Reklama

Niedziela Wrocławska

#28 - Wspomnienie Pielgrzyma

Bogumiła Cichocka podczas pisania kroniki pielgrzymkowej

www.14-stka.pl

Bogumiła Cichocka podczas pisania kroniki pielgrzymkowej

Zapraszamy na 28. część pielgrzymkowych wspomnień Bogumiły Cichockiej z gr. 14, Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dziś prezentujemy fragment kroniki z 10 sierpnia 2005 roku (Wejście na Jasną Górę ).

6:00 - Janusz (mąż) przyjechał po mnie do Helenki z mamą i Marysią.

6:30 - Pobudka

Reklama

7:00 - Jesteśmy na polu namiotowym obok kościoła. Jest tam przepiękna kapliczka Matki Bożej. Chcieliśmy ją upamiętnić na zdjęciu. Po zrobieniu zdjęć, Janusz odwiózł mamę i Marysię na Jasną Górę, a ja idę do swoich współbraci i sióstr pielgrzymkowych, aby wyruszyć na ostatni etap pieszej pielgrzymki na Jasną Górę do ukochanej Matki Bożej naszej.

7:30 - Wyjście, śpiew, modlitwa poranna, Godzinki. W pielgrzymce są różne sytuacje. W nocy została wzięta do szpitala jedna z sióstr. Trudno, to jest pielgrzymka i nie każdy ma wystarczająco zdrowia i sił. Pielgrzymka to niesienie krzyża. Każdy ma swój krzyż. Modlitwa o jej zdrowie, aby mogła jak najszybciej wrócić do domu. Śpiew popularnych starych pieśni maryjnych, śpiew, zabawa. Zbliżamy się do Jasnej Góry.

Prezentacja:

Reklama

Przewodnikiem grupy 14 - naszej, jest ksiądz Mariusz Dębski. Oprócz niego księża: Sławek, Marcin, brat zakonny Ryszard Kasprzak. W naszej grupie najstarsza jest siostra Ludwika - 69 lat. Najmłodszy brat Tomasz - 4 lata. Po Pielgrzymce Wrocławskiej wchodziła Pielgrzymka Świdnicka z przewodnikiem ks. Romualdem Brudnowskim. Na uroczystej Mszy św. był abp Marian Gołębiewski

11:20 - Msza św. Przewodniczy jej metropolita wrocławski ks. abp Marian Gołębiewski. Księża i pielgrzymi 25. PPW i 2. Świdnickiej Pielgrzymi przyzwyczailiśmy się jak przy sercu Maryi bije nasze serce. Gdy czujemy to bicie to radujemy się, gdy tego nie czujemy, to trzeba się tym przejąć - tam mówił Jan Paweł II.

Jasna Góra to wieczernik narodu. Jesteśmy w wieczerniku, by powiedzieć - Zostań z nami Panie. Jesteśmy zaproszeni, aby na ołtarzu z chlebem i winem złożyć nasze ofiary i intencje. Wielka jest moc Eucharystii. Na Jasnej Górze uczymy się przeżywać z Matką Święta Eucharystię.

Życzenia, aby każdy z nas słyszał głos Matki - “Nigdym ja ciebie ludu nie opuściła.”

Powitanie Paulinów Jasnogórskich. Teraz biskup bierze wszystkie intencje, aby modlić się za kościoły wrocławskie i inne. Za jego pośrednictwem prosimy Jezusa Chrystusa, aby zsyłał nam łaski. To wszystko przedkładamy Matce Bożej.

Homilia - głosi abp Gołębiewski

Drodzy przewodnicy, księża i pielgrzymi.

Za 25 lat pielgrzymowania, za to, że tu jesteście, za modlitwę, za to, że z wytrwaliście, że odrodziły się nasze serca.

Tutaj każdy był wolny nawet podczas napadu Szwedów, wojen, totalitaryzmu.

Maryja wybiera się do Elżbiety z pośpiechem. Niedawno dowiedziała się, że będzie matką. Maryja chciała spowodować spotkanie Jezusa ze świętym Janem Elżbiety.

To opisane jest w Łukaszowej Ewangelii. Wiara w spełnienie słowa Bożego. potwierdzona jest w Zwiastowaniu. Maryja pozostanie dla wierzących wzorem do naśladowania. Pan Bóg mówi do nas przez kapłanów przez Kościół. Święci i błogosławieni umieli odczytywać wolę Bożą. Bóg może używać każdego z nas jako narzędzie do głoszenia chwały Boga. Chrystus przyszedł, aby służyć. Ojciec Święty wzywał do służenia chorym i starym. Wychodzić z pomocą do ludzi potrzebujących. Elżbieta została brzemienną jako stara kobieta. Maryja młodziutka od razu poszła służyć starszej potrzebującej. Modlitwa może być różna - prywatna, liturgiczna, zbiorowa, pojedyncza.

Eucharystia - dziękczynienie - modlitwa - pokorne przeproszenie Boga za zło, które uczyniliśmy. Wznosimy modły ku Bogu.

Ewangelia opisuje spotkanie dwóch matek. Inne spotkanie to w konfesjonale, na Mszy św. Wszystkie spotkania prowadzą do wielbienia Chrystusa. Umiejmy nieść Boga wszystkim, szczególnie tym, którzy nie znają drogi do kościoła. Czyńmy dobrze, abyśmy mieli łaskę u Boga. Maryja króluje na Jasnej Górze. Tutaj nasz naród zawsze wolnym. W 1956 roku kardynał Stefan Wyszyński był w więzieniu. w 1966 roku Wyszyński przemawia do nas, że wszyscy będziemy wolni, bo do wolności wzywa nas Chrystus. Amen. Co Ewa straciła przez niewiarę, Maryja odzyskała przez wiarę.

W czasie Komunii św. śpiew - “Przychodźcie na ucztę do Syna Bożego. Przyjmijcie ten chleb, co Pan daje nam.”

Podziękowania dla pielgrzymów 25. PPW. i 2 ŚPW, ks. Stanisława “Orzecha” Orzechowskiego i ks. Romualda Brudnowskiego, wszystkim przewodnikom, siostrom zakonnym, pielgrzymom, że szli modląc się w różnych intencjach, zanosząc wszystko Jasnogórskiej Pani.

Dziękujemy ks. arcybiskupowi za przybycie na nasze wejście.

Co zostało z pielgrzymki? Najważniejszą łaską, że razem przeżyliśmy Chrystusa. Na zakończenie Orzech powiedział, abyśmy poszli kupić sobie loda w nagrodę.

Tak też uczyniliśmy.

Podziękowania ks. Brudnowskiego.

Błogosławieństwo.

Do zobaczenia za rok.

14:30 - Wyjeżdżamy do domu. Orzech życzył szczęśliwej podróży i taka była. Szczęśliwie przyjechaliśmy do domu.

2021-02-28 12:00

Wybrane dla Ciebie

Niedokończona żałoba

2021-04-06 13:06

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 26-27

Msza św. żałobna w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Plac Piłsudskiego w Warszawie, 17 kwietnia 2010 r.

Artur Stelmasiak

Msza św. żałobna w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Plac Piłsudskiego w Warszawie, 17 kwietnia 2010 r.

Jedenaście lat od katastrofy smoleńskiej to bardzo dużo czasu, by rodziny zakończyły żałobę. Ten ważny dla Polaków temat ciągle jednak powraca. Wtedy odżywają emocje, pamięć i odzywają się niezabliźnione rany.

Więcej ...

W Archikatedrze Warszawskiej odbyła się Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

2021-04-10 21:19

PAP

W sobotę, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Archikatedrze Warszawskiej odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Biskup Michał Janocha, który przewodniczył Mszy, podkreślił, że katastrofa ta stała się wielką raną dla całego narodu i pozostaje nią do dziś.

Więcej ...

Msza św. w intencji maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2021-04-11 11:09

W kaplicy Matki Bożej w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze trwa Msza św. w intencji maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Mszy św. z okazji 43. Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przewodniczy pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Niedziela Łódzka

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Wiara

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu