Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Był zdolnym kapłanem. Salezjanie pożegnali współbrata

Liturgia pogrzebowa ks. Jacka Jurczyńskiego.

MJscreen

Liturgia pogrzebowa ks. Jacka Jurczyńskiego.

Salezjanie pożegnali swojego współbrata ks. Jacka Jurczyńskiego, duszpasterza w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu.

Ks. Jacek Jurczyński odszedł do Pana w wieku 58 lat, w 38 roku ślubów zakonnych i 30 roku kapłaństwa. Mszę św. pogrzebową sprawowano w sanktuarium w Oświęcimiu. Przewodniczył jej wikariusz inspektora prowincji krakowskiej ks. Zygmunt Kostka. Na początku dziekan dekanatu oświęcimskiego ks. Fryderyk Tarabuła odczytał list kondolencyjny od bp. Romana Pindla, w którym biskup zapewnienia o modlitwie za zmarłego.

W naszej wierze godzina śmierci jest godziną łaski. Ks. Jacek dwa lata był zameldowany w tym domu w Oświęcimiu. Dziś za poetą możemy powtórzyć: on nie umarł, tylko wymknął się naszym oczom. Gdyby opisać go jednym słowem, to: był sobą. Był zdolny, miał szeroką wiedzę. Wiele lat swojego życia z zaangażowaniem siał słowo Boże, którego ziarna padały na ziemię polską i austriacką – mówił salezjanin ks. Stanisław Oskwarek w kazaniu.

Reklama

Przełożony wspólnoty salezjanów w Oświecimiu ks. Dariusz Bartocha podkreślił, że wiele osób, które znały ks. Jacka z daleka, pamiętają go najczęściej jako człowieka obdarzonego silnym głosem, odnoszącego się z dużą kulturą, mówiącego krótko i noszącego kapelusz. – Podczas opiniowania, jednego z pierwszych, do posługi akolitatu, kleryka Jacka oceniono w taki sposób: zdrowy, pobożny, pracowity, chętny do pomocy w nauce, dobry organizator, sumienny, w nauce pilny – wspominał ks. D. Bartocha.

Zmarłego żegnała rodzina, salezjanie z różnych stron Polski, byli wychowankowie, siostry zakonne i wierni.

Ks. Jacek Jurczyński urodził się 17 czerwca 1963 r. w Krakowie. Pierwsze śluby zakonne złożył 22.08.1983 r. w Kopcu, a wieczyste – 20.08.1989 r. w Lądzie. Święcenia kapłańskie przyjął 18.06.1991 r. w Krakowie. Po święceniach posługiwał najpierw w Oświęcimiu, gdzie był nauczycielem języka niemieckiego i katechizował. Organizował pielgrzymki i wyjazdy. W latach 1992-1995 przebywał w Austrii – najpierw w Klagenfurt, potem w Wiedniu. Tam był wikariuszem parafialnym, katechetą szkolnym i kapelanem szpitalnym. Przez rok był kapelanem sióstr w Kietrzu (1995-1996), a od 1996-2013 przebywał w Krakowie, podejmując różne posługi: ekonoma czy też kapelana w DPS-ach. Od 2007 r. przewodził wspólnocie pw. bł. Józefa Kowalskiego. W 2013 r. został duszpasterzem w parafii w Witowie, w 2016 r. – w Przemyślu, a od 2018 r. – w Oświęcimiu. Tu też pełnił posługę kapelana sióstr i spowiednika. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Stowarzyszenia Biblistów Polskich, oraz autorem i tłumaczem różnych książek. Zmarł 5 lutego. Spoczął w grobowcu salezjańskim na cmentarzu w Oświęcimiu.

Pisaliśmy o tym w Niedzieli na Podbeskidziu nr 9 na 28 lutego 2021 r.

2021-03-05 11:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe wolontariuszki zamordowanej w Boliwii

Flickr

W najbliższą sobotę i niedzielę, w Trzebini i Libiążu, odbędą się uroczystości pogrzebowe Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej, która została zamordowana 24 stycznia w Cochabamba w Boliwii. Mszy św. pogrzebowej w kościele św. Barbary w Libiążu będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej ...

Gdy mówiła o kapłaństwie, to kolana mi się uginały

2021-04-10 21:03

Marek Zygmunt

W czwartek odbyło się ostatnie pożegnanie Teresy Siemieniewskiej - mamy ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach: Wiara w miłosierdzie zmienia naszą teraźniejszość

2021-04-11 12:36

Archiduecezja Krakowska

– To, że istnieje taka przyszłość, że istnieje zbawienie, że dostąpimy miłosierdzia sprawia, że już teraz zmienia się nasza teraźniejszość – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Metropolita krakowski w Święto Bożego Miłosierdzia poświęcił „Dzwony Nadziei" dla Oceanii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Niedziela Łódzka

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Wiara

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu