Reklama

GRAZIAKO

„Prezent” ministra Rostowskiego dla osób niepełnosprawnych

2013-10-24 15:23

Henryk Cioch - prawnik, senator RP, profesor, pracownik naukowy KUL

Ponad 100 tysięcy osób niepełnosprawnych pracuje obecnie w zakładach pracy chronionej. W grupie tych zakładów znajdują się także spółdzielnie inwalidzkie, niewidomych, socjalne. Zakłady pracy chronionej zatrudniające osoby niepełnosprawne są od wielu lat dofinansowywane z budżetu Państwa.

Projekt jednej z tzw. ustaw okołobudżetowych zakłada drastyczne obniżenie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o ponad 30 %. Tak drastyczna obniżka dofinansowań doprowadzi do utraty wielu tysięcy miejsc pracy przez osoby niepełnosprawne, a także stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie sektora zakładów pracy chronionej. W szczególności zagrożony będzie cały pion spółdzielczości inwalidzkiej i socjalnej w Polsce. Przypomnę, że rok 2012 był Światowym Rokiem Spółdzielczości ogłoszonym przez ONZ. W przypadku uchwalenia tej ustawy spółdzielczość inwalidów w Polsce przestanie po prostu funkcjonować. Ograniczona zostanie również drastycznie pomoc Państwa na rehabilitację pracowników niepełnosprawnych.

Reklama

Powyższa ustawa nie jest ustawą prospołeczną. To kolejny przykład stanowienia prawa antyspołecznego. Rząd jak zwykle szuka środków służących zmniejszeniu wydatków budżetowych Państwa. Po raz kolejny następuje to kosztem najsłabszych; tym razem osób niepełnosprawnych.

Mam nadzieję, że postulaty Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, adresowane do Posłów i Senatorów RP, zostaną uwzględnione i ustawa ta nie zostanie uchwalona.

Tagi:
polityka niepełnosprawni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem