Reklama

Niedziela Kielecka

Kaplica bł. Wincentego Kadłubka odzyskała blask. Dzisiaj poświęcenie

TD

Kaplica bł. Wincentego Kadłubka odzyskała blask. Dzisiaj poświęcenie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga

Data uroczystości nie jest przypadkowa. Dzisiaj 8 marca przypada 798. rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poświęcenia kaplicy w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie dokona metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w asyście biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 18.00.

Trzy lata trwały prace, których koszt to prawie 1,5 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu indywidualnych ofiarodawców. Dla podkreślania walorów kaplicy oraz efektów zrealizowanych prac, zamontowane zostało nowe oświetlenie.

Mistrz Wincenty

Biskup Kadłubek, a od czasu przybycia do Jędrzejowa także mnich cysterski, był wielkim autorytetem swoich czasów. Do jego grobu w klasztorze pielgrzymowali królowie i książęta, dlatego kościół i klasztor stały się jednym z najważniejszych centrów polskiego życia patriotycznego. Przybywali tam m.in Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk wraz z matką królową Zofią, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz. Król Jan III Sobieski zatrzymał się w archiopactwie w drodze pod Wiedeń.

Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1150 r. w Karwowie k. Opatowa. Uczył się w katedralnej szkole krakowskiej w Stopnicy, a studia w Paryżu i Bolonii zakończył tytułem magistra. Był kapelanem i doradcą panujących, scholastykiem katedralnej szkoły krakowskiej i kolegiaty w Sandomierzu. W 1208 r. został biskupem krakowskim w czasach burzliwych walk sukcesyjnych.

Był prawdziwym synem ówczesnej Europy, światłym, wykształconym historiografem i kronikarzem, zwolennikiem reform w Kościele polskim i w kraju. Brał udział w Soborze Laterańskim IV i wcielał jego reformy. Admirator św. Bernarda, czciciel św. Floriana i Stanisława Szczepanowskiego, był zarazem człowiekiem wielkiej maryjności.

Jego niespodziewana rezygnacja z biskupstwa, beneficjów i zaszczytów wzbudziła wiele emocji. Kadłubek znał opactwo w Brzeźnicy (Jędrzejowie), gdyż to on dokonał konsekracji kościoła (trzeciej z kolei) w 1210 r. Cystersi byli poruszeni jego decyzją. W miejscowości Sudół powitał go opat Teodoryk wraz z francuskimi współbraćmi. Miejsce to upamiętnia Kopiec Spotkania. Ostatnie lata spędził w opactwie w Jędrzejowie. Tam zmarł 8 marca 1223 r.

Reklama

Bracia zaczęli szerzyć cześć dla Wincentego tuż po jego śmierci, czego wyrazem stał się wyjątkowy u cystersów osobny pochówek. Został beatyfikowany 18 lutego 1768 r. Jego relikwie znajdują się w ponad 140 kościołach i parafiach, m.in. w Norwegii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i na Białorusi. Starania o kanonizację zostały wznowione w październiku 2012 r., w związku z przypadającą w 2014 r. 200. rocznicą beatyfikacji.

Wyjątkowość kaplicy

Piękno przywrócono m.in. ołtarzowi głównemu, tabernakulum oraz 300-letniej trumience, w której znajdują się szczątki Błogosławionego. Renowacji poddano XVIII-wieczne cenne freski autorstwa Andrzeja Radwańskiego. Prace objęły również cztery kamienne rzeźby aniołów, XVIII-wieczną kamienną posadzkę i kratę. Podczas prac renowacyjnych natrafiono m.in. na fresk przedstawiający otwarcie grobu autora „Kroniki Polskiej”, która powstawała właśnie w archiopactwie cysterskim.

Odsłonięty podczas prac fresk przedstawia być może moment otwarcia grobu zakonnika, po decyzji w 1632 r. biskupa krakowskiego Piotra Gembickiego na przeniesienie relikwii. Do komisyjnego otwarcia grobu Kadłubka doszło 26 kwietnia 1633, a 19 sierpnia relikwie przeniesiono ze skarbca do mauzoleum w bocznej nawie kościoła i złożono w marmurowym sarkofagu. Fresk może także przedstawiać zdarzenie z 1764 r., gdy tuż po beatyfikacji przeniesiono relikwie do nowego grobowca.

W ramach prac w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka odnawiane były również m.in. krzyż, świeczniki, wieczna lampa. Renowacja obejmowała także kratę oddzielająca nawę kościoła od kaplicy.

Kaplica bł. Wincentego Kadłubka została wzniesiona przez przeora i późniejszego opata Wojciecha Ziemnickiego krótko przed beatyfikacją Wincentego Kadłubka. Ponieważ zapowiedzi o zatwierdzeniu kultu pojawiały się wcześniej, chcąc się do tego wydarzenia przygotować, przeor dobudował od północy kościoła dwie kaplice. Jedna dedykowana została bł. Wincentemu Kadłubkowi. Do tworzenia wystroju kaplicy zaproszono najlepszych artystów, m.in. malarza krakowskiego Andrzeja Radwańskiego. Ten pokrył ściany i sklepienie freskami odnoszącymi się do życia bł. Wincentego Kadłubka.  

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-03-08 09:53

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57
Abp Tadeusz Wojda

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

Więcej ...

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous