedsięwzięć artystycznych i upowszechnianiu dorobku artystycznego oraz edukacyjnego. Realizując to porozumienie, w styczniu Pałac Młodzieży gościł przez trzy dni artystów „Śląska”, którzy na deskach pałacowej sceny nagrywali kolejny koncert, który publiczność będzie mogła zobaczyć on-line.

Monograficzne widowisko taneczno-wokalne do muzyki Wojciecha Kilara jest kolejną propozycją zrealizowaną w tej formule. Wcześniej były to koncerty: kolędowy, z repertuarem tańców narodowych, a także orkiestralny z muzyką Beethovena oraz kameralny, w wykonaniu kwartetu smyczkowego artystów orkiestry.

Wojciech Kilar to jeden z największych twórców związanych z zespołem „Śląsk”. Na zaproszenie Stanisława Hadyny współpracował ze „Śląskiem” już w latach 60. ubiegłego wieku. Jak sam później podkreślał, bez twórczości Hadyny i epizodu współpracy z zespołem „Śląsk” nie powstałyby jego największe, inspirowane folklorem dzieła – „Krzesany”, „Orawa” i „Siwa mgła”.

Podziel się cytatem

Reklama

Zespół „Śląsk” zawdzięcza z kolei Kilarowi kompozycje i opracowania muzyczne około 30 utworów, wiele z nich do dziś pozostaje w repertuarze i są prawdziwymi przebojami, m.in. „Głęboka studzienka”, „Odwiązała mi się”, „Nie chodź koło róży”, „Kogut”. Dla „Śląska” Kilar opracował także „Suitę rozbarską” i „Suitę żywiecką”, melodie Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Opolskiej, pieśni Beskidu Żywieckiego, liryczne „Kujawiaki głuszyńskie” czy zabawne „Dwa Michały”. Do dziś w repertuarze prawdziwymi perłami są także „Harnaś i zbójnicy” oraz „Orawa”.

Po raz pierwszy 40 minutowy program oparty wyłącznie na muzyce Wojciecha Kilara pojawił się w repertuarze zespołu na początku lat 70. Autorką koncepcji programu oraz jego choreografem była wówczas Elwira Kamińska. Wcześniej twórczość Kilara wprowadzana była doraźnie do programów z muzyką innych kompozytorów piszących dla „Śląska”. Dopiero w 2002 r. program przybrał postać osobnego widowiska trwającego 120 minut, w nowej koncepcji scenicznej, ze słynną „Orawą” w choreografii Juraja Kubanki – pierwszym opracowaniem scenicznym tego utworu. Koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie w kwietniu 2002 r., przygotowano na jubileusz 70-lecia Wojciecha Kilara.

W 2010 r. bogactwo jego kompozycji zostało utrwalone na płycie pt. „Kilar – Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego”, wydanej w ramach fonograficznej serii Złota Kolekcja „Śląska”. W tym samym roku „Śląsk” ponownie przypomniał twórczość kompozytora przygotowując dwuczęściowy program „Kilar” w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry. Podczas jego premiery w Teatrze Śląskim w Katowicach kompozytor zaszczycił zespół swoją obecnością. „Śląsk” wziął także udział w nagraniu albumu wydanego z okazji 80. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara, za co w czerwcu 2013 r. odebrał Platynową Płytę. Po raz kolejny w sposób szczególny zespół wyeksponował twórczość Wojciecha Kilara w 2014 r. W ofercie pojawił się wówczas dwuczęściowy program pt. „Kilar, Hadyna – dwa serca jeden Śląsk”, będący kompozycją najpiękniejszych utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny. Planując tę repertuarową nowość Zespół nie zdawał sobie sprawy, że będzie to hołd dla kompozytora, który odszedł 29 grudnia 2013 r.

Wojciech Kilar przez wiele lat był obecny w życiu zespołu – zasiadał m.in. w jego Radzie Programowej, aż do śmierci pozostając jej członkiem honorowym. Był laureatem prestiżowej nagrody zespołu za obecność śląskiego ducha w jego twórczości – „Animus Sielesiae”, którą odebrał w Koszęcinie 1 lipca 2006 r.

Realizując koncepcję cyfrowego udostępniania zasobów kultury „Śląsk” z wielką radością pragnie przypomnieć publiczności jego największe dzieła, które opracował dla artystów z Koszęcina. „Kilar” w formule on-line, to barwne i żywiołowe widowisko monograficzne, oparte w całości na muzyce kompozytora. W programie znalazły się tańce w opracowaniach choreograficznych Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki, wzbogacone pieśniami Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego. Publiczność będzie mogła usłyszeć jeden z największych przebojów „Śląska” – „Głęboką studzienkę”, a także rzadziej wykonywane, m.in. „Koguta”, walczyk „Sowa na gaju siada”, „Deszczyk pada” czy „Koń wodę pije”. Balet zatańczy m.in. dostojnego „Poloneza” do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”, „Kujawiaki głuszyńskie”, „Polkę szturchaną”, przywoła góralski klimat w „Harnasiu i zbójnikach”. Zobaczymy także „Przyśpiewki i tańce Górali Żywieckich”, a w finale słynną „Orawę” – dzieło Wojciecha Kilara z 1986 r. – w widowiskowej choreografii Juraja Kubanki.

W planach Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest realizacja kolejnych koncertów w formule on-line, które najbliższych tygodniach będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych zespołu: „W Europie ze Śląskiem”, koncert pieśni patriotycznych ku czci Żołnierzy Wyklętych oraz – bliżej Świąt Wielkiej Nocy – pieśni pasyjnych. Zachęcamy do śledzenia oficjalnego profilu na Facebooku, gdzie będą się pojawiać szczegółowe informacje. (AK)

2021-02-12 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie do „Śląskiego Śpiewania”

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do XXVII edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”.

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Więcej ...

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00
W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania