Reklama

Niedziela Lubelska

Przywrócić marzenia. Adopcja kurdyjskich sierot

Ks. Mieczysław Puzewicz

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej zainicjowało akcję, której celem jest niesienie pomocy kurdyjskim sierotom.

Wielkopostna jałmużna może mieć różne formy. Odmawiając sobie pewnych pokarmów, można przekazać pieniądze na pomoc ubogim. Ciekawą i bardzo potrzebną jałmużnę realizuje środowisko lubelskiego Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Obejmują opieką sieroty po wojnie z tzw. Państwem Islamskim, przebywające w ośrodkach dla uchodźców w dalekim Kurdystanie.

Dar dla sierot

Reklama

Planowana wizyta papieża Franciszka w Iraku i autonomii Kurdystanu na terenie tego państwa ma historyczne znaczenie, jest to pierwsza podróż papieża do Iraku. Ojciec Święty odwiedzi m.in. Erbil i Mosul, ziemie historycznie związane z postacią biblijnego Abrahama. Kurdystan w trakcie walk z tzw. Państwem Islamskim przygarnął na swoim terytorium katolików obrządku chaldejskiego, ocalałych z pogromów dokonywanych przez dżihadystów na terenie Syrii i Iraku. Wśród tych uchodźców jest ponad 30 tys. osieroconych dzieci, to właśnie im starają się pomóc lublinianie.

Związki pomiędzy Kurdystanem i Lubelszczyzną trwają już od blisko trzech lat. Kilkukrotnie wizytę w naszym regionie składał Ziyad Raoof, przedstawiciel Kurdystanu w Polsce, spotykał się m.in. z rektorem KUL, omawiane były perspektywy nawiązania współpracy pomiędzy naszą uczelnią a jednym z najmłodszych katolickich uniwersytetów na świecie w Erbilu, istniejącym zaledwie od sześciu lat.

Marzenia wracają

Reklama

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej zainicjowało w związku z wizytą Franciszka w Kurdystanie wielkopostną akcję „Przywrócić Marzenia”, której celem jest obejmowanie wsparciem finansowym kurdyjskich sierot. Miesięczne wydatki na utrzymanie jednego dziecka, jego edukację i podstawową opiekę lekarską wynoszą 200 zł, przy czym darczyńcy proszeni są o roczną deklarację pomocy. Tak jak w przypadku podobnych dzieł w Afryce, każdy otrzymuje informację o konkretnym dziecku i jego zdjęcie. Pierwsi donatorzy już znają swoich dalekich podopiecznych. Państwo Ewa i Mirosław „adoptowali” 12-letnią Malikę, która mieszka w jednym z obozów dla uchodźców z pięciorgiem rodzeństwa i matką. Po śmierci ojca znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Dzięki inicjatywie „Przywrócić Marzenia” Malika ma dostęp do opieki medycznej oraz możliwość kontynuowania edukacji. Dziewczynka w przyszłości chciałaby zostać lekarzem.

Lubelska inicjatywa spotkała się z uznaniem ze strony Ziyada Raoof, który w specjalnym liście podziękował darczyńcom i prosił o dalsze wsparcie ponieważ „sytuacja nadal jest niestabilna, a od stycznia wzrasta liczba uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu”.

Piękna jałmużna

Ania z Bratkiem zdecydowali się na adopcję w walentynki, planują wspólną przyszłość. - Oprócz czekoladek i wspólnej wycieczki dostałam jeszcze jeden prezent, piękną kartkę z tekstem: „Mówiłaś, że marzysz, by adoptować dziecko. Zróbmy to! Na razie niech będzie to adopcja na odległość. Wspólnie zatroszczmy się o małego Bożego człowieka” - mówi Ania. - Tym dzieciom odebrano dzieciństwo. Sieroty, uchodźcy, bez wsparcia bliskich, domu, kraju. Jeżeli moja pomoc choćby w niewielkim stopniu poprawi los jednego z nich, muszę to zrobić - dodaje Aneta, która z mężem włączyła się w adopcję.

Adopcja kurdyjskich sierot, zainicjowana przy okazji pielgrzymki Franciszka, trwać będzie przez cały Wielki Post i dłużej. - Już ponad 20 dzieci dostało konieczną pomoc - mówi Ewa Pankiewicz, prezes stowarzyszenia w Lublinie. - Chcemy zgodnie z wizją św. Jana Pawła II rozszerzać wyobraźnię miłosierdzia - podkreśla. Tak nasza diecezja włącza się w przywracanie marzeń dzieciom. Szczegóły dotyczące akcji dostępne na stronie http://solidarity.com.pl/kurdystan2021-03-08 11:08

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie a spowiedź

2021-04-06 13:06

Niedziela łódzka 15/2021, str. VI

Sakrament pokuty i pojednania to sakrament Bożego miłosierdzia

Łukasz Głowacki

Sakrament pokuty i pojednania to sakrament Bożego miłosierdzia

Pan Jezus powiedział św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, by całemu światu mówiła o Jego miłosierdziu.

Więcej ...

Co się stało w chwili śmierci Chrystusa?

2021-03-30 10:53

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 10-13

Adobe.Stock

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach: Wiara w miłosierdzie zmienia naszą teraźniejszość

2021-04-11 12:36

Archiduecezja Krakowska

– To, że istnieje taka przyszłość, że istnieje zbawienie, że dostąpimy miłosierdzia sprawia, że już teraz zmienia się nasza teraźniejszość – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Metropolita krakowski w Święto Bożego Miłosierdzia poświęcił „Dzwony Nadziei" dla Oceanii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Niedziela Łódzka

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Wiara

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu