Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

Red.

"Wydawać by się mogło, że nic jej nie zadowala. Bez końca zmieniała klasztory i zakony: przechodziła od beginek, a następnie benedyktynek z Korbei do klarysek, od nich zaś do franciszkańskich tercjarek; póxniej 4 lata przebywała w rekluzji, także w Korbei"- tak charakterystycznie opisuje się św. Koletę.

Skąd pomysł na owe imię?

Kiedy jej rodzice, Robert Boylet i Katarzyna stracili nadzieję na potomstwo, wówczas na świat przychodzi ich ukochana córka. Nazwali ją Nicoletta (zdrobnienie Colette) w hołdzie dla św. Mikołaja z Bari (wł. Nicola), któremu zawdzięczali przyjście jej na świat.

Reklama

Jak poradziła sobie w kwestii wiary?

Swoje skomplikowane i niełatwe doświadczenia z wiarą Koleta rozpoczęła mając 18 lat. Młodzieńcze zmagania skończyła w wieku 25 lat, kiedy za poradą franciszkanina Henryka z Baume postanowiła powrócić do klarysek, pnieważ jak czytamy" - czuła się powołana do reformowania zakonów założonych przez św. Franciszka".

Czy czasy, w których żyła były łatwe?

Reklama

Były to czasy wielkiej schizmy zachodniej, kiedy różne grupy kardynałów wybierały swoich zwierzchników. Po śmierci Grzegorza XI, na Stolicy Piotrowej zasiada Urban VI, po nim Bonifacy IX, Innocenty VII i Grzegorz XII. Ostatniemu papieżowi sprzeciwił się Benedykt XIII, następca innego papieża awiniońskiego, Klemensa VII. W pewnym momencie było aż trzech papieży, trwało to do Soboru Konstancjańskiego, gdzie ostatetcznie wybrano Marcina V.

Dalsze działania Kolety to...?

Kilka lat przyglądała się niepowodzeniom wysiłków reformatorskich i w 1410 r. utworzyła swój pierwszy "odnowiony' kalsztor w Besançon, a wkrótce powstało 16 następnych. Zmiany, które zaproponowała przyjęły też niektóre zakony męskie.

Jakie były to propozycje?

"Bezgraniczne ubóstwo, poziom życia doprowadzony do ekstremalnej prostoty, dni spędzane na osobistej i wspólnej modlitwie, pokuta na rzecz jedności Kościoła - na tym polegała reforma Kolety".

Uważano, że umie czytać w ludzkich sumieniach, co przyniosło jej sławę. Ponadto posiadała dar czynienia cudów i zdolność do wieszczenia, przepowiadania.

Jak zareagowano na zaproponowaną reformę?

W 1434 r. generał franciszkanów zatwierdził reformę, a w 1458 r. zaakceptował ją także Pius II. Zmiany jakie chciała wprowadziś utzrymywały się przez kilka lat.

Czy dziś praktykuje się "koletańskie reformy"?

W roku 1807, Pius VII kanoznizuje Koletę. Tmczasem klasztory "koletańskie" dalej funkconują według zaproponowanych reform. W XXI w. mamy ich około 140, w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Reformatorka umiera w 1447 r. w Gandawie.

WYZWANIE: Patronka dzisiejszego dnia służyła w pokorze i ubóstwie. Zastanów się dziś w jaki sposób ty możesz pomóc najbardziej potrzebującym? Modlitwą, włączeniem się w wolontariat, wsparciem materialnym? Dając, zyskujemy najwięcej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-05 22:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cichy patron

Kościół św. Józefa Robotnika w Dobrzeszowie

TER

Kościół św. Józefa Robotnika w Dobrzeszowie

Św. Józef jest patronem kościoła w Dobrzeszowie. Oblubieniec Maryi nosi przydomek „robotnik”. Ciekawe dlaczego? Ani w Dobrzeszowie, ani w najbliższej okolicy nie było żadnej fabryki, w której pracowali robotnicy.

Więcej ...

Gdy mówiła o kapłaństwie, to kolana mi się uginały

2021-04-10 21:03

Marek Zygmunt

W czwartek odbyło się ostatnie pożegnanie Teresy Siemieniewskiej - mamy ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

Więcej ...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa

2021-04-11 08:46

Niepokalanów.pl

Zespół YouTube odblokował kanał EWTN na którym transmitowana jest na żywo Adoracja Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa - informuje EWTN Polska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Niedziela Łódzka

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Wiara

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu