Reklama

Watykan

Wijlens: walkę z nadużyciami rozpoczęto w 2001 r., Kościół ciągle się uczy

Przełom w walce z nadużyciami względem nieletnich w Kościele nastąpił już w 2001 r. To wtedy kościelni zwierzchnicy uświadomili sobie, że problem ten wymaga nowego podejścia, jednoznacznego uznania, że sprawą nadrzędną jest dobro i ochrona nieletnich, a nie reputacja Kościoła – przypomina Myriam Wijlens, prawnik kanonista, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podkreśla ona, że od tego czasu Kościół ciągle jeszcze się uczy, jak zmienić swoje postępowanie, a także przepisy, aby uszanowana została godność każdej osoby, zarówno ofiar, jak i tych, którym postawione zostały zarzuty. Ta uczciwość jest niezbędna, aby Kościół mógł wypełniać swoją misję – podkreśla holenderska prawnik kanonista.

Jutro, w pierwszy piątek Wielkiego Postu przypada dzień pokuty i modlitw za ofiary nadużyć. Jest to jedna z wielu inicjatyw, które Kościół podejmuje na tym polu. Zdaniem Myriam Wijlens ważne znaczenie ma m.in. odpowiednie przygotowanie spowiedników, aby potrafili w odpowiedni sposób reagować na zgłaszane im przypadki nadużyć. Była o tym mowa na watykańskim seminarium o potrzebie równoważenia poufności, przejrzystości i odpowiedzialności, którego akta zostały właśnie opublikowane. Mówi Myriam Wijlens.

„Sakrament pojednania ma ogromne znaczenie dla życia duchowego wiernych. Penitenci muszą być pewni, że wyznane przez nich grzechy nie zostaną ujawnione osobom trzecim. Ale ważne jest również, by nieletni wykorzystywani seksualnie otrzymali potrzebną pomoc i by zapobieżono dalszemu wykorzystywaniu – powiedziała Radiu Watykańskiemu Myriam Wijlens. – Ze względu na bezpieczeństwo nieletnich, niektóre kraje wprowadziły obowiązek zgłaszania przypadków wykorzystywania bez uszanowania tajemnicy spowiedzi. Kościół, podobnie jak państwo, przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa dzieci, ale jednocześnie nalega na poszanowanie tajemnicy spowiedzi ze względu na teologiczne rozumienie sakramentu i wynikającą z tego potrzebę zapewnienia penitentom absolutnej poufności. Nasze seminarium wyraźnie potwierdziło świętość tajemnicy spowiedzi. Musi być ona zawsze chroniona. Niemniej jednak nasuwają się pewne pytania. Na przykład: kiedy rozmowa między księdzem a penitentem jest spowiedzią, a nie tylko, na przykład, sprawą kierownictwa duchowego? (…) Co właściwie kryje się pod pojęciem tajemnicy spowiedzi? Czy grzechy popełnione przez osobę trzecią, ale zgłoszone przez kogoś innego, są objęte tajemnicą spowiedzi? (…) Na naszym seminarium przyjrzeliśmy się aspektom historycznym, teologicznym i kanonicznym tego sakramentu, aby uszanować integralność tajemnicy spowiedzi, ale także aby zapewnić jasność w jej znaczeniu i praktycznym zastosowaniu.“

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-02-18 21:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nocna spowiedź w centrum handlowym

Bożena Sztajner/Niedziela

Oprócz przedświątecznych zakupów odwiedzający w poniedziałek, 22 grudnia, katowickie Silesia City Center mogli się wyspowiadać. W kaplicy św. Barbary, znajdującej się przy centrum handlowym, odbyła się „Noc Konfesjonałów”.

Więcej ...

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Więcej ...

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim