Reklama

Niedziela Częstochowska

XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast - 8 marca na Jasnej Górze

Archiwum

8 marca na Jasnej Górze odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Jak zwykle będzie to okazja przede wszystkim do wdzięczności za dar bycia kobietą i refleksja nad geniuszem kobiecego powołania, którego wzorem jest Maryja.

Poprzez wspólną obecność niewiast spotkanie jest także nawiązaniem do wielkiej modlitwy, zwłaszcza w roku 1926, kiedy to kobiety dokonały ponownego aktu zawierzenia Matce Bożej i przekazały jej królewskie symbole „jabłko i berło”', obierając ją na Królową każdej polskiej duszy. Ślubowały wtedy „w duszy stać wiernie i czujnie na straży świętej wiary katolickiej i czystości ducha narodowego, zarówno przy ognisku domowym, jak w życiu publicznym”.

Spotkanie to również nawiązanie do modlitwy z 1982r. kiedy to polskie kobiety złożyły „Kielich Życia i Przemiany” jako dar dziękczynienia za 600-letnią obecność Maryi w polskim Narodzie prosząc przede wszystkim o szacunek dla każdego poczętego człowieka.

Reklama

Kielich przyozdobiony jest wizerunkami czterech kobiet: św. Jadwigi Śląskiej, która urodziła sześcioro dzieci i przeżyła śmierć pięciorga z nich, a na obrazach przedstawiana jest jako osoba karmiąca z misy głodnych, rozdająca chleb ubogim; św. Jadwigi Królowej, która wcześnie pojęła prawdę, że rządzenie i panowanie to przede wszystkim służba; św. Teresy Ledóchowskiej, nazywanej „Matką Afryki”, która całe życie poświęciła pracy misyjnej i Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Łodzi, która w ciągu dwóch lat pobytu w obozie odebrała ponad 3 tys. porodów, przypominając nawet niemieckiemu lekarzowi, że „nigdy nie wolno zabijać dzieci”.

- Te cztery sylwetki wielkich polskich kobiet właściwie wyrażają wszystko co chcemy przynieść przed ołtarz naszej Matki i Królowej - powiedziała Izabela Tyras, z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest głównym organizatorem święta. Jak dodała, intencja szacunku do życia człowieka, na każdym jego etapie, a zwłaszcza od chwili poczęcia, będzie jedną z najważniejszych. Ale modlitwa zanoszona będzie również za polskie niewiasty, by były „kobietami z sercem”.

Dzień Kobiet i w tym roku wpisze się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. „A jednak sobie radzicie…” jego słowa o kobietach i do kobiet przypomni dr Anna Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu.

Reklama

Prymas Tysiąclecia przypominał: „musicie być wierne jak Maryja. Matce nigdy nie wolno opuścić dziecka, żonie nigdy nie wolno opuścić męża, zgodnie z odwiecznym planem Boga - uczyńmy pomoc - musicie znajdować wyjście nawet wtedy, gdy już zda się nie ma rozwiązań, musicie widzieć promyk nadziei, gdy już zda się nie ma rozwiązań, wam nie wolno uciekać z placu boju. Pomoże wam Matka Chrystusowa, która dała z siebie najwięcej i dochowała wierności do końca”.

W programie Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast o godz. 17.30 Msza św. z zawierzeniem w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy, a po niej ok. godz. 18.30 „Wieczór u Najpiękniejszej z Niewiast” w Sali Papieskiej.

Do udziału w spotkaniu zaproszone są nie tylko niewiasty.

Transmisja w Radiu Jasna Góra i w Internecie.

2021-03-04 15:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Granice zostały naruszone

Adobe.Stock

Czciciele Matki Bożej mają prawo domagać się ochrony Jej wizerunku

Więcej ...

Prawdziwa modlitwa ma moc przemiany życia

2021-04-16 12:58

Karol Porwich/Niedziela

Czy modlitwa może zmienić życie człowieka? Co to tak właściwie znaczy prawdziwa modlitwa? Czy mogę modlić się źle?

Więcej ...

Ks. prof. Muszala: Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – szczepcie się!

2021-04-16 16:27

Karol Porwich /Niedziela

– Wszystkim, którzy mają wątpliwości, czy przyjąć szczepionki, pragnę powiedzieć: jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – szczepcie się! – radzi ks. dr hab. Andrzej Muszala, prof. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Kościół

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Wiadomości

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...